top of page

Kaşan GEZİ NOTLARI

Kaşan şehir içi Ulaşim

kaşan iranın diğer şehirleri gibi büyük olmadığından şehir içi ulaşım  genellikle belediye otobüsleri ve Taksilerle yapılmaktadır.

.

Kaşan a nasıl gidilir?

Kaşan, Tahran'ın yaklaşık 250 km güneyinde yer almaktadır. Tahran'ın Güney Terminali'nden (Terminal-e-jonub) bir otobüs yolculuğu en az üç saat sürer. İsfahan'dan mesafe 220 km, Kaveh terminalinden 2,5 saat sık otobüs seferleri var.

Kaşan Hakkında Bilgi

Kaşan'ın antik evlerinin iç mimari tarzı, bu 15 bin yıllık kentin ziyaretçilerine vereceği en akılda kalıcı görüntü kuşkusuz. Kaşan, sanat ve mimarinin biaraya gelmesi ile  oluşmuş bir şehirdir.. Altın çölde kamp yapmak, Domask Rose'u damıttıkları gül sulama ritüeli, İran'ın geleneksel tatil beldelerinde kalmak ve eski süslü evleri ziyaret etmek, Kaşan'a seyahat ederken yaşayabileceğiniz çekici deneyimlerden bazıları. Şehrin iç mimarisine hayran kalacaksınız. Mütevazı, sade ve yüksek duvarların hemen arkasında, dikkat çekmeyebilecek, kendine bakmayabilecek, rölyefler, resimsel güzellik, renk tonlarının inceliği ve incelikleriyle İran'ın iç mimari üslubunun görkemiyle karşılaşacaksınız. oradaki resimler nefesinizi kesecek. Ancak, bu muhteşem eserlerin hiçbir zaman herhangi bir sanat fakültesinin ürünü olmadığını, basit konut evlerinin ürünü olduğunu anladığınızda, bu merak duygusu artacaktır.

kaşan Hakkıda bilgi

Kaşan da   GEZİLECEK YERLER

fin.jpg
Fin Garden
indir.jpg
Tabatabaei Historical House
Sultan-Amir-Ahmad-Bathhouse-Photo-by-Ali-KoRdZaDeh3.jpg
Sultan Amir Ahmad Bathhouse
kashan-abbasian-house.jpg
Abbasian Historical House
iranhikers.com-Borujerdi House- (1).webp
Borujerdiha Historical House
stecve.jpg
Steve House (Kashan Gallery)
300px-Kashan1.jpg
Kaşhan Hakkında Bilgi
tepe silk.jpg
Sialk Archeological Hills
aga.jpg
Agha Bozorg Mosque
undrgraund city.jpg
Noushabad Underground City
din müzesi.jpg
Khaje Taj od-Din mausoleum
yasin-slide4.jpg
Yasin Historical House
müzik.jpg
Kaşan  Gece  Hayatı
Fin Garden

Fin Garden

İran'da bulunan dokuz bahçe, İran Bahçeleri konseptinin sembolleri olarak bilinmekte ve 2011 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanları listesine alınmıştır. 400 yıllık geçmişi olan Fin Bahçesi de bu bahçelerden biridir. 

Bahçedeki en çok ziyaret edilen ve popüler anıtlardan biri de Hamam. Aslında iki hamam var; büyük olanı Kaçar döneminde inşa edilmiş ve daha küçük olanı Safevi dönemine kadar uzanıyor. 1852'de Nasar al-din Shah'ın başbakanı Amir Kabir'in öldürülmesi küçük hamamda gerçekleşmiştir.

Sialk Archeological Hills

Tepe Sialk veya Sialk Tepesi, aslında bin yıl öncesinden bir antik kentin kalıntıları olan muhteşem bir mimariye sahip Kaşan'ın en tarihi yeridir. Sialk'taki en eski yerleşimin 7000 yıldan daha eskiye dayandığına inanılıyor.

Tepe Sialk'ta A ve B mezarlıkları olarak bilinen, birbirinden yarım kilometre uzaklıkta iki büyük tepe vardır. Alanda son birkaç on yılda yapılan kazılara göre, bölgede altı ana işgal evresi olduğu kesindir. yer. En eski yerleşim ise MÖ 5. binyılın ilk yarısına ait olan kuzey tepede tespit edilmiştir.

