top of page

İsfahan GEZİ NOTLARI

İsfahan şehir içi Ulaşim

İsfahan tam teşekküllü bir şehir müzesi ve şehrin her yeri görülmeye değer ve muhteşem ve bu gerçek toplu taşıma konusunda daha yaratıcı hareket etmenizi gerektiriyor. İsfahan'da toplu taşıma söz konusu olduğunda, örneğin metro, ekspres otobüs, taksi, online taksi, bisiklet ve hatta şehrin bir yerinden diğerine gitmek için kullanılabilecek fayton konusunda zengin bir çeşitlilik vardır. Tabii ki metroya binmenizi de tavsiye etmiyoruz çünkü bu şehrin güzelliklerini kaçırmak ve yer altı tünellerinden geçmek karşılığında yerlilerin birbirleriyle konuşurken hoş İsfahani lehçesini duymamak gerçek bir kayıp olur.

.

İsfahana  nasıl gidilir?

İsfahan, İran'ın en popüler ve gözde turistik şehirlerinden biridir ve şüphesiz İran'a gelen her turistin ziyaret planında yer alır. Oraya hava yolu, karayolu ve demiryolu ile ulaşabilirsiniz. Tahran'a ve ülkenin diğer başlıca turistik şehirlerine nispeten yakın olduğu için turistlerin çoğu İsfahan'a karayoluyla ulaşıyor. İsfahan'a giden otoyollar yol yapımı açısından standarttır, bu şehre karayoluyla seyahat etmek ziyaretçiler arasında oldukça motive edicidir. Biz de İsfahan'a gitmek için bu yolu kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede seyahat harcamalarınızı da azaltabilirsiniz

.İran'ın tüm büyük veya küçük kasaba ve şehirlerinden İsfahan'a otobüsle gidebilirsiniz. Tahran veya Kaşan gibi bazı yakın şehirlerden oraya giden özel taksiler kiralayabileceksiniz. Taksici Teşkilatı gözetiminde çalışırlar ve güvenlidirler. İsfahan'da iki terminal olduğunu unutmayın. Soffeh ve Kaveh Terminalleri. Bu iki terminalden hangisine bilet alacağınız pek de fark etmiyor çünkü ikisi de şehir içinde ve şehirler arası tesislere her ikisinden de eşit olarak ulaşım sağlanıyor. Otobüslerin kalkış ve varış saatlerini ve ayrıca bu varış noktasına yani İsfahan'a giden otobüslerin ücretlerini öğrenmek için bu web sitesine başvurabilirsiniz; ayrıca buradan online bilet rezervasyonu yapabilirsiniz. Tahran'dan İsfahan'a gitmeyi planlıyorsanız, bunu Güney, Batı, Doğu ve Arjantin Meydanı terminalleri dahil olmak üzere Tahran'ın tüm Terminallerinden yapabileceksiniz

İsfahanda  GEZİLECEK YERLER

Masjid-i-Imam-Mescid-i-Sah-Isfahan.jpg
Mesidi Şah Cami
Sio_se_pol.jpg
Si-o-se Pol
cathedrale-saint-sauveur.jpg
Vank Katedrali
Naghshe_Jahan_Square_Isfahan_modified.jpg
Nakş-ı Cihan Meydanı
sallanan.jpg
Sallanan Minare
ali kapı.jpg
Ali Kapı Sarayı
seyh-lutfullah-camii-.jpg
Şeyh Lütfullah Camii
Khaju_Bridje_at_night.jpg
Khajoo Bridge
isfahan-music-museum.attraction.jpg
İsfahan müzik Müzesi
hast.jpeg
Hasht Behesht Palace
Bazaar.jpg
Grand Bazaar Of Isfahan
200307_isfahan-fire-temple-1.jpg
Fire Temple of Isfahan
müzik.jpg
İsfahan Gece  Hayatı
Mescidi şah Cami

Mescidi Şah Cami

İsfahan'ı ziyaret eden uluslararası turistlerin çoğu, İran'da İsfahanlı Jame Masque'den daha güzel bir yer görmediğine ve burayı ziyaret etmeden İsfahan'a seyahatin tamamlanmadığına inanır.. İsfahan'daki Mescid-i Jame veya İsfahan'daki Jame Camii, İran ve Orta Asya'daki camilerin mimarisi üzerinde muhteşem bir etkiye sahiptir.Bu caminin dikkat çeken özelliklerinden biri, gökyüzü manzaralı açık bir alan olan eyvanlarıdır. Cami, Mekke'deki Müslümanların kıble yönünde karşılıklı ve en büyüğü kıble yönünde olmak üzere dörtr eyvanlıdır.

