top of page

GÜRCİSTAN HAKINNDA BİLGİLER

Tiflis de  Nerede Kalınır

 

Tiflis'te konaklanacak bu en iyi yerlerin her biri güvenlik, değer ve rahatlık açısından kişisel olarak incelenmiştir. Lüks otellerden ekonomik hostellere kadar her tercihe uygun konaklama seçeneklerini ele alıyorum. Ayrıca, Tiflis'in ilgi çekici yerlerinin tadını sonuna kadar güvenle çıkarabilmeniz için önemli seyahat ipuçlarını paylaşıyorum!

.Liberty Square

Rustaveli Avenue

Tbilisi Old Town and Mtatsminda

Chugureti

Vera and Vake

Gürcistan  Tarihi

Gürcistan pek çok fatihe karşı çıktı ve pek çok yenilgi yaşadı ama her zaman yeniden ayağa kalkmayı başardı. Gürcistan dünya uygarlıklarına benzersiz bir yazı sistemi, çok sesli şarkı söyleme, muhteşem danslar, şarap üretimi, iplik eğirme, demir işçiliği, altın madenciliği ve insan gelişiminin diğer harikalarını kazandırmıştır. Gürcistan, Kafkasya'da yer alan eski bir uygarlığın evidir. Avrupa ve Asya'nın kesiştiği yer. Batıda Karadeniz, kuzeyde Rusya Federasyonu, güneydoğuda Azerbaycan, güneyde Ermenistan ve Türkiye ile komşudur.

Yaşadığı korkunç kayıpların yanı sıra muhteşem galibiyetler de elde etti. Cesareti ve becerisi sayesinde çetin savaşlarda galip geldi. Savaşların yanı sıra metalurjiyi ve altın madenciliğini geliştiren Colchis gibi büyük kültürleri de yaratmayı ve sürdürmeyi başardı.

Panter Derisindeki Şövalye de dahil olmak üzere, üç farklı senaryoya ve yazılı başyapıtlara sahip benzersiz dil gibi sanat eserleri, 50'den fazla dile çevrildi.

Bu küçük ülke iki akademi yarattı: Gelati ve Ikalto ve Colchis'in en iyi retorik okulu. Vardzia ve Uplistsikhe gibi taşa oyulmuş unutulmaz şehirler mutlaka ziyaret edilmeli.

Ünlü çok sesli şarkı artık uzayda duyulabiliyor ve ateşli dansları müzikhollerde de görülüyor. Birçok hayal kırıklığına rağmen insanlığa olan sevgisini kaybetmemiş, Ortodoks ve Gregoryen kiliselerini, camisini ve sinagogunu aynı meydanda barındırıyor.

Gürcistan farklı çeşitlerde asma ve buğday üretiyor ve ipliği eğirip boyayan ilk ülke oldu.

Dünyaya şarap veren ülke artık dikkate alınması gereken bir güç.

 

Tiflis de  Ulaşım

Metro:
Tiflis Metrosu, şehirde dolaşmanın en hızlı ve en verimli yoludur. İki hattı (kırmızı ve yeşil) vardır ve şehrin başlıca turistik mekanlarının ve mahallelerinin çoğunu kapsar.
Otobüs:
Tiflis, şehrin büyük bir kısmını kapsayan geniş bir otobüs ağına sahiptir. Otobüsler genellikle metroya göre daha ucuzdur ancak daha yavaş ve daha kalabalık olabilirler.

Minibüs
  (marshrutka): Marshrutkalar şehir genelinde sabit güzergahlarda çalışan küçük minibüslerdir. Bunlar Tiflis'te dolaşmanın popüler ve uygun fiyatlı bir yoludur, ancak kalabalık ve rahatsız edici olabilirler.
Taksiler: Taksiler Tiflis'te yaygın olarak mevcuttur ve etrafta dolaşmanın uygun bir yoludur. Ancak araca binmeden önce mutlaka şoförle fiyat konusunda anlaşın ya da çok daha kolay ve ucuz olan taksi uygulamasını kullanın.

