top of page

TOKYO  GEZİ NOTLARI

Tokyo ya  nasıl gidilir?

 Hava yoluyla - Tokyo'nun iki havalimanı vardır: Narita Havaalanı, uluslararası uçuşların çoğunu ve sadece az sayıda yurtiçi uçuşu yönetmektedir. Tokyo merkezinin 60 kilometre dışında yer almaktadır. Daha merkezi bir konumda bulunan Haneda Havaalanı, daha az sayıda uluslararası uçuş ve iç hat uçuşlarının büyük çoğunluğunu idare etmektedir. Şehirde 13 farklı Tren hattı bulunmaktadır.İstanbul dan yaklaşık 12 saat lik bir uçuşla tokya uulaşabilirisinz.

Tokyoda şehir içi Ulaşim

Tokyo, bir düzine kadar farklı şirket tarafından işletilen yoğun bir tren, metro ve otobüs hattı ağı ile kaplıdır. JR East ve metro hatları tarafından işletilen tren hatları, Tokyo'nun merkezinde dolaşmak için en uygun olanıdır. Tokyo'nun en büyük tren istasyonlarını ve Tokyo'nun merkezinde seyahat edenlerle en alakalı beş JR hattını göstereceğim.

  • Yamanote Hattı

Tüm büyük şehir merkezlerini birbirine bağlayan merkez İstasyon

  • Keihin-Tohoku hattı

Yamota hatının tam paralelinde Çalışan metro hattıdır.

  • Chuo/Sobu hattı (Local)

Yamote çemberini takip eden hattır.

  • Chuo hattı (Rapid)

Yamanote çemberinin üzerinden geçer (hızlı servis). Tokyo İstasyonu'nu Shinjuku İstasyonu'na bağlar.

  • Saiko Hattı

Dairenin batı yarısındaki Yamanote Çizgisine paralel gider. Osaki İstasyonu'ndan bazı trenler Rinibai Hattı boyunca Odaiba yönünde ilerlemeye devam eden trendir

  • Shinkansen Hattı

Tokaido Shinkansen trenleri Tokyo ve Shinagawa'da dururken, Hızlı trenler Tokyo ve Ueno'da durmaktadır.

METRO

Tokyo'nun metro ağı iki şirket, dört hatlı Toei Metroları ve dokuz hatlı Tokyo Metro (eski adıyla Eidan Metroları) tarafından işletiliyor. Birlikte yoğun bir şekilde Tokyo merkezini, özellikle Yamanote çemberinin içindeki bölgeyi ve Ginza etrafındaki bölgeleri ve ilmek hattının doğusundaki alanı kaplarlar.

Terminal istasyonlarında, bazı metro hatlarının trenlerinin, banliyö tren hatlarındaki farklı şirketlerin raylarında çalışmaya devam ettiğini unutmayın. Örneğin, Chiyoda Metro Hattı, Yoyogi-Uehara İstasyonu'ndaki banliyö Odakyu Hattı ile doğrudan bağlantılıdır ve Fukutoshin Metro Hattı'ndaki trenler, Shibuya İstasyonu'ndaki Tokyu Toyoko Hattı'nın üzerinde devam etmektedir.

Pass kart ve Bilet

Tokyo saatlik kartları satın alırken Şehir gezinizi ve coğrafi konumlara yapmanız çok daha akıllıca olacaktır.Sonuç olarak, tek tek biletler veya ön ödemeli kartlar genellikle daha ucuz hale gelir.Ön ödemeli IC kartları genellikle Tokyo'da dolaşmanın önerilen yoludur. Ön ödemeli kartlar size tek bir bilet üzerinden herhangi bir indirim yapmazlar, ancak Tokyo'daki (ve Japonya'daki diğer birçok büyük şehirde) herhangi bir tren veya otobüse binerek basit bir kart okuyucusu üzerinde basit bir kaydırma yaparak kolaylık sağlarlar.

Taksi yi Çok önermiyorum Çok pahalı .

Tokyo Ücretsiz Kippu (aka Tokyo Tur Bilet) (1600 yen)

Tüm metro hatlarının (Toei ve Tokyo Metrosu) ve JR'nin Tokyo merkezindeki tek bir takvim gününde sınırsız kullanımı (yani günün ilk treninden günün son trenine kadar). Ayrıca, Toei tarafından işletilen otobüs ve tramvaylarda da geçerlidir. Geçiş ücreti overpriced ve normal biletler veya ön ödemeli kartlar üzerinden herhangi bir tasarruf sağlama olasılığı düşük.