Khajoo Bridge

İsfahan'da yedi tarihi köprü var. Bunlardan en ünlü ve popüler olanlarından biri de Khaju Köprüsü. Köprü 1650 civarında Safevi Hanedanı Kralı II. Şah Abbas tarafından yaptırılmıştır. İki amaçla inşa edilen köprü, şehrin kuzeyindeki Khaju mahallesini Zayanderud'un karşısındaki Zerdüşt mahallesine bağlamak için bir köprü ve bir savak görevi görüyor.

Köprünün ayrıca Şah'ın sıradan insanlarla halka açık toplantıları için bir yer olması gibi başka bir işlevi daha vardır. 133 metre uzunluğunda ve 12 metre genişliğindeki köprüde 23 adet kemer bulunuyor. Başlangıçta çini işçiliği ve resimlerle dekore edilmiştir.

Khajoo Bridge
Si-o-se Pol

Si-o-se Pol

Bu köprünün asıl adı Allah-verdi Han Köprüsü'dür. Ancak, Zayanderud Nehri üzerindeki en büyük köprü olan Si-o-se-pol olarak daha popüler. Köprü yaklaşık dört yüz yıl önce Safevi Hanedanlığı döneminde inşa edilmiştir.

Safevi Hanedanlığı döneminde mimarinin en ünlü örneklerinden biri olan köprü, hem köprü hem de baraj olarak hizmet vermek üzere inşa edilmiştir. Köprünün yapılmasının bir diğer nedeni de bir yanda seçkinlerin konaklarının bulunduğu mahalleyi, Ermeni mahallesi Yeni Culfa'ya bağlamaktır

.

İsfahan müzik Müzesi

İsfahan müzik Müzesi

 Birkaç yıl önce İsfahan'da yapılıp ziyarete açılan bu listedeki en son yer ise Müzik Müzesi. Jolfa'daki Ermeni Mahallesi'nde bulunur ve 300'den fazla geleneksel İran enstrümanından oluşan harika bir koleksiyon sergilenmiştir. Yeterince şanslıysanız, müzede folklor müzisyenlerinin canlı performansını göreceksiniz. Bu müzeyi gezdikten ve oradaki birçok müziği dinledikten sonra, sadece geleneksel müzik hakkında değil, aynı zamanda İran'ın tarihi ve kültürü hakkında da bilgi edineceksiniz.

 

Vank Katedrali

Vank Katedrali

.

Vank, Ermeni dilinde "manastır" veya "manastır" anlamına gelir ve bu katedralin adı Vank'tır, çünkü 1603-1618 yılları arasında Osmanlı Savaşı nedeniyle bu semte Şah Abbas tarafından iskân edilen Ermeniler için yapılmıştır.

Vank Katedrali olarak bilinen Kutsal Kurtarıcı Katedrali, Yeni Culfa semtinde bulunur ve 1606 yılında inşa edilmiştir.

Müzedeki tüm ilginç öğeler ve tasarımlar arasında, ince freskler ve yaldızlı oymalarla kaplı ana binanın tavan ve duvarlarındaki muhteşem tabloları kimse unutamayacak. Merkezi kubbenin zarif mavi ve altın boyaması, dünyanın yaratılışının ve insanın Aden'den kovulmasının İncil hikayesini tasvir ediyor. Girişin üzerindeki tavan, İran minyatürü tarzında narin çiçek motifleriyle boyanmıştır.

Çehel Sütun Sarayı

Çehel Sütun Sarayı

Chehel Sotoun Sarayı, İran Bahçesi olarak bilinen ve tümü bir koleksiyon olarak Dünya Mirası Alanları olarak kayıtlı dokuz bahçesinden biridir.

Bahçeyi inşa etmelerinin asıl amacı, onu bir kraliyet köşkü olarak kullanmaktı, on altıncı yüzyılın sonunda II. Şah Abbas tarafından yaptırılmıştır. Binanın önünde güzel bir göleti olan 20 sütunlu bahçenin sonunda bir de köşk bulunmaktadır.

"Chehel Sotoun" Farsça'da kelimenin tam anlamıyla "Kırk Sütun" anlamına gelir ve bunun nedeni kırk sayısının İran kültüründe büyük bir sayının sembolü olmasıdır. Bazıları da kolonların sudaki yansımasından dolayı toplamda kırk kolon olacağını söylüyorlar ki bu doğru değil çünkü bunun ön havuza yansımasını asla göremezsiniz.

Büyük Salon, freskler, minyatürler ve seramiklerle süslenmiş bir mücevherdir. Ortadaki iki fresk, Şah İsmail'in Özbeklerle savaşan orduları da dahil olmak üzere Safevi döneminin büyük savaşlarını temsil ediyor ve Şah Abbas II, Türkistan Kralı Nadir Han'ı müzisyenler ve dans eden kızlarla karşılamasıdır.

