top of page

Venedik şehir içi Ulaşim

Venedik araba tren şoför korna sesi kavramların olmadığı tek dünya şehri desem yeridir.Sokalarında yürüken bile iki kişini geçemediği yerler varken araca ne gerek var demi. Venedik'te şehir içi ulaşım kanallar üzerinden vaporetto, gondol, traghetto ve deniz taksileri tarafından sağlanıyor .Tren ve otobüs ise sadece Venedik’e ulaşım için kullanılıyor, Venedik’te ulaşım için değil!!

.

Venediğe  nasıl gidilir?

Kanallarıyla meşhur İtalya'nın romantik şehri Venedik'e İstanbul'dan direk uçuşla; Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Türk Hava Yolları ile ulaşabilirsiniz. Marcopolo havalimanından venedik merkezine birinci tercihi ACTV’nin hemen havaalanının çıkışındaki otobüsler 20 dakikada sizi 6 euro karşılığında merkeze ulaştırırlar.Marcopolo havalimanından deniz yolu ile direk venediğe gitmek isterseniz ise Alilaguna isimli botlara gelmek mümkün yaklaşık bir saat yolcuğun ardından san marco meydanına ulaşabilirsiniz.Bu botlar kendi içinde 3 ayrılmakta Bunlar Linea Blu, Linea Arancio ve Linea Rossa .Sizn için en uygunu Hangisi ise  14 € karşılında bu botlara binebilirsiniz.

VENEDİK  GEZİ NOTLARI

allaguna.jpg

Venedik te Konaklama:

venedik dünyanın en çok turist çeken yeri diyebilriz hal böyle olunca venedik şehir merkezindeki oteller oldukça pahalıya satılmakta gecelik 300 tl ile başlayıp 3000 tl ye kadar konaklama yapılacak yerler mevcut.Sırası ile Konaklam yapılacak yerleri yazacak olursak

  1. San Marco meydanı

  2. Cannaregio

  3. Castello

  4. Dorsoduro

  5. San Polo

  6. Giudecce

  7. Lido

  8. Mestre,

Otel ismi yazmıyorum siz internet üzerinden bütçenize göre bulabilirsiniz.

VENEDİK de GEZİLECEK YERLER

Venedik Hakkında bilgi:

Venedik, Kuzey İtalya'nın doğusunda Adriyatik denizi kıyılarında karaya 4 kilometre uzunluğunda kara ve demiryolu köprüsü ile bağlanan, yaklaşık 118 adacık üzerine kurulu bir ada şehirdir. Venedik'te adacıkları birbirinden ayıran 170 kanal ve birbirine bağlayan 400 köprü bulunur. Venedik, tarih boyunca Avrupa´nın en önemli ticaret başkentlerinden biri olmuştur. Venedikliler, Türklerden ve Araplardan öğrendikleri sayı sistemi ile ticaret aritmetiğini en üst düzeye çıkarmışlar ve bu nedenle bütün Avrupalı tacirler bu aritmetiği öğrenebilmek için Venedik'te açılan birçok okula gelerek eğitim almışlardır. Venedik nüfusu o dönemlerde 300.000 civarında iken günümüzde 72.000'e kadar düşmüştür ve halen azalmaktadır. Yaşlı nüfusun yoğunlukta olduğu Venedik, artık anakarada bulunan Mestre adı verilen yeni şehre doğru kaymaktadır. Venedik'te yaşayanların %50'den fazlası geçimlerini turizmden sağlamaktadırlar. Bugüne kadarki rekor bir günde 150.000 turisttir. Bu kadar turistik olması ve herşeyin deniz yoluyla taşınması sonucu fiyatlar İtalya'nın geneline göre daha pahalıdır.

1481313412266.jpg

San Marco Meydanı

Napolyon'un "dünyanın en güzel salon u dediği meydandır.Meydandaki cafelerde gece caz ve klasik muzik eserlerini canli canli dinleyip sarap icerken insanlarin birbirlerine olan saygisini hayranlikla izleyeceksiniz.cafelerden birisinde muzik basladiginda digeri onun bitirmesinin bekliyor, bitince izin isteyip kendi muzigine basliyor.

Rialto Köprüsü

Büyük kanal üzerinde bulunan dört büyük köprüden biri olan italyanca adı Ponte di Rialto, ingilizce adı ise Rialto Bridge olan Venedik‘in en ünlü köprüsüdür Rialto Köprüsü.

Büyük Kanal üzerindeki bu büyük taş köprü, ilk başlarda ağaçtan inşa edilmiş ardından yangın geçirmiş ve farklı tarihlerde çökmüştür. Ahşap haline benzeyen cesur mimarisiyle taş köprünün inşasına 1588 yılında başlanmış ve 1591 yılında tamamlanmıştır. Bugün üzerinde bulunan dükkanlarıyla, mimarisiyle ve Büyük Kanal‘ı yürüyerek geçmenize olanak sağlayan Rialto Köprüsü Venedik‘in en güzel köprüsüdür.