Tokyo Metro Bileti(24saat: 800 yen, 48 saat: 1200 yen, 72 saat: 1500 yen)

Tüm metro hatlarının (Toei ve Tokyo Metrosu) ve JR'nin Tokyo merkezindeki tek bir takvim gününde sınırsız kullanımı (yani günün ilk treninden günün son trenine kadar). Ayrıca, Toei tarafından işletilen otobüs ve tramvaylarda da geçerlidir. Geçiş ücreti overpriced ve normal biletler veya ön ödemeli kartlar üzerinden herhangi bir tasarruf sağlama olasılığı düşük.

Tokyo da Nererde kalınır?

Tokyoda  tatil evi seçimi zor olabilir, bu yüzden daha ucuza dinlenebileceğiniz iyi bir yer bulmanıza yardımcı olmak için bu rehberi Tokyo'daki ucuz otellerle bir araya getireceğim. Dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olabilir, ancak aileler, çiftler ve sırt çantaları için uygun fiyatlı konaklama sıkıntısı yoktur. 

Bİlk önce ilk şeyler -

Tokyo çok büyük ve şehrin ulaşım ağı çok geniş ve kullanımı kolay olsa da, Tokyo’da nerede kalacağınız konusundaki kararınızı, oradayken ne yapacağınıza, bütçenize dayandırmak mantıklı geliyor. 

Shibuya, Shinjuku, Asakusa veya yakın bölge:

Bu Bölgelerde dünyanın marka otellerinde konaklayabilirisiniz.Burada otellerde kalmanın maliyeti Gecelik 10 bin yen ile 50 bin yen arasında değişmektedir.Fakat bunun yanında hostel küçük oteller ve daireleri de bulabilirsiniz.

Tokyo da GEZİLECEK YERLER

Tokyo  Hakkında Bilgi

Hareketli kozmopolit bir şehir olan Tokyo aynı zamanda büyük bir ulaşım merkezi ve dünya ekonomik ve sanayi merkezidir. Şehir, Japonya'daki en yüksek üniversitelere sahip çok sayıda birinci sınıf yüksek öğretim kurumuna sahiptir. Tokyo, 1868 yılına kadar Japon imparatorluk ailesinin Kyoto'dan buraya taşınmasıyla Edo olarak biliniyordu.Tokyo, Japonya'yı oluşturan dört ana adadan en büyüğü olan Honshu'nun doğu kıyısında, Pasifik'te yer almaktadır.

Tokyo_Skytree.jpg
Tokyo Skytree
kule.jpg
Tokyo Kulesi
tokyo-imparatorluk-sarayı.jpg
Tokyo İmparatorluk sarayı
Tokyo-Disneyland-.jpg
Tokyo Disneyland
balık pazarı.jpg
Tsukiji Balık Pazarı
IMG_20191215_121956.jpg
Akasaka palace
ropongi.jpg
Ropongi
sensoji.jpg
Sensō-ji
Meji Tapınağı.jpg
Meji Tapınağı
odaiba.jpg
Odaiba
japon-pazari-dukkani.jpg
Smeya-Yokochō,Market
faydalı.jpg
faydalı Bilgiler
japonya-vizesi.jpeg
Vize
gece_hayatı.jpg
Tokyo Gece hayatı
Tokyo Skytree

Tokyo Skytree

Tokyo Skytree (Tokyo Skytree) bir televizyon yayın kulesi ve Tokyo'nun Merkezi noktasıdır. Asakusa'dan çok uzakta olmayan Sumida Şehri Bölgesinde Tokyo Skytree Kasabasının merkez noktasıdır. 634 metre yüksekliğiyle (634, Tokyo Bölgesi'nin tarihi bir adı olan "Musashi" olarak okunabilir), Japonya'daki en yüksek yapı ve dünyanın en yüksek ikinci Kulesidir.. Akvaryumun bulunduğu büyük bir alışveriş kompleksi tabanında yer almaktadır.

Sensō-ji

Sensō-ji

Senso-ji, Tokyo'daki en eski tapınaktır ve yılın en popüler matsuri'sine ev sahipliği yapar: Sanja Matsuri. Senso-ji tapınağının kuruluşu zengin bir hikayeye sahiptir ve bu yeri ziyaret etmeyi daha da özel kılar. Senso-ji tapınağının hemen yanında ilginç bir Şinto tapınağı olan Asakusa Tapınağı. Japonya'da Budist ve Şinto'yu aynı alanı ve aynı misafirleri  paylaşarak, tapınakları ve tapınakları yan yana görmek oldukça yaygındır. Dinin ve devletin ayrılmasına kadar, bu ideolojilerin karışımı  birçok Japon insanı hem tapınaklarda hem de tapınaklarda yılın farklı noktalarında ibadet etme imkanı bulur.

