top of page

Zaragoza da şehir içi Ulaşim

Zaragoza daşehir içi ulaşım otobüsler taksiler ve bisikletten oluşmakta .Barcelona ve madrid in tam ortasında ova da kurulmuş bir şehir düz olduğu için bisikletin çok yaygın olduğunu görebilirsiniz.Otobüslerde 24-30 kadar çalışmakta olup 24-30 dan sonra gece otobüsleri devreye girer kişi başı 1,30 € dur.Zaragoza kart almak isterseniz günlük 18 € bu fiyata bazı müzlerde dahil olmaktadır.

Zaragoza ya  nasıl gidilir?

 Zaragozaya türkiyeden direk üçuş yoktur,Barcelona veya madride gelerek buradan da tren ve ya otobüsle zaragozaya ulaşmak mümkünüdür.Yada çeşitli aktarma kombinasyonlarını deneyerek zaragozaya gelebilirsiniz İstanbul-Baecelona-Zaragoza gibi.Zaragoza hava limanından şehre taksi veya otobüs ile gelebilirsiniz.Taksi yaklaşık olarakc25-30 € tutuyor.Otobüs ile gelmek isterseniz 6 € ödüyoesunuz. 

ZARAGOZA GEZİ NOTLARI

Zaragozada Konaklama

Zaragozada 100 yakın konaklama tesisi bulunmamktadır.Ana meydan Basilica del pilar bölgesinde konaklama yaparsanız gezilecek yerlerin hepsi yürüme Mesafesindendir.Bütçenize göre otel.motel.hostel ce marka otellede konaklama yapabilirsiniz.

ZARAGOZADA  DA GEZİLECEK YERLER

Zaragoza  hakkında küçük bilgi:

Zaragoza, Aragon Özerk Bölgesinin başkenti ve Zaragoza ili'nin merkezidir. Zaragoza Ebro Nehri ve onunla birleşen "Huevra Çayı" ve "Gallego Çayı" nun geniş vadisinde ve bu vadi bölgesinin hemen hemen ortasında kurulmuştur.Nüfusu 670.000 bin civarındadır.

Basilica del Piilar

Zaragoza’daki en önemli turistik ve dini yapılardan biri bu görkemli ve devasa bazilika. İçerisi de dışı gibi etkileyici, Goya’nın ve Bayaeu’nun eserleriyle içeride bulunmakta içeride fotoğraf çekmek yassak ona göre.Kullelere çıkmak isterseniz 3 € ödemek zorundasnız.

La Seo Katedrali:

Zaragoza'daki Salvador Katedrali (halka açık, La Seo), UNESCO tarafından Aragon'un en temsilcisi olan Mudéjar mimarisinin birçoğu olarak Dünya miras listesine alınmıştır. bu r Katedral, görülmesi gereken bir yer olabilmesi için yeterli sanat eserine sahiptir. Bu nedenle, La Seo del Salvador dünyanın ilginç katedralini keşfetmek isteyen ziyaretçileri için gezilesi bir yerdir.

Palacio de Aljaferia:

11. yüzyılın ikinci yarısında yapılan ve bugünkü Orta Çağ İslam sarayıdır gün Zaragoza , Aragon ,İspanya . Banu Hud hanedanının ikametgahı olan Abu Jaffar Al- Muqtadir döneminde Banah Tujibi'nin Kindah hanedanlığını kaldırdıktan sonra. Saray, Zaragoza'daki taifa krallığının görkemini, ihtişamının en üstünde yansıtmaktadır. Saray şu anda Aragon özerk topluluğunun Cortes bölgesini (bölgesel parlamentosu) içeriyor. 

zargoza.jpg

Museo de Zaragoza

Zaragoza Müzesi, arkeolojik eserler ve güzel sanatlar olarak ikiye ayrılıyor. İçeride bölgeye ait tarih eserlere, gotik ve barok dönem eserlerine, hatta ünlü İspanyol ressam Francisco Goya’ya ayrılmış bir oda bulunmakta.

Ebro Nehri:

Ebro  İspanya'nın en uzun ve en büyük ırmağı.

Adının Baskça vadi anlamına  gelen ibar kelimesinden geldiği tahmin edilmektedir.

Uzunluğu 910 km alanı ise 80.093 km2'dir.

Kantabria'da 1980 m yükseklikteki Pico de los Tres Mares bölgesinden doğup Katalonya'da Akdeniz'e dökülmektedir.

Zaragoza da Gece Hayatı

 Zaragoza Kelimenin tam anlamıyla barları ve kulüpleri ile dolu bir şehir.  Zaragoza da nerdeyse kişi başına düşecek kadar gece klübü bulunmaktadır.

Her türlü yaş grubuna ve her türlü müzik çeşidine rastlayacağınız barlar kafeler meyhaneler hepsi mevcuttur.Geceleriniz bayağı renkli gececektir.Resimdeki bar da bunlardan birisi.

bottom of page