ŞEHİR OTOBÜSLERİ
Otobüsler tüm şehri dolaşıyor ve ücreti 1 GEL (40-45 dolar sent). Otobüsteki bilet makinasından bilet alabilirsiniz, bilet makinası para üstü vermediği için ücreti tam olarak ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca paradan ve zamandan tasarruf etmenizi sağlayacak Seyahat Kartıyla ödeme yapabilirsiniz.

TİFLİS DE GEZİLECEK YERLER

sameba-cathedral3.jpg
Sameba Katedrali
bridge-of-peace-.jpg
Bridge of Peace
nationa.jpg
National Botanical Garden
Chronicles-.jpg
Chronicle of Georgia
Kartlis-Deda-1.jpg
Kartlis Deda
narikala2.jpg
Narikala
Özgürlük-Meydanı.jpg
Gürcistan Ulusal Müzesi
da.jpg
Mtatsminda Park
rike-park.jpg
Rike Park
liberty.jpg
Liberty square
Flag_of_Georgia.svg.png
Faydalı Bilgiler
gürcü mutfak.webp
Gürcistan  Mutfağı
Sameba Katedrali

Sameba Katedrali

2004 yılında inşa edilen Kutsal Üçlü Tsminda Sameba Katedrali aynı zamanda yeni Gürcistan'ın simgesi olarak da anılıyor. Kura Nehri'nin sol yakasındaki Aziz İlya tepesinde muhteşem bir şekilde yükselen katedralin güzelliği ve boyutları gerçekten nefes kesicidir. Sameba Gürcistan'ın en yüksek kilisesidir. 101 m yüksekliğindedir. Karşılaştırma yapmak gerekirse, Sameba'dan önce Kakheti'deki Alaverdi Katedrali yaklaşık 50 metre yüksekliğiyle en yüksek katedral olarak kabul ediliyordu. Sameba Katedrali görkemli bir kapsamda inşa edildi. Altın kubbesi Tiflis'in her yerinden pratik olarak görülebilmektedir. Katedral, Patrik'in ikametgahı ve manastırı, ilahiyat okulu ve akademi, otel ve beşi yer altında olmak üzere dokuz şapelden oluşan kompleksin bir parçasıdır..

.

Narikala

Narikala

Kutsal Dağ Mtatsminda, antik Narikala kalesinin parçalarına ev sahipliği yapıyor. Tiflis'in antik çağının en bilinen ve en eski anıtıdır; kasaba halkı burayı “şehrin kalbi ve ruhu” olarak adlandırıyor. Kalenin yapım tarihi MS 4. yüzyıldır, yani kentin başlangıcından beri oradadır. Daha sonra kale birkaç kez genişletildi ve genişletildi. 7. ve 8. yüzyıllarda Araplar tarafından yapılmıştır. Bu arada, modern haliyle kale, Arap tahkimatının canlı bir örneğidir. 11. ve 12. yüzyıllarda sıra Moğollara gelmişti. Bu arada kalenin ilk adı Shuris-Tsihe (Kıskanılacak Kale) idi. Ve Moğol istilasından bu yana kaleye Naryn Kala adı verilmiştir (Türkçe "naryn" - "küçük" ve "kala" - "kale" kelimesinden gelir).

Tarihçiler, İpek Yolu üzerinde bulunan Narikala'nın Tiflis'teki en müstahkem ve zaptedilemez yer olduğunu iddia ediyor. 1827 yılındaki depremde kale yıkılmış ve o zamandan bu yana kale tamamen restore edilememiştir. Ancak Narikala'nın ayakta kalan taş kuleleri, antik kentin tarihinin sessiz tanıkları olmaya devam ediyor.

Narikala Kalesi, TiflisNarikala Kalesi, TiflisNarikala Kalesi, Tiflis
Kale alanı içerisinde 12. yüzyıla tarihlenen Aziz Nicolas tapınağı bulunmaktadır. Tapınak, 1996 yılında kendisini çevreleyen kalenin geleneklerine göre yeniden inşa edilmiştir. İç kısım ise hem İncil'den hem de Gürcistan tarihinden sahnelerin yer aldığı fresklerle süslenmiştir.