Köprü üzerinde şehrin en zenginlerinin dükkanları yer almaktadır. Bu renkli dükkanlardan alışveriş yapabileceğiniz gibi aynı zamanda köprüden Venedik‘in muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz. Şehri fotoğraflamak isteyenler için de en önemli noktalardan biri olan Rialto Köprüsü ticari amaçlarla inşa edilse de bugün şehre gelen turistlerin en önemli uğrak noktalarından biridir.

Köprünün her iki yakasında da dinlenebileceğiniz, kahve içebileceğiniz ve karnınızı doyurabileceğiniz güzel restaurantlar mevcut. Siz de bu yerlerden birinde bir kahve molası vermek isterseniz kahvenizi ekstra sıcak istemeyi unutmayın. İtalyanlar kahvelerini bize göre daha ılık içiyorlar.

Palazzo Ducale (Dükler Sarayı)

İngilizce ismi Palazzo Ducale, İtalyanca ismi Il palazzo Ducale di Venezia olan Dükler Sarayı Venedik‘te bulunan gotik tarzda yapılan şehrin görülecek simgeleri listesinin başını çeken yapılardan biridir. Dükler Sarayı, 9. yüzyılda şato olarak inşa edilmiştir ve hükümet Venedik Cumhuriyeti’ni buradan yönetmiştir. Çıkan yangınlar nedeniyle birkaç kez baştan yenilenen saray, 1923 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Rıhtımdan San Marco Meydanı‘na gelirken en etkileyici binalardan biri olan Dükler Sarayı, Çan Kulesi’nin karşısına düşüyor. (Hafif çapraz) hatta vapurettodan çekilmiş fotoğraflarda Çan Kulesi sarayın kulesiymiş gibi duruyor. Dükler Sarayı zaman içerisinde birçok yıkım ve onarım görmüş. Yangınlar, depremler ve organizasyon değişikliklerinin getirdiği gereksinimler binanın yıllar içerisinde sürekli değişimine neden olmuş.Hükümet Konağı, Adalet Sarayı, Dük Konutu olarak kullanılan Dükler Sarayı’nın asıl işlevi Venedik Cumhuriyeti’nin görkem ve üstünlüğünü tüm konuklara göstermektir.

DSC_0113.JPG

Ahlar Köprüsü

İngilizce adı Bridge of Sighs, italyanca adı ise Ponte dei Sospiri olan Ahlar Köprüsü beyaz kireç taşından yapılmış ve pencereleri taştan ızgaralarla kapalı durumdadır. Eskiden Venedik‘teki mahkumların saraydaki sorgu odasına götürülürken kullandıkları köprünün yapımına 1600 yılında başlanmış ve 1603 yılında tamamlanmıştır.

Sorguları tamamlanan ağır mahkumların Ahlar Köprüsü üzerinden geçerken gördükleri manzara hayatlarında görebilecekleri son manzaraydı. Mahkumlar son kez bu köprüden Venedik‘in manzarasına ve sevdiklerine bakar ve iç çekerlermiş. Bu nedenle de köprünün adı 19. yüzyılda Lord Byron tarafından bu şekilde konulmuştur.

St. Mark Saat Kulesi

Venedik'teki Aziz Mark Basilikası'nın çan kulesidir. Ayni isimdeki meydanda yer alır. Şehrin sembolü ile tanımlıdır. Kule 98,6 metre yüksekliğinde, Basilika'nın ön tarafında San Marko meydanının köşesinde ayakta duran tek kuledir. Basit bir forma sahiptir. Gövde düz ... Ve saat kulesi olarak kullanılıyordu. 

Büyük Kanal

Büyük Kanal, Venedik, İtalya'da bir kanaldır. Şehirde büyük su trafiği koridorunu şekillendir. Genel taşıma deniz otobüsleri ve deniz taksileri tarafından sağlanır. Fakat pek çok turist burayı gondollar ile gezip görür.

San Giorgio Maggiore Kilisesi

San Giorgio Maggiore İtalya, Venedik'te San Giorgio Maggiore adasında yer alan ve Andrea Palladio tarafından dizayn edilmiş bir Bazilika dır. Kilisenin ön yüzü San Marco meydanından bakılan panoramasında merkezi bir rol oynar

Venedikte hediyelik Eşya:

Eğer Venedik’te hediyelik eşya arıyorsanız yapmanız gereken ilk şey Venedik maskelerini incelemek olacaktır. Bu maskeler tamamen şehri ifade eder ve alınabilecek en güzel hediyelikler arasında kendine yer bulur. Maske satın aldığınız da kafanızın bir hayli karışması da normal. Burada dükkanları gezmeye başladığınız andan itibaren iki tip maske sizi bekliyor olacak. Birincisi porselen maskeler, ikincisi plastik maskelerdir. İkisi arasında ki fark ise hem fiyat hem de kalite olacakt

Faydalı Bilgiler

Acil Yardım:118

Polis:113

Yangın:115

 PARA BİRİMİ:

İtalya para birimi Euro dur.

 

SAAT:

Türkiye saati Venedik  ile  arasında 1 saatlık fark bulunmaktadır venedik  Türkiyeden 1 saat Geridedir.

RESMİ DİL:

Resmi İtalyancadır.

Vize

İtalya Türk vatandaşlarına Schengen vizesi uygulamaktadır.

Yeşil Pasaport Sahipleri Vizeden Muaftır.

bottom of page