Ancak, kuzey tepesi dördüncü bin yılın başında terk edilmiş ve kanıtlara göre, güney tepenin kuzey tepede yaşayan insanların torunları tarafından işgal edildiğine inanılmaktadır. Görünüşe göre yeni yerleşimciler büyük, saray benzeri bir konut için yer açmak için höyüğün tepesini düzleştirmişler.

Kanıtlar, Tepe Sialk'ın İran'ın merkezinde önemli bir metal üretim merkezi olduğunu gösteriyor

.

Sialk Archeological Hills
Tabatabaei Historical House

Tabatabaei Historical House

Kaşan'daki bir dizi güzel tarihi ev, Kaşan'a gelen herhangi bir gezgin tarafından ziyaret edilecek en iyi yerler arasındadır. Şehirdeki üç büyük ev Boroujerdi Evi, Tabatabaie Evi, Abbasi Evi ve Ameri-ha Evi'dir. Bu evlerin hepsinde bulunan bazı ortak özellikler vardır. Örneğin, inşaat malzemesi; yalıtım ve cephe için tuğla, çamur ve saman, cephe ve iç dekorasyon için alçı, iç mekanları güzelleştirmek için aynalar, koruma için kalın ahşap kapılar. Ayrıca İran'da geleneksel mimariye sahip tüm evlerde olduğu gibi bu evlerin tamamı “Haşti” adı verilen sekizgen bir odaya açılmaktadır. Daha sonra evde iki ana bölüm vardır: Dış Bölüm (Biruny) ve İç Bölüm (Andaruny). Üstelik bu evlerin hiçbirinde dışarıya bakan bir pencere yok. Dış Bölüm (Biruny) genellikle diğer bölümden daha büyüktür ve misafir ve ziyaretçiler için kullanılır. İç Bölüm (Andaruny), evin aile fertleri tarafından kullanılan ayrı bir bölümüdür. Ayrıca, genellikle kendi girişi olan hizmetçiler için bir bölüm de bulunmaktadır. Bu evlerden bazıları artık geleneksel otel olarak kullanılıyor, bu nedenle seyahatinizde otantik bir deneyim arıyorsanız, bu muhteşem yerlerden birinde geceleme yapmak sizin için en iyi seçenek olabilir.

.

Agha Bozorg Mosque

Agha Bozorg Mosque

Bu kompleks, 18. yüzyılın sonlarında Kaşan'ın kalbinde inşa edilmiştir ve Ağa Bozorg Camii, “Kaşan'daki en iyi İslam kompleksi” olarak bilinir.

Cami ile ilgili en görkemli unsur, simetrik tasarımı, biri mihrap önü diğeri girişin yanında iki büyük eyvan ile birlikte. Ana girişte Girih çinileri ve dikmelerle süslenmiş bir çift zarif ahşap kapı bulunmaktadır. Kapılarda kullanılan altı bin 666 adet kapı tırnağı olduğu, yani Kur'an-ı Kerim'in ayet sayısı olduğu söyleniyor.

Ağa Bozorg'un cami ve mektebinin binaları 1951 yılında İran'ın milli anıtları listesine kaydedilmiştir.

 .

 

Sultan Amir Ahmad Bathhouse

Sultan Amir Ahmad Bathhouse

.

Qasemi Hamamı olarak da bilinen Sultan Amir Ahmad Hamamı, İran'ın Kaşan kentindeki geleneksel İran halk hamamıdır. 16. yüzyılda Safevi döneminde inşa edilmiştir; ancak deprem nedeniyle hamam 1778 yılında hasar görmüş ve Qajar döneminde yenilenmiştir.

Bazaar of Kashan

Bazaar of Kashan

Ülkenin en eski şehirlerinden biri olan Kaşan'ın geleneksel çarşısının bir geçmişi var. Yapının ilk olarak Selçuklular döneminde yapıldığı, daha sonra Safeviler döneminde yenilendiği sanılmaktadır. Site yaklaşık 800 yıldır Kaşan'ın ticaret merkezi olmuştur.