.

Bridge of Peace

Bridge of Peace

Yeni inşa edilen Barış Köprüsü kesinlikle Tiflis'te kaçırmak istemeyeceğiniz bir cazibe noktasıdır. Gürcistan'ın başkentindeki Mtkvari (Kura) nehri üzerinde yer alan, yay şeklinde tasarıma sahip, cam ve çelikten yaya köprüsüdür. Mayıs 2010'da resmi olarak açıldı. Köprü, İtalya'dan Gürcistan'a 200 adet demonte parça halinde getirildi. Köprü 156 metre uzunluğunda ve her gün gün batımından 90 dakika önce açılan 10.000'den fazla LED ampule sahip.

Titreşen ışıklar mesajı Mors alfabesiyle iletiyor; mesaj, Mendeleev'in periyodik tablosundaki insan vücudunu oluşturan kimyasal elementlerden bahsediyor. İtalyan tasarımcı Michele De Lucchi'nin fikri, "insanlar ve uluslar arasında yaşamın ve barışın marşı" olan mesajı yayınlamaktı.

Gürcistan Ulusal Müzesi

Gürcistan Ulusal Müzesi

Oldest of Georgia, eşsiz bir doğa ve insanlık tarihi koleksiyonunu koruyan ve sergileyen bir bilimsel-eğitim kurumu olarak faaliyet göstermektedir. Müzenin koleksiyonları, hayvanların ebeveynlerinden başlayarak 40 milyon yıl öncesine kadar uzanan ülkenin tarihini kapsıyor. Müzedeki en şaşırtıcı eserlerden biri, Dmanisi'de bulunan, 1,8 milyon yıl öncesine dayanan ve Afrika dışındaki insan varlığının en eski işareti olan tarih öncesi insan ebeveynleridir. Müzenin koleksiyonlarından en önemlisi, M.Ö. III. Binyılın ikinci yarısına ait çok sayıda benzersiz nesneyi içeren Hazineler koleksiyonudur. XIX'a kadar c. Koleksiyonda ülkenin çeşitli bölgelerinden Hıristiyanlık öncesi döneme ait altın ve gümüş eserler ve mücevherler yer alıyor: Ananuri, Tsnori, Vani, Mtsheta, Tialeti Kurgans, Zhinvali, Akhalgori, Martkopi, vb..

Metekhi Meryem Ana Göğe Kabul Kilisesi

Metekhi Meryem Ana Göğe Kabul Kilisesi

Resmi olarak Metekhi Meryem Ana Göğe Kabul Kilisesi olarak bilinen Metekhi Kilisesi, Tiflis'te Kura nehrinin sol yakasında gururla duran dikkat çekici bir Gürcü Ortodoks Hıristiyan kilisesidir. Pitoresk Metekhi Kayalığı'nda yer alan tesis, akan suların üzerinden eski şehre doğru bakmaktadır. Bu tarihi mücevher, yüzyıllarca süren Gürcü kültürüne ve dini bağlılığa tanıklık ediyor.

Metekhi Kilisesi, MS 1278 ile 1289 yılları arasına tarihlenen ortaçağ kökenlerine sahiptir. Gürcistan Kralı II. Demetrius döneminde şekillenmeye başladı. Sözlü geleneğe göre kökleri 5. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Gürcü geleneğini sürdüren kilise, üzerinde durduğu uçurumla kusursuz bir şekilde uyum sağlayarak, kayalık uçurumun doğal bir uzantısı olduğu yanılsamasını yaratıyor. Eşsiz tasarımı cazibesini arttırır ve maneviyat ile doğa arasındaki bağlantıyı vurgular.

Kilise kare içi haç planlı olup yaklaşık 20×16 metrelik bir alanı kaplamaktadır. Dikeyliğini ve hakim varlığını vurgulayan dikey bir uzamaya sahiptir. Doğu cephesi üç dışbükey apsisle süslenmiştir; orta apsis en büyüğüdür. Bu farklı mimari özelliği Metekhi Kilisesi'ni 11. ve 13. yüzyıllarda inşa edilen diğer kiliselerden ayırıyor ve cazibesini artırıyor.