Kapının karşısındaki duvarda, sağdan sola Şah Abbas, gösterişli bir ziyafete başkanlık eder; Şah İsmail, Sultan Selim'in yeniçerileriyle savaşır; ve Şah Tahmasp, 1543'te İran'a kaçan Hint prensi Hümayun'u kabul eder.

Hasht Behesht Palace

Hasht Behesht Palace

Farsça'da sekiz saray anlamına gelen Hasht Behesht Sarayı, Baghe Bolbol (Bülbül Bahçesi) adlı güzel bir bahçenin kalbinde yer almaktadır. Saray, sarayın her odasında tekrarlanan sekizgen bir yapı ile inşa edilmiştir. 1660'larda Şah Süleyman Safevi krallığının emriyle inşa edilmiştir. Saray, yeni alçı işçiliği, vitray ve ayna işçiliği ile göz alıcı bir şekilde dekore edilmişti. Saray, 19. yüzyılda Fatali Şah Kaçar tarafından Zele Sultan (Fathali Şah'ın oğlu) tarafından konut sarayı olarak kullanılmak üzere yenilenmiştir.

Nakşi Cihan Meydanı

Nakşi Cihan Meydanı

Nakş-ı Cihan Meydanı, İran'da İmam Meydanı olarak da anılır. İsfahan'ın merkezinde bulunan, İran'ın ve Güneybatı Asya'nın en geniş meydanı. UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'ndeki meydanın etrafı İran sahası Türk hanedanlarından Safavilerden kalma Âli Kapı, Şeyh Lütfullah Camii, Şah Camii gibi tarihi yapılar ile çevrilidi,

Sallanan Minare

Sallanan Minare

Merhum Kral Oljaitu zamanında İlhanlı Hanedanlığı döneminde inşa edilen Menar Jonban (Sallanan Minareler), İlhanlılar devrinde mistik ve zahit olan “Amu Abdullah”ın türbesi olarak kullanılmak üzere yapılmıştır. Arkeolojik araştırmalara göre türbeye minarelerin daha sonra Safevi bilim adamları tarafından eklendiği sanılmaktadır. Minarelerden biri sallandığında diğer minare de aynı anda sallanacağı için bu minarelerin kendine has yapıları vardır.

Grand Bazaar Of Isfahan

Grand Bazaar Of Isfahan

Ortadoğu'nun en büyük ve en eski çarşısı arasında yer alan İsfahan Kapalı Çarşısı'nda kaybolmak kolay ama sadece heyecan verici. Çarşı sadece tarihle ve çekici mimariyle dolu değil, aynı zamanda yerel el sanatları, halı, baharat veya diğer ürünleri hediyelik eşya olarak almak için mükemmel bir yer. Çarşıdan geçerken, halı ve kilim dokumayı, dekoratif metal işlemeyi ve kemik, tahta kutu veya kavanozlara minyatür boyamaları görebilirsiniz.

Âli Kapı (Aali Qapu Palace)

Âli Kapı (Aali Qapu Palace)

Ali Kapu, İsfahan'ın ana meydanı olan ve Nakş-ı Cihan ("Dünyanın Yarısı") olarak da bilinen ve şimdi Maydan-i İmam olarak adlandırılan Maydan-i Şah'ın batı tarafında yer almaktadır. Şeyh Lutfallah Camii'nin tam karşısında yer almaktadır. Bina, özünde, meydanın batısında yer alan saraylar, depolar ve devlet bürolarından oluşan bir topluluktan oluşan yarı-özel dawlat-khanah veya kraliyet bölgesi arasında iletişim kuran iki katlı bir atriyum olarak tasarlanan anıtsal bir kapı evidir.

Fire Temple of Isfahan

Fire Temple of Isfahan

İsfahan Ateş tapınağının tarihi Sasani dönemine kadar uzanır. İsfahan'ın batı kesiminde bir tepe üzerinde bulunan bu arkeolojik kompleks. Çevredeki ovadan yaklaşık 210 metre yükseklikte yükselen tepeye daha önce yakınlardaki bir köyden dolayı Maraş veya Marabin adı verilmiş.

İsfahan Gece hayatı

İsfahan Gece Hayatı

.İsfahan da  avrupadaki gibi gece clupleri müzikli eğlence mekanları bulunmamaktadır.Alkol ve buna benzer ürünlerin yasak olmasından dolayı gece hayatı yok diyebiliriz.Evlerde gece partisi düzenlendiği söylentilri olmakla birlikte biz gezimizde böyle olaya tanık olmadık.

bottom of page