top of page

SEUL  GEZİ NOTLARI

Seul da  şehir içi Ulaşim

Seul da Şehir içi ulaşım Dünya standartlarında olup çok gelişmiş bir Ulaşım ağına sahiptir.Havayolu,Denizyolu,demiryolu,Taksi ve otobüsler şehrin En ücra köşelerine kadar Gitmektedir.

Şehirler arasında yolculuk yapmanın  uygun ve rahat yolu trenlerdir. Hızlarına ve rahatlık seviyelerine göre 7 tip temel tren sınıfı vardır: KTX Express, Saemaeul, ITX-Saemaeul, ITX-Cheongchun, Mugunghwa, Nuriro ve turistik trenler. 

Otobüs taşımacılığındada Çok gelişmiş bir şehirdir.Ulaşımda Farklı bölgelere giden 4 çeşit Otobüs vardır Bunlar sarı,Kırmızı,Mavi ve Yeşil Otobüslerdir.Fiyatları Çok uygundur. 

Metro:

Seul de metro hayatın vazgeçilmez bir ulaşım aracıdır.Hem seul halkı için hemde turistler için En uygun Seyahat biçimidir..Fiyatları da çok makulldur.

 

 

Seul  e  nasıl gidilir?

 İstanbul dan Seulla direk 11 saatlik bir uçuşla gidilebldiği gibi bir çok uçuş kombinasyonu kullanarak da gitmek mümkündür.Direk uçuşlar biraz pahalı olabilir zaman sorununuz yoksa başka ülke üzerinden uçmak biraz daha uzun fakat daha ucuz olmaktadır.

Seul  de Konaklama

Seul da her bütçeye göre konaklayabileceğiniz binlerce alternatif bulunmaktadır.Gezilecek görülecek yerlere en uygun konaklama semtleri şu şekildedir.

  1. Myeongdong

  2. Jongno

  3. insadong

  4. Gangnam

  5. İtaewon

Seul  de  ne yenir ne içilir?

Kore mutfağında bakliyat,sebze,tahıl ve deniz ürünlerini kapsayan çok zengin bir muttfağa sahiptir.Pirinç in yeri koreliler için çok ayrıdır.Buharda pişirme teknikleri kullanıldığı gibi çiğ ürün tüketimi oldukça fazladır.Eğer kore yemekleri yemek isterseniz şehir de çok fazla seçenek bulunmaktadır. Kore ye özgü ne gibi yemekler varmış birlikte bakalım.

Bibimbap

Korenin Geleneksel pirinç yemeğidir.yüzlerce çeşidi vardır. Geleneksel olarak pirince et ve farklı sebzelerin karıştırılmasıyla yapılan bu yemek, besin değeri ve sağlıklı yaşama katkısı dolayısıyla dünya çapında bir üne kavuşmuştur.UNESCO tarafından Gastronomi şehri olarak seçilen korenin Jeonju şehri bu yemekle ünlüdür.

.

Mandu (Mantı Çorbası)

.İsminden de anlaşılacağı gibi mantıya benzeyen bir hamur yemeğidir.Oldukça lezzetli ve doyurucu bir yemektir.

Naengmyeon (Erişte Çorbası)

Karabuğday eriştesinden yapılan ve soğuk yenilen naengmyeon bir yaz yemeği olarak kabul edilir. uzun, ince el yapımı erişte, un, ve çeşitli malzemelerden yapılan Kore yemeğidir.

Bap (Pirinç)

Haşlanmış pirinç Kore mutfağının vazgeçilmezidir.Bap yemeği sadece beyaz pirinç yapılmaz.pirinç, sebze, deniz ürünleri ve etle yapılan byeolmiyap; pirinç, namul ve sığır eti ile yapılan bibimbap da bu yemeğin sevilen çeşitleri arasındadır. 

Tteokguk (Dilimlenmiş Pirinç Hamuru Çorbası)

Mandunun bir başka çeşidi olan tteokguk, çapraz dilinlenmiş pirinç hamurunun jangguk içinde haşlanmasıyla yapılır. Geleneksel olarak yılın ilk günü sunulur

Goksu (Erişte)

Dünyada noodle adıyla bilenen bu yemek yoğrulan buğday ununun uzun ve ince şeritler haline getirilmesiyle yapılır. Goksu, Kore’de çubukla yemek yeme alışkanlığının yerleşmesine yardımcı olmuştur.

