top of page

DOHA Da GEZİLECEK YERLER

DOHA GEZİ NOTLARI

Doha şehir içi Ulaşim

Doha da şehir içi ulaşımda çoğunluk taksiler üzerine kurulmuş durumdadır.Son model jeep lerle son derece konforlu seyahatler yapabilirsiniz.Her ne kadarda  dünyanın en zengin ülkesi olsada atobüs kullanımı oldukça yaygındır.Hava limanından şehir merkezine taksiler10 dakilalık bir yoşclukla 25 riyale gelebilirisiniz.Cebinizdekş türk ehliyetleri ile araç kiralayabilirsiniz.Alkollü araç sakın kullanmayın Cezası maalesef çok yüksek olduğu gibi mahkemeye çıkıp doha gezinizi zehir etmeyin derim.

.

Doha'ya  nasıl gidilir?

THY ile İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan, Pegasus Havayolları ile Sabiha Gökçen Havalimanından Direk gidildiği gibi çeşitli havaya yollarını kullanarak aktarmalıda doha ya 4 saatlik bir uçuşla gidebilirsiniz.

Doha'da konaklama?

Doha Konaklma tesisleri bakımından Çok alternatifli bir şehirdir.Günlüğü çok yüksek meblara kalınan tesisler olduğu gibi Bütçenize uygun hotel.motel ve hostellerde bulunmaktadır.

islam sanatları müzesi
Souq Waqif
inci Adası
villaggio-mall-doha.jpg
Villaggio Mall
Aspire Tower
Gondolania
Imam Muhammad ibn Abd al-Wahhab Mosque
Katar Cultural Village
Jungle Zone
Katar da Ne yenir
Katar Gece hayatı
Katar Faydalı Bilgiler
Katar Vize İşlemleri

Katar Hakkında Bilgi

Katar Devleti, Ortadoğu'da bağımsız  bir devlet olup, Basra Körfezinde bir yarımadayı işgal etmektedir. 1971'de İngiltere'den tam bağımsızlığını kazanmış, Katar dünyanın en önemli petrol ve gaz üreticilerinden biri olarak ortaya çıkmaktadır. İslam geleneğini yasaları ve gelenekleri takip eden bir İslam devletidir. 2013 yılından bu yana, ülke HH Şeyh Tamim bin Hamad bin Khalifa Al-Thani tarafından yönetilmektedir.

Yarımadanın yaklaşık 100km uzağında ve Körfez'e 200km uzanır. Katar, en büyüğü olan Halul, Shraouh ve Al-Asshat .. gibi güney adaları güney sınırını Suudi Arabistan ve Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve İran sınırlarıyla paylaşmaktadır

.iklim
Qatar yıl boyunca güneş, sıcak yazlar ve ılık kışlar ile çöl iklimi vardır. Aylık ortalama sıcaklıkları, Ocak ayında 17 ° C'den Temmuz ayında 36 ° C'ye, yaz aylarında ise bazen 40 ° C'ye çıkmaktadır. Yağmur nadirdir, çoğunlukla kış aylarında kısa yağmurlar yağar

.Resmi Tatiller
Cuma ve cumartesi günleri Katar'da resmi günler
Katar Ulusal Günü: 18 Aralık (yıllık)
Şubat ayının ikinci haftası Salı günü Ulusal Spor Günü (yıllık)
Kutsal Eid Al-Fitr
Kutsal Eid Al-Adha

Tıbbi konular
Büyük sağlık riskleri yoktur ve ziyaretçiler tarafından talep edilen özel aşılar yoktur. Sağlık hizmetinin kalitesi genellikle çok yüksektir. Doha şehri genelinde, 24 saat açık olmak üzere İngilizce konuşan personelin bulunduğu çok iyi stoklanmış eczaneler bulunmaktadır.

Emniyet
Katar dünyanın en düşük suç oranlarından birine sahipÜlkesidir. Dini ve politik istikrarla güvenli bir varış noktasıdır. Normal önlemler göz önünde bulundurulmalıdır.

İş saatleri
Çalışma haftası pazar gününden perşembe gününe kadar, çoğu ofis cuma ve cumartesi günleri kapalıdır.

Bakanlıklar ve Devlet Kurumları: 07.00-22.00
Özel Şirketler ve Organizasyonlar: 08:00 - 12:00 ve 16:00 - 20:00
Bankalar: 07:30 - 13:00

Katar Hakkında Bilgi

Katar Faydalı Bilgiler

Acil Yardım:999

Yangın:999

Polis:999

Katar faydalı Bilgiler
Katar Vize

Katar Vize:

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamili Türk vatandaşları Katar’a girişlerinde vizeden muaftır.Umuma mahsus pasaport hamilleri ise, havalimanında turistik amaçlı 2 hafta kalış süreli vizelerini, Katar’da bir otelden rezervasyon yaptırmak ve 100 Katar Riyali ödemek karşılığında alabilmektedirler. Ülkeye yolcu beraberinde alkol getirilmesi yasaktır.

