top of page

Valencia da şehir içi Ulaşim

İspanya’nın 3. büyük şehri olan Valencia da ülkenin ulaşım ağı konusunda en gelişmiş ülkeleri arasında bulunuyor. Valencia’ya geldiğinizde ulaşım konusunda rahat edeceğinizi söyleyebiliriz.alencia’da görülmesi gereken noktalar genellikle Eski Şehir bölgesinde birbirine yakın konumlarda bulunduğundan yürüyerek bu noktaları gezmeniz mümkün olabilmektedir. Eğer yürümek istemiyorsanız şehirdeki otobüs ve metro ağlarını kullanarak gitmek istediğiniz noktaya kolay bir şekilde gidebilirsiniz. Bu ulaşım olanaklarından daha uygun fiyatlara faydalanmak isterseniz VLC Turist Kart satın alabilirsiniz. Ayrıca bu kartla şehirde bulunan bazı müze ve etkinliklerden de ücretsiz bir şekilde faydalanma şansına da sahip oluyorsunuz.

Valencia ya  nasıl gidilir?

Ülkemizden Türk Hava Yolları bu havaalanına direkt uçuşlar gerçekleştirilmektedir.  3 saat 55 dakika süren bir yolculuğun ardından Valencia’ya ulaşmak mümkündür.Valencia Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım oldukça kolay bir şekilde sağlanmaktadır. Şehir merkezine en hızlı şekilde kırmızı 3 no’lu metro hattına binerek ulaşabilirsiniz. Ekonomik olan bir diğer seçenek ise B bölgesi çıkışında bulunan 150 no’lu otobüs hatlarını kullanmak olacaktır. Eğer taksi kullanmak isterseniz yaklaşık 20€ ödeyerek şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Valencia  da Konaklama

 Valencia da diğer ispanya şehirleri gibi yılın her ayı turist in eksik olmadığı her daim ziyaterçilerle dolup taşan bir şehir dir.Konaklama açısından zorlanmadan uygun bütçe ile bir çok seçenek bulunmaktadır.Old town şehir merkezinde konaklama yaparsanız tüm tarihi turustik yerlere yürüyerek gidebilirsiniz.

VALENCİA  GEZİ NOTLARI

VALENCİA DA GEZİLECEK YERLER

Portakal Kokulu Şehir

Valencia  hakkında küçük bilgi:

Valencia, İspanya’nın Madrid ve Barcelona‘dan sonra en büyük üçüncü şehri, ancak yerleşim yeri olarak en eskisidir. Romalılar tarafından “Valentia Edetanorum” adıyla MÖ 138 yılında “Plaza de la Virgen” meydanında kurulmuş.Roma’nın çöküşünden sonra pek çok kez el değiştirmiş ve 714 yılında Araplar tarafından işgal edilerek uzun bir süre müslüman egemenliği altında kalmış.

1238 yılında ise Aragon Kralı I. James tarafından fethedilmiş.Fetihten sonra şehir tekrar Hristiyanlaştırılmış ve Valencia Krallığı kurulmuş.     

L'Oceanogràfic

Dünyanın en büyük deniz Akvaryumların dan birtanesini dolaşırken satin nasıl geçtiğini fark edemeyeceksiniz L'Oceanogràfic, Valensiya kentinin doğusunda, farklı deniz canlılarının temsil edildiği bir akvaryumdur.

Ciudad de las Artes

Valencia’nın bilim ve sanat merkezi bu bölgede 6 adet farklı amaca hizmet eden devasa bina bulunuyor. Hepsi 1996 yılında Valencia’lı Mimar Santiago Calatrava tarafından planlanmış.Yıl boyunca çeşitli sanatsal etkinliklere evsahipliği yapan valencia için sembol bir yapıdır.