Tokyo Kulesi

Tokyo Kulesi

Tokyo'nun merkezinde 333 metre yüksekliğe sahip olan Tokyo Kulesi  dünyanın en yüksek, kendi kendini destekleyen çelik kulesi ve modelinden Eyfel Kulesi'nden 13 metre daha uzundur. Japonya'nın savaş sonrası yeniden doğuşunun büyük bir ekonomik güç olarak sembolü olan Tokyo Tower, 1958'den 2012'ye kadar Tokyo Skytree'yi geçtiğinde ülkenin en yüksek yapısıydı. Popüler bir turistik yer olmasının yanı sıra, Tokyo Kulesi bir yayın anteni olarak da hizmet vermektedir.

Meji Tapınağı

Meji Tapınağı

Meiji Tapınağı (Mei Mei, Meiji Jingū), İmparator Meiji ve eşinin İmparatoriçe Kıyafetinin tanınmış ruhlarına adanmış bir türbedir. JR Yamanote Line'ın kalabalık Harajuku İstasyonu'nun hemen yanında yer alan Meiji Tapınağı ve bitişikteki Yoyogi Parkı, yoğun bir şekilde inşa edilmiş şehir içinde geniş bir ormanlık alan oluşturuyor. Geniş tapınak alanı dinlendirici bir yürüyüş için harika yürüyüş yolları tokyoyolulartın hizmetine sunulmuştur.

Tokyo İmparatorluk sarayı

Tokyo İmparatorluk sarayı

Mevcut İmparatorluk Sarayı  Tokyo'nun merkezinde, Tokyo'nun merkezine kısa bir yürüyüş mesafesinde, Tokyo'nun merkezinde, hendeklerle ve devasa taş duvarlarla çevrili geniş bir park alanı olan eski Edo Kalesi'nde yer almaktadır. Japonya'nın İmparatorluk Ailesi'nin ikametgahıdır.

Edo Kalesi, 1603'ten 1867'ye kadar Japonya'yı yöneten Tokugawa shogununun koltuğundaydı, 1868'de, shogunate devrildi ve ülkenin başkenti ve İmparatorluk Rezidansı Kyoto'dan Tokyo'ya taşındı. 1888'de yeni bir İmparatorluk Sarayı'nın inşaatı tamamlanarak kullanıma sunulmuştur.. Saray, İkinci Dünya Savaşı sırasında bir kez tahrip edilmiş ve daha sonra aynı tarzda yeniden inşa edilmiştir.

Odaiba

Odaiba

Odaiba Tokyo Körfezi'nde insan yapımı bir adada popüler bir alışveriş ve eğlence bölgesidir. Tokyo'yu denizden gelebilecek olası saldırılara karşı ve özellikle de buna karşılık olarak saldırılara karşı korumak için inşa edilmiştir. Edo Dönemi'nin sonuna doğru (1603-1868) inşa edilen küçük insan yapımı kale adaları (daiba kelimenin tam anlamıyla "kale" anlamına gelir) olarak oluşturulmuştur.

Tokyo Disneyland

Tokyo Disneyland

Tokyo Disneyland, Walt Disney tarafından üretilen filmlere dayanan bir tema parkıdır. 1983 yılında Amerika Birleşik Devletleri dışındaki ilk Disney tema parkı olarak açılmıştır. Kaliforniya'da Disneyland ve Florida'da Magic Kingdom'dan sonra modellenen Tokyo Disneyland, yedi temalı araziden oluşur ve mevsimsel süslemeler ve geçit törenlerinin yapıldığı yer olarak görebiliriz.

Smeya-Yokochō,Market

Smeya-Yokochō,Market

Ameyoko Okachimachi ve Ueno İstasyonları arasındaki Yamanote Hattı boyunca yoğun bir pazar caddesidir . "Ameyoko" adı "Ameya Yokocho" (şekerci dükkânı sokağı) için kısa bir formdur, çünkü şekerler geleneksel olarak orada satılmaktadır. Alternatif olarak, "Ame" de "Amerika" anlamına gelir, çünkü sokak iki dünya savaşını takip eden yıllarda bir karaborsa yeri olduğunda bir sürü Amerikan ürünü mevcuttur.Bugün, Ameyoko boyunca giysi, çanta, kozmetik, taze balık, kuru gıda ve baharat gibi çeşitli ürünler satılmaktadır. Çalışma saatleri ve kapanış günleri bireysel mağazalara bağlıdır, ancak mağazalar genellikle 10:00 civarında açılır ve 20:00 civarında kapanır. 