İslam Sanatları Müzesi-Museum of Islamic Art

 İslam dünyasının dört bir yanından toplanan sanatsal objelerin bir koleksiyonunu, ziyaretçilerin kültürel, sanatsal ve sosyal ihtiyaçlarına hizmet amacı ile acılmış bir müzedir.İslam Sanatı Müzesi, 1400 yıldan fazla bir süredir üç kıtadan İslam sanatını temsil etmektedir;islam sanatları müzesi katarlılar için Geleceklerini aydıtlatmak ve köklerine sahip çıkmak islam eserlerinin koleksiyonunu korumak için Yapılmış bir müzedir .  sabah 09:00 da açılıp akşam yediye kadar ücretsiz dolaşabilirsiniz.

 

Pazar 09:00 - 19:00
Pazartesi 09:00 - 19:00
Salı 09:00 - 19:00
Çarşamba 09:00 - 19:00
Perşembe 09:00 - 19:00
Cuma 13:30 - 19:00
Cumartesi 09:00 - 19:00

Müzenin içerisinde ne var derseniz Seraamik,Cam,Metal,Bay bayan giyim,Varaklara yazılmış kuranı kerim yazıları Gibi malzemeler sergilenmektedir.

Müzenin Mimarisine bakacak olursak  Burkalı Kadın Görüntüsüne Sahip tir.

Deatylı Bilgi Almak isterseniz  http://www.mia.org.qa/en

İslam Sanatlrı müzesi
SouqnWaqif

Souq Waqif

.Doha halkının ve  turistlerin en çok vakit geçirdiği  keyf alacağınız  eğlenceli bir yerdir.Adı "ayakta pazar" a çeviren bu labirent çarşı, Katar başkentinin en eski çarşısı ve kendi başına büyük bir turizm merkezidir.Buraya giderken dar sokakları dolaşıyorsanız, giysilerden baharatlara, parfümlerden pırlantalara, kokulu yağlardan şahinlere ve daha fazlasına kadar her şeyi bulacaksınız.Souq Waqif, çeşitli yerel ve bölgesel lezzetler sunan çok çeşitli geleneksel tarzda restoranlara ve sıradan kafelere ev sahipliği yapmaktadır.
Ayrıca nargile salonları, büyüleyici antika mağazaları, sanat galerileri ve lüks butik otelleri bulunmaktadır.

vagif.jpg
saug.jpg

Katara Culture Village

 Kültür köyü, Doha'nın kuzeyindeki inci ve batı körfezi arasındaki doğu kıyılarında geri kazanılan kıyı arazisi üzerine inşa edilmiş ve 2010 yılında katar halkının hizmetine sunulmuştur.Katar kultur köyü bir çok etkiliğe ev sahipliği yapmaktadır.Konserler, opera gösterileri,Tiyatrolar, kütüphaneler, sanat galerileri ve diğer akademik olanakların yer aldığı bir eğlence merkezidir. Kafeler,Restaurantlar da da yemek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılıyabilirisiniz. 

Katara Culture Village
Jungle Zone

Jungle Zone

.Eğlence dolu bir ortamda benzersiz eğlence ve cazibe merkezi sunan Jungle zone tema parkı, 2003 yılından bu yana her zaman Katar'daki aileler için popüler bir eğlence mekanı olmuştur.Çocuklar için vazgeçilmez bir mekandır.İçeride tropikal yağmur ormanları sizi gerçek ortamında hissetmenize yardımcı olur.Hokkabazlık ve akrobasi, sihir gösterileri ve yüz boyama gibi heyecan verici gösteriler, çocukların hayatlarının en unutulmaz kişiselleştirilmiş partilerine sahip olmasını sağlayacaktır.

zone.jpg
Gondolania

Gondolania

Gondolya, Doha'daki en yeni ve en büyük aile eğlence merkezidir. Villaggio Alışveriş Merkezi’nde yer alan tesis, olimpik buz pateni pisti ve Venedik esintili gondol tekne turuna sahiptir. Gondolania Eğlence şehri , Doha'daki en büyük tema parkıdır ve her yaştan ziyaretçiye hitap edebilir.

 

Gondolya, klasik dönme dolap, atlıkarınca, çarpışan arabalar, Horror Street Drive, Dark Ride ve son teknoloji go-kart yarışlarının yanı sıra12 şeritli bovlinge sahiptir. 4D tiyatro, en yeni video / simülasyon oyunları, bilardo masaları vardır. Ayrıca dünya standartlarında restoranlar, kafeler, dükkanlar ve büfeler gibi birçok mağaza arasından seçim yapabileceğiniz bir yemek salonu da bulunmaktadır.