Valencia Cathedral

Valencia’nın old town (eski şehir merkezi) bölgesinde bulunan en önemli yapı bu Valencia Katedrali‘dir. İlk olarak 13. yüzyılda Araplar tarafından cami olarak yapılmış, ancak fazla kullanılamadan şehir hristiyanların eline geçince kiliseye çevrilmiş.Valencia Cathedral'i eski şehrin kalbi Reina meydanında bulunmakta olup,romanesk'ten barok
mimari stillerine kadar evrensel mimari tarzlarının karışımının muhteşem bir örneğidir.16. yüzyılda ise çıkan yangın sonucunda büyük bir bölümü hasar görerek yenilenmiş ve 3 farklı dönemde büyütülerek genişletilmiş

Torres de Quart (Quart Tower)

Valencia’nın old town bölgesi 14. yüzyılda surlarla çevriliymiş ve yukarıdaki kapı şehre girmek için kullanılan kapılardan biriymiş. 15. yüzyılda yapılmış ve Valencia’da hayatta kalan 2 kapıdan biri olma özelliğinde (diğeri Torres de Serranos). Bir dönem kadın mahkumların tutulduğu, bir dönemse savaş esirlerinin tutulduğu zindan olarak kullanılmış.Kulelere çıkmanın bedeli (2 Euro)dur.

Mercat-Central-Valencia.jpg

Mercado Central

Valencia’nın en büyük kapalı pazar yeri. 1914 yılında yapılmış ve içerisinde sebze, meyve, et ürünleri vb. gibi pek çok şey satılıyor.Et ve balık bölümünde maske takmanızı öneriyorum çok ağır bir koku var.

Plaza de Toros de Valencia

1859 yılında yapılmış Roma daki colessiumdan ilham alınarak yapıldığı söylene 17 bin kişilik kapasitesi ile tren istasyonun karşısında bora güreşi yapılan arenadır.İçerisinde 18. yüzyıldan 21. yüzyıla kadar olan süreçte yapılan boğa güreşlerine ait matador kıyafetleri, kılıçlar vb.nin sergilendiği müze bulunuyor.Müze giriş ücreti 10 €.Maalesef ispanya da bulunduğun sürede bora güreşi gösterisine şahit olamadık.

Ayuntamiento de Valencia:Belediye Binası

Valencia şehrinin en önemli meydanı içinde belediye binası, klâsik filmlerin gösterildiği La Filmoteca ve pek çok barın ve restoranın olduğu Plaça de l'Ajuntament'dir. Bunun dışında Plaça de la Reina ve Plaça de la Verge, şehrin önemli meydanlarındandır. Şehirde özellikle Turia bahçeleri önemli bir yere sahip bir alandır

Plaza de la Virgen Meydanı

Valencia'nın en eski meydanlarından biri olan Plaza de la Virgen, mimariye hayran kalmak ve şehrin nabzını çekmek için mükemmel bir yer.

Valencia Gece Hayatı

Valencia gece hayatı çok renklidir. Valencia, ılıman iklimi ve güzel sahil kesimi ile 24 saat boyunca eğlence ve gece hayatı coşkusuna sahip bir şehir olarak tanımlabilir. Valencia'nın her bölgesi ve semti, Valencia'da eğlence ve gece hayatına yönelik farklı alternatifler sunmaktadır. Valencia'nın popüler ve büyük gece kulüpleri şehrin dış mahalleleri ve plaj bölümünde yer almaktadır

Valencia da Alışveriş

Valencia'da alışveriş imkanları çok çeşitlidir. Valencia'yı ziyaret edenler, alışveriş merkezleri ve tasarımcı mağazalarında dünya çapında ünlü markaları, pazarlarında en iyi sebze, meyve ve peynir çeşitlerini, taze balık ve çok iyi kalitede deniz ürünlerini, dünyanın en iyi şaraplarını ve ünlü çikolata dükkanları, şeker üreticileri ve pastaneleri keşfedebilir ve buralardan dilediğince alışveriş yapabilirler. Valencia'ya gelen turistler, giyim, karnaval maskeleri ve el yapımı espadriller başta olmak üzere geleneksel el sanatları ürünleri satan yerel mağazalara kadar Valencia'da her bütçeye uygun birşeyler bulabilirler

bottom of page