top of page

Seyahat planı nasıl yapılır?

Seyahat planı yaparken Öncelikle nereye nasıl ve gideceğinizi baştan sona kurgulayıp bunu hayata geçirmenin ön çalışması diyebiliriz.Plan hedefe ulaşırsa tadından yenmez.

Haydi hep birlikte seyahate çıkmadan önce Ne yapmalıyız.

 1. Rota Belirleme 

 2. Ne zaman Gidileceği?

 3. Nasıl  Gidileceği?

 4. Nerede konaklama yapılacağı?

 5. Vize Süreci

 6. Gezilecek yerlerin listesinin oluşturulması.

 7. Gezilecek yerlere Nasıl gidileceği.

 8. Gezilecek yerlede Kıyafet seçimi?

 9. Gezilecek Yerlerde Para harcama ve Kredi kartı Kullanımı?

 10. Seyahatte Cep telefonu uygulamaları nelerdir?

 11. Sırt Çantası Seçim Nasıl OLmalıdır?

 12. Türk konsoloslukları Adres ve Telefon Numaraları .

 13. Acil Durumlarda Yapılması Gerekenler?

 1. Öncelikle nereye gitmeye karar verdiğinizde haritadan yerine bakın Dünyanın neresinde olacağınızı görebilirsiniz. Bunun İçin Bir sürü program var benim favorim Google Earth(https://www.google.com.tr/intl/tr/earth/).

 2. Tatil planları en az 3ay öncesinden yapmanızda fayda (eğer öngörebiliyorsanız 1 yıl öncesinden yapmak tailinizi dahada ucuza getirebilir)var zira son dakika tatil kararları almak size pahalıya mal olabilir.Gidiş ve Dönüş olarak kesin tarihleri belirleyin.

 3. Önemli bölümlerden biri ise Seyehat e çıkılcak yere nasıl gidileceği eğer yakın bir ülkeye gidiyorsanız Otobüs,tren ve gemi altefnatiflerini kullanabilirsiniz. Uçak biletlerini önceden almak her zaman avantajlı olmaktadır.Yukarıdada belirttiğim gibi aylar öncesinden yapılan reservasyonlar gerçek anlamda İndirim almanıza yardımcı olur.Bunun için pegasus havayolları ve THY nı tercih etmek akıllıca bir iş olacaktır.

 4. Konaklama yapacağınız yerlerin seçimi konusunda bir çok altefnatif olmakla birlikte şehir merkezlerin de bulunan otelleri motelleri ve hostelleri tercih etmeniz hem zaman kazanmanıza hemde tarihi turistik mekanlara yürüyerek gitmenize yardımcı olur.Şehir dışından olan oteller nispeten biraz daha uygun fiyat olmakla beraber ulaşımda sıkıntı çekme ihtimali olabilir.Ucuz Konaklama siteleri listesi aşağıdaki gibidir.

             a)www.booking.com

             b)www.airbnb.com

             c)www.tripadvisor.com

             d)www.expedia.com

             e)www.trivago.com.tr

             f)www.enuygun.com

   5.Vize alama sürecini vize bölümünden öğrenebilirsiniz.

   6.Gideceğiniz ülkelerde gezilecek yerlerin listesini konaklama yaptığınız otellere göre yaparsanız yakından uzağa yada uzaktan yakına doğru herhangi bir tarihi yapıyı yada müzeyi kaçırmazzsınız tekrar geri dönmeden turununuzu tamamlayabilirisiniz.Benim anlayışım şehri tamamen yürüyerek gezmek eğer o şehri içinizde hissetmek istiyorsanız mümkün olduğu kadar yürüyün ama gidilecek yer uzaktaysa mecburen vasıta kullanılacaktır.

  7.Şehir içinde gidilecek yerlere konaklığınız otelden veya havalimanlarından yada tren istasyonlarında bulunun şehir haritalarını  mutlaka yanınıza alın harita içerisinde gitmek istediğiniz noktaya  ayrıntılı birşekilde ulaşabilirsiniz.

  8.Kıyafet konusu çok göreceli bir kavram olmakla birlikte seyahatteki insanların mevsimine göre rahat edebileckleri kıyafet seçmeleri önerilir.Kış ise çok terletmeyen lahana gibi giyinmeden rahat spor kış kıyafetleri uygun olacaktır.Yaz aylarınada Çok sorun Olmayacaktır.Seyehatlerde spor ayakkabı olmazzasa olmazlardandır.Zira gün sonunda çok acı çekersiniz.

Portekiz-Algavre

İtalya-Roma Barberini

İtalya-ispanyol merdivenleri

9. Tatilde para harcama ve Kredi kartı kullanma

Yurt dışında yanıma ne kadar para almalıyım yada sadece kredi kartımı kullananmayılım  türk lirasımı olsun dövizmi olsun gelin bu soruları bereber bakalım.Öncelikle gideceğiniz ülkenin refah düzeyini yaşam şartlarını Güvenli olup olmadığını göz önünde bulundurak hareket etmekte fayda var Eğer çok nakit götürdüyseniz hepsi cüzdanınıza koymayın varsa yanınızdaki partnerinizle paylaşın paralarınızın tamamını aynı cebe koymadan bölerek taşıyın.Malum hırsızlık olayları maalesef dünyanın her yerinde var.Kaldığınız otelin güvenliği iyi ise odalarda save kasalarında saklayabilirsiniz.Kredi kartınız(kredi kartınızın kullanımını türkiyeden çıkmadan önce yurt dışı kullanımına açtırmayı unutmayın) mutlaka iki tane olsun ama nakit parada olduğu gibi ayrı ceplerde veya sırt çantanızın bir gözünde dursun Çalınma gasp gibi olayarda türkiyede olmadığınız unutmayın.Size para gelmesi bir kaç gün sürebilir.

bottom of page