Kore likörleri

Genellikle ginseng, zencefil ve meyve içecekleri gibi geleneksel içeceklere bağlı kalındığı gibi mayalama ya da damıtma yöntemleriyle özgün alkollü içkilerde üretilmiştir.

SEUL DE GEZİLECEK YERLER

Seul  Hakkında Bilgi

Kore Cumhuriyeti, Uzak Doğu Asya’da bulunan Kore Yarımadası’nda yer almaktadır. Yaklaşık 1030 km uzunluğundaki yarımadanın en dar noktası 175 km’dir. Eşine rastlanmayan bu coğrafi şeklinin yanı sıra, üç tarafı okyanusla çevrili olan Kore,  bu özellikleriyle dünya coğrafyasında özel bir konumdadır.

100.033 km2’lik bir yüzölçümü bulunan ülke, doğuda Japonya, Batı’da Çin Halk Cumhuriyeti ve kuzeyde Kuzey Kore ile komşudur. Çoğunlukla dağlık bir yapıya sahip olan Kore’de, olağanüstü manzaralar sunan 20 civarında ulusal park bulunmaktadır.

gyeongbokgung-sarayi.jpg
Gyeongbokgung
bukchon-hanok-village-in-seoul.jpg
Bukchon Hanok Village
namsan.jpg
Namsan
Insa-dong.jpg
Insa-dong
DSC_9953.JPG
Gwangjang Market
Makedonya-Arkeoloji-Muzesi.jpg
N Seul Kulesi
nandemum market.jpg
Namdaemun Market
Myeongdong.jpg
Myeong-dong
Changdeokgung-Injeongjeon.jpg
Changdeokgung
Jongmyo Tapınağı 9.jpg
Jongmyo
2453970_image2_1.jpg
Dongdaemun Design Plaza
Korea-Seoul-National.folk.museum-01.jpg
Kore Ulusal Halk Müzesi
night lifre.jpg
Seul Gece  Hayatı
Gyeongbokgung

Gyeongbokgung

1395 yılında inşa edilen Gyeongbokgung Sarayı, Kuzey Saray olarak da bilinir, çünkü komşu Changdeokgung (Doğu Sarayı) ve Gyeonghuigung (Batı Sarayı) Sarayı ile karşılaştırıldığında en kuzeydeki konumdur. Gyeongbokgung Sarayı tartışmasız en güzel ve beş sarayın en büyüğü olmaya devam etmektedir.

Subway]
Gyeongbokgung Station (Seoul Subway Line 3) and Exit 5.
Anguk Station (Seoul Subway Line 3) and Exit 1.

IMG_20191208_155231.jpg
Myeong-dong

Myeong-dong

Myeong-dong, Seul'deki başlıca alışveriş bölgelerinden biridir. İki ana cadde, biri Myeong-dong Metro İstasyonu'ndan (Seoul Metro Hattı No. 4) bir diğeri Euljiro'daki Lotte Alışveriş Merkezi'nden başlayarak bloğun merkezinde buluşmaktadır.Dünyanın bütün markalarının bulunduğu cadde de bir çok hediyelik eşya ve aklınıza gelebilecek her türlü eşyayı bulma şansınız vardır.

Address

66, Eulji-ro, Jung-gu, Seoul

myedonung.jpg
Bukchon Hanok Village

Bukchon Hanok Village

Gyeongbokgung Sarayı, Changdeokgung Sarayı ve Jongmyo Tapınağı ile çevrili olan Bukchon Hanok Village, Joseon Hanedanlığı'na kadar uzanan hanok adı verilen yüzlerce geleneksel evin bulunduğu bölgedir. Kelimenin tam anlamıyla "kuzey köy" e çevrilen Bukchon adı, mahallenin iki önemli Seul de Cheonggyecheon Deresi ve Jongno'nun kuzeyinde yer almasıyla ortaya çıktığı söylenmektedir. Bugün, bu Mahalle  kültürel merkezler, pansiyonlar, restoranlar ve çayhaneler olarak faaliyet göstermekte ve ziyaretçilere geleneksel Kore kültürüne kendilerini keşfetme, öğrenme ve kullanma fırsatı sunmaktadır. Bukchon Hanok Village, insanların evleriyle gerçek bir mahalle olduğundan, ziyaretçilerin etrafa bakarken her zaman saygılı olmaları önerilir.