Abbasian Historical House

Abbasian Historical House

Abbāsi Evi, İran'ın Kashan kentinde bulunan büyük bir tarihi ev müzesidir. 18. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş ve zengin bir cam tüccarına aitti. Kısmen bir çayevine, geleneksel bir restorana ve küçük bir dükkana dönüştürülmüştür. Borujerdi Evi ve Tabātabāei Evi de dahil olmak üzere diğer bu tür evler yakınlardadır..

Noushabad Underground City

Noushabad Underground City

Aran va Bidgol yakınlarındaki Kaşan'ın hemen kuzeyinde, küçük Nushabad (Noosh-Abad) kasabasında, genişleyen bir yeraltı şehri yatıyor. undefined Etkileyici ölçeğine rağmen, eski gömülü sığınak, on yıl öncesine kadar, habersiz bir sakin evinde bir kanalizasyon hendeği kazarken bir tünele rastlayana kadar tamamen bilinmiyordu. Keşfedilen, derinliği 3 ila 18 metre (10 ila 60 fit) arasında olan 1500 yıllık geniş bir yeraltı şehriydi. Labirent ağı, tüneller, odalar, hava kanalları, merdivenler, kanallar ve bubi tuzaklarından oluşan üç kattan oluşmaktadır. Antik mimari ve mühendislik harikası olarak kabul edilir.

Borujerdiha Historical House

Borujerdiha Historical House

Ev, 1857 yılında zengin bir tüccar olan Hacı Mehdi Borujerdi'nin gelini için mimar Ostad Ali Maryam tarafından yaptırılmıştır. Gelin, Ali Maryam'in birkaç yıl önce Tabatabaei Evi'ni inşa ettiği varlıklı Tabatabaei ailesinden geliyordu. Dikdörtgen ve güzel bir avludan, kraliyet ressamı Kamal-ol-molk'un enfes duvar resimlerinden ve evi alışılmadık derecede soğuk sıcaklıklara soğutmaya yardımcı olan 40 metre yüksekliğinde üç rüzgar kulesinden oluşur.

Khaje Taj od-Din mausoleum

Khaje Taj od-Din mausoleum

Khaje Taj od-Din Mozolesi, İran'ın Kaşan kentinde tarihi bir yapıdır. 15. yüzyılda, Zeyn od-Din minaresinin kurucusu Khaje Zeyn od-Din'in kardeşi Khaje Taj od-Din, iki İmamzadeh'in ve bazı çağdaş bilim adamları ve hakimlerinin türbelerinin üzerine minareli bir cami ve bir okul inşa ettirilmiştir.Günümüzde din eğitimi veren bir kurumdur.

Steve House (Kashan Gallery)

Steve House (Kashan Gallery)

Uluslararası üne sahip bir fotoğrafçı olan Hossein Farmani tarafından kurulan Steve'in evi, onarımı yaklaşık 10 ay süren bir Kaçar binasıdır. Ev, yedi odalı ve bir havuzlu ev ile bir bahçe gibi inşa edilmiştir. Beş oda ve havuz evi, fotoğrafları sergilemeye adanmıştır. Yurtdışındaki güzel sanatlar kağıtlarına basılan 240 fotoğraf, üç farklı boyutta sergilenmektedir.

Yasin Historical House

Yasin Historical House

Dokuz lüks dinlenme odasına sahip tarihi bir ev. Avlu sadece otelin müşterilerine tahsis edilmiştir. Kerpiç, toprak, tuğla, ahşap, cam ve yedi renkli çinilerle inşa edilmiş Qajari mimarisine sahip evlerden oluşmaktadır.

Kaşan Gece Hayaı

Kashan Gece Hayatı

Kashan da  avrupadaki gibi gece clupleri müzikli eğlence mekanları bulunmamaktadır.Alkol ve buna benzer ürünlerin yasak olmasından dolayı gece hayatı yok diyebiliriz.Evlerde gece partisi düzenlendiği söylentilri olmakla birlikte biz gezimizde böyle olaya tanık olmadık.

bottom of page