İçeride kilisenin kubbesi, popüler iki sütunlu tasarımdan önce gelen dört arkaik sütunla destekleniyor. Sütunlardaki yarım daire biçimli projeksiyonlar tarihi önemini vurgulamaktadır. Tadilatlara rağmen bu antik unsurlar korunmuş, ziyaretçilere geçmişe bir bakış sunmuş ve kilisenin tarihini zenginleştirmiştir.

.

Mtatsminda Park

Mtatsminda Park

Mtatsminda Park, Mtatsminda Dağı'nın tepesinde yer alan ve Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e bakan peyzajlı bir parktır. Parkta atlıkarıncalar, su kaydırakları, hız treni, karanlık yolculuk, füniküler ve dağın kenarında şehrin muhteşem manzarasını sunan büyük bir dönme dolap bulunmaktadır..

National Botanical Garden

National Botanical Garden

Gürcistan Milli Botanik Bahçesi Gürcistan'ın başkenti Tiflis'in güneybatısında, Narikala kalesinin eteğinde yer alan Güney Kafkasya'nın en büyük botanik bahçesi. Eskiden Tiflis Botanik Bahçesi olarak bilinirdi. Botanik bahçesinin tarihi 300 yıldan daha geriye gitmektedir..

Rike Park

Rike Park

Rike parkı, şehrin kalbinde yer alan, sanatsal açıdan en yeni parklardan biri olan güzel bir parktır. Parkın tamamının kuşbakışı bakıldığında Gürcistan'ın büyük ölçekli bir haritasını oluşturması ve sınırlardan gelen kıvrımlı patikaların Gürcistan'ın çeşitli bölgelerini tasvir etmesi çok önemli. Bu park Kura (Mtkvari) Nehrinin sol kıyısında yer almaktadır. “Mimari Başyapıtların Tanımı Olan Muhteşem Köprüler” listesinde yer alan, trafiğe kapalı ünlü Barış Köprüsü üzerinden Eski Kent'ten ulaşım kolaydır. Ancak köprünün Tiflis'in tarihi bölgesinde yer alması nedeniyle hakkındaki görüş tartışmalıydı. Bazı insanlar, köprünün tarihi eski kentlere gereğinden fazla hakim olduğundan ve dolayısıyla bölgenin eski mimari simge yapılarını gizlediğinden şikayetçi oldu. Ancak bildiğimiz gibi, sözde "siyahi reklam" şimdiye kadarki en iyi reklamlardan biridir, bu nedenle Barış Köprüsü'nden geçmeyen kimseyi neredeyse hiç göremezsiniz..

Chronicle of Georgia

Chronicle of Georgia

Chronicle of Georgia'yı ziyaret etmek, Tiflis'i farklı bir açıdan deneyimlemenin mükemmel yoludur. Gürcistan Tarih Anıtı ve Gürcü Stonehenge olarak da bilinen anıtta, Gürcistan imparatorluk tarihi, ünlü edebi eserler ve Hıristiyanlığın ülkedeki rolü anlatılıyor.

Temka semtinde, Tiflis Denizi yakınında Keeni Dağı'nın tepesinde yer alan Chronicle of Georgia, şaşırtıcı manzaralarıyla daha da değerleniyor. Bir tarafta canlı Sovyet mimarisine, diğer tarafta Tiflis Denizi'ne bakan site, şehrin kalabalığından hızlı ve huzurlu bir kaçış imkanı sunuyor ve özellikle gün batımında büyüleyici.