Tsukiji Balık Pazarı

Tsukiji Balık Pazarı

Tsukiji Balık Pazarı   Birkaç blok bloktan ve perakende mağazalardan ve dar şeritlerde kalabalık restoranlardan oluşmaktadır. Burada taze ve işlenmiş deniz ürünleri bulabilirsiniz.

Tsukiji Outer Market'i ziyaret etmek en iyi yerel restoranlardan birinde taze bir suşi kahvaltısı veya öğle yemeği ile birleştirebilir günün keyfini Çıkarabilirsiniz.. Restoranlar genellikle sabah 5: 00'den öğlen veya öğleden sonraya kadar açıktır. Tsukiji Outer Market'te servis edilen ve satılan balıkların çoğu doğrudan Toyosu Market'ten alındığından, burası taze deniz ürünlerinin tadını çıkarmak için Tokyo'nun en iyi yerlerinden biridir.

Akasaka palace

Akasaka Palace

Devlet Konuk Evi Akasaka Sarayı veya Japonca'daki "Geihinkan Akasaka Rikyu", Japonya'yı ziyaret ederken dünyanın dört bir yanından kralların ve başkanların karşılandığı bir yerdir.Şimdiye kadar sadece gerçek VIP'lerin “Devlet Konuk Evi Akasaka Sarayı” nı ziyaret etmesine izin verilirken. Şimdi tüm yıl halka açık hizmet vermektedir. 1909 yılında veliaht prensin ikametgahı olarak inşa edilen bu saray daha sonra diplomasi yerine dönüştürülmüştür.. Ayrıca, Japonya’nın tek neo-barok saray binasıdır.Ana binaya (Batı tarzı bir bina) girip resepsiyonların ve basın toplantılarının yapıldığı odalara bakarken, lüks dekorasyonlara dikkat edin. Japon tarzı birçok gizli detay var: samuray zırhları, imparatorun amblemi, Japon müzik aletleri vb.

Ropongi

Ropongi

Roppongi  çok sayıda yabancı dostu bar, restoran ve gece kulübü sunan, yabancılar arasında kentin en popüler gece hayatı bölgesi olarak bilinen, Tokyo'da bir bölgedir. Roppongi ve çevresindeki Azabu, Hiroo ve Akasaka ilçeleri birçok elçilik ve büyük bir göçmen topluluğuna ev sahipliği yapmaktadır.

Tokyo'nun en büyük yeniden geliştirme projelerinden ikisi olan Roppongi Hills ve Tokyo Midtown, son on yılda bölgenin yüzünü değiştirmiş ve Roppongi'nin zarif perakende, eğlence ve konut alanı, ofisleri ve lüks otelleriyle daha geniş bir ziyaretçi ve bölge sakinine hitap etmesini sağlanmıştır.

Çeşitli sanat müzelerinin ortaya çıkması sayesinde, Roppongi kültürel bir merkez olarak da ün kazanmış .Ulusal Sanat Merkezi, Japonya'nın en büyük sanat müzesidir ve Roppongi Hills Mori Sanat Müzesi ve Tokyo Midtown'daki Suntory Sanat Müzesi ile birlikte "Sanat Üçgeni Roppongi" yi oluşturmaktadır.

Tokyo Gece Hayatı

Tokyo  Gece Hayatı

Buradaki gece hayatı, kabadayı izakayalardan ve bira barlarından, kırmızı ışıklı eğlencelere ve ünlü Robot Restaurant'a, ayrıca Tokyo'nun küçük ama canlı eşcinsel semtine (2-chome, Ni-Chome) kadar Çeşitliliği  yönetir. Shinjuku'nun Kabukicho bölgesi Tokyo'nun en bilinen kırmızı ışık bölgesidir..

Faydalı Bilgiler
Vize

Faydalı Bilgiler

Acil Yardım:119

Polis:110

Yangın:119

 PARA BİRİMİ:Yen

SAAT:Japonya Türkiyeden 6 Saat ileridedir.

RESMİ DİL:Japonca

Vize

Japonya'ya Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine. Japonya ile Türkiye arasındaki "Vize Muafiyet Anlaşması" uyarınca, turizm ve iş ziyareti amacıyla Japonya'ya gelen vatandaşlarımız 3 ay süreyle vizeden muaf tutulmaktadır.

bottom of page