Gondolania, çocuklar ve tüm aile için saf heyecan ve çeşitli eğlence ve eğlence olanaklarına sahiptir,

İnci Adası

İnci Adası (the pearl)

Dohanın kuzeyin konuşlandırılmış yapay adadır.Tepeden bakıldığınıda inci görüntüsü verdiği için ismini buradan almıştır.Toplam yüzüölçümü 4 milyon kare olan inci adasındaki ev sahiplerinin tamamı diğer ülke vatandaşlarından oluşmasıdır.İnci adasında tabiri cizzse 10 lüx mahalle  bulunuyor mahaller bitmek üzere yaklaşık 50 bin kişi bu adada ikamet ediyor.Adeta baştan yaratılmış bu adada her türlü ince ayrıntı düşünülmüş geniş caddeler, bahçe düzenlemeleri,renk tonları ,bahçe kpıları demirlerine kadar hiç bir masraftan kaçınılmamış parayı adeta gömmüşler.

Vakit geçirmek için güzel bir yer inci adası aradığınız bütün dünya markalarını bulmak çok kolay yiyecekten textile,eğlenceden spora kadar hertürlü ayrıntıyı bulabilirsiniz.

Villagio Mall

Villagio Mall

Katar'ın başkenti Doha Villaggio Mall olarak adlandırılan dünyaca tanınan alışveriş deneyimine ev sahipliği yapmaktadır. Villaggio, şehrin batı ucundaki Al Waab Caddesi'nde ve Aspire Bölgesi'nde yer almakta ve her yıl ortalama 50.000 ziyaretçiye ev sahipliği yapmakta ve her yıl 1,5 milyondan fazla kişi ağırlamaktadır.

Venedik tarzı iç mekanlar, Katar'da eşsiz ve unutulmaz bir cazibe merkezi haline getirmek için şaşırtıcı bir alışveriş, yemek ve eğlence mekanı yelpazesiyle birleşiyor; Hiçbir ziyaretçinin kaçırmak istemediği bir yerdir.

Aspire Tower

Aspire Tower

Aspire Tower, Katar'ın başkenti Doha'da Doha Sports City'de yer alan 300 metre yüksekliğinde bir gökdelendir. Aspire Tower, Hadi Simaan, AREP ve Ove Arup tarafından tasarlanmış olup Katar'ın en yüksek binasıdır. Aspire Tower, Aralık 2006 tarihinde Katar'da düzenlenen 15. Asya Oyunları'nda odak noktası olmuştur.

Imam Muhammad ibn Abd al-Wahhab Mosque

Imam Muhammad ibn Abd al-Wahhab Mosque

İmam Muhammed bin Abdul Wahab Camii ,Doha şehrinin merkezinde, Alajobailat bölgesinde yüz yetmiş beş bin metre kare alana kurulmuş dohanın en büyük camisidir.

Caminin eğlence parkları, açık hava ve kapalı otoparklar, bir hizmet binası bulunmaktadır.

İslam mimarisi çizgileri ve Katar ortamının ruhu cami mimarisinde akmaktadır.

Doha'daki İmam Muhammed ibn Abd el-Wahhab camisi, Katar mirasının özelliklerini ve İslâm mimari çizgilerini en son modern mühendislik teknikleriyle karıştırırken güzelliği, kutsallığı  yansıtan mimari bir başyapıttır.

DSC_0237.jpg
DSC_0235.jpg
Katar Gece Hayatı

Katar Gece Hayatı

Katar gece hayatı şehir merkezlerinde değil değil lüx otellerin gece cluplerinde yaşanmaktadır.Ülkede alkol satışı yasak olduğu için bu tür eğlenceleri sadece lüx otellede yapılmasına izin verilmektedir.Ziyaretçilerin %90 nı yabancı katarlı değil ya oraya çalışmaya gitmiş insanlar yada yada taile gelmiş kişilerden oluşmakta.Kendinizi kaybetmediğiniz sürece istediğiniz kadar alkol tüketebilirsiniz sokalarda sarhoş dolaşmak size pahalıya patlayabilir.Kanun lar bu konuda çok ağır ülkenize dönmek biraz sıkıntılı olabailir.Fiyatlara gelince bulunduğunuz otelin yıldızına göre fiyat değişişyor.Bira fiyatları 30 ila 50 Riyal arasında şişe açtırırsanız 400-600 riyal arası bir para ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Başlıca otel ve gece clupleri:

  1. Society (Hilton hotel)

  2. İllusion (Kempinski Hotel)

  3. Mövenpick hotel Night Clup

  4. The Den (Shangri-La )

Daha bir çok otel yazılabilir.

bottom of page