Liberty square

Liberty square

Özgürlük Meydanı Tiflis'in ana meydanı olup şehrin en kalabalık ve popüler yerlerinden biridir. Burada XIX-XX yüzyılların büyüleyici mimarisini bulacaksınız. Meydanın ortasında Zurab Tsereteli'nin yarattığı Aziz George anıtı duruyor. Özgürlük Meydanı çevresinde oteller, mağazalar, bankalar, Tiflis Turist Merkezi, Tiflis Şehir Meclisi ve müzeler bulunmaktadır. Özgürlük Meydanı - Galleria Tiflis'in yakınında büyük bir alışveriş merkezi bulunmaktadır. Burası ayrıca Puşkin Meydanı. Puşkin Meydanı'nın arkasında sanatın ve resmin peşinde olan en önemli eserlerin saklandığı Gürcü Sanat Müzesi bulunmaktadır. Rustaveli Sineması ve Gürcistan Ulusal Müzesi de meydanın yakınında bulunuyor. Ulusal Müze'de sanat ve tarih açısından farklı dönemlere ait sergileri keşfedeceksiniz. Şehrin ana caddesi olan Rustaveli Bulvarı Özgürlük Meydanı'nı birbirine bağlar. Meydandan Tiflis'in eski semtlerine rahatlıkla ulaşabilir ve şehrin birçok turistik yerini görebilirsiniz...

Kartlis Deda

Kartlis Deda

Kartli'nin Annesi, Tiflis'te şehrin simgelerinden biri olan anıtsal bir heykeldir. "Gürcistan'ın Annesi", Gürcü ulusal karakterinin bir sembolüdür: heykelin bir elinde misafirler için bir şarap kadehi, diğerinde ise düşmanlar için bir kılıç bulunmaktadır.

1966 yılında Gürcü ulusal kıyafetleri giymiş 20 metre yüksekliğindeki alüminyum kadın heykelinin yazarı Elguja Amashukeli, bu heykelle Shota Rustaveli Devlet Ödülü'ne layık görüldü. Kendisi heykele "Başkent" adını vermiş, daha sonraları da "Kartli'nin Annesi" adını vermiştir. Heykelin aksesuarları, şarap ve kılıç dolu kadeh, şehrimiz Tiflis'in tarihinin, düşmanlarla yapılan bitmek bilmeyen savaşların ve güzel duygularla gelen misafirle olan ilişkinin bir ifadesidir.

Heykel, şehrin 1500. yılını kutlamak amacıyla 1958 yılında Sololaki Tepesi'ne dikildi. İlk karara göre, ahşap alegorik heykel geçici olarak başkenti süsleyecekti, ancak bu karar daha sonra değiştirildi. Bu nedenle 1963 yılında heykelin zarar görmemesi için ahşap dokusu alüminyumla kaplanmıştır. 1997 yılında eski heykelin yerine yenisi konuldu.

Heykelin dibinde tüm Tiflis ve çevresinin manzarası var. Eski Tiflis'e, Botanik Bahçesi'ne ve başkentin tamamına bakan Narikala Kalesi'nin yakınında yer almaktadır. Heykele yürüyerek veya Rike Park'ta bulunan ve Narikala'ya bağlanan teleferikle ulaşılabilir.

.

Faydalı Bilgiler

Faydalı Bilgiler

112
Tiflis Turist Bilgi Merkezi (sabah 10'dan akşam 6'ya kadar açık), 3 Rustaveli Ave.
293 1260
Gürcistan Ulusal Turizm İdaresi'nin yardım hattı günün 24 saati açıktır (ücretsizdir)
0 800 800 909

 PARA BİRİMİ:Lari

SAAT:Gürcistan  Türkiye'nin 1 saat ilerisindedir

RESMİ DİL:Gürcüce

Vize

Gürcistan’a seyahat edecek diplomatik, hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır. Öte yandan, 31 Mayıs 2011 tarihinde imzalanan Protokol sayesinde iki ülke vatandaşları, birbirlerinin ülkelerine pasaporta ihtiyaç olmadan kimlik kartıyla seyahat edebilmektedir

Gece Hayatı

Tiflis Gece Hayatı

Gürcistan & Tiflis Gece Hayatı, Tiflis sınırlarındaki Gece Kulüpleri ve Barlar
Eğer aktif bir gece hayatını seviyorsanız bu şehir çok ilginç ve çekici görünebilir. Sokaklar her iki tarafta da popüler barlar, publar ve kulüplerle doludur. Tifli.

bottom of page