IMG_20191208_154700.jpg

Changdeokgung

Changdeokgung Sarayı, 1405'te Gyeongbukgung Sarayı'nın inşasını takiben inşa edilen ikinci kraliyet villasıydı. Joseon Hanedanlığı'nın birçok kralının ana sarayıydı ve kalan beş kraliyet Joseon sarayının en iyi korunmuş halidir. Saray gerekçesiyle halka açık bir saray alanı, bir kraliyet ailesi konut binası ve arka bahçeden oluşmaktadır. Krallar için bir dinlenme yeri olarak bilinen arka bahçede, 300 yaşından büyük devasa bir ağaç, küçük bir gölet ve bir pavillon bulunuyor.Bugün  Injeongjeon Hall, Daejojeon Hall, Seonjeongjeon Hall ve Nakseonjae gibi bir dizi kültürel hazineye ev sahipliği yapmaktadır.

Address

99, Yulgok-ro, Jongno-gu, Seoul

Changdeokgung
Namsan Park

Namsan Park

 Namsan, Seul merkezinde bulunan sembolik bir dağdır. Diğer çevre dağlar kadar yüksek olmasa da, Mt. Namsan yine de bir dinlenme alanı olarak çok popülerdir. Tepede, Palgakjeong (sekizgen salonu), Seul Kulesi, Deniz Akvaryumu, çeşmeler ve Namsan Kütüphanesi gibi çeşitli imkanlar var. Teleferikle tepeye çıkabilir veya merdiven yolundan yürüyebilirsiniz. Bu yolun dışında, Namdaemun, Hoehyun-dong, Taegyero  Jangchung Parkı, Itaewon, Huam-dong ve daha pek çok yürüyüş yolu vardır. Buradaki sürüş kursları çiftler için de popülerdir.

Address

231, Samil-daero, Jung-gu, Seoul

Jongmyo

Jongmyo

Jongmyo Shrine, Joseon Hanedanlığı boyunca krallar için başlıca ibadet yeriydi. Jongmyo Jaerye adlı anma töreni, dünyanın en eski tamamlanmış töreni olduğu söyleniyor ve kralın emrine itaatle yapılmıştır.. Tören, 9 Aralık 1995'te, UNESCO Dünya Kültür Mirası alanı olarak anılmıştır. 

Address

157, Jong-ro, Jongno-gu, Seoul

Insa-dong

Insa-dong

Daha önce Seul’ü ziyaret ettiyseniz, geleneksel Kore sanat ve el sanatları, atölye çalışmaları, galeriler, restoranlar ve çay evleri ile tanınmış popüler bir turizm merkezi olması nedeniyle zaten çoktan Insadong'a  gitmiş olabilirsiniz..geleneksel Kore çayını orada çay evlerinden birinde içerken kendizi kore kültürünün içinde bulacaksanız.

Dongdaemun Design Plaza

Dongdaemun Design Plaza

Dongdaemun Design Plaza (DDP), Kore tasarım endüstrisinin en yeni ve en ikonik simgesidir. Dongdaemun bölgesinin merkezinde bulunan DDP, tasarımla ilgili gösteriler ve konferanslar, sergiler ve diğer etkinlikler ve toplantılar için kilit bir mekan olarak hizmet vermektedir.

Gwangjang Market

Gwangjang Market

 Gwangjang Market, Kore'nin en büyük geleneksel pazarlarından biridir ve kaliteli ipek ürünleri, nevresimler ve el yapımı ürünler ile ünlüdür. Bu günlerde, pazardaki vintage giyim arcade genç insanlar ve benzersiz vintage moda arayan toptancılar arasında çok popüler bir cazibe haline gelmiştir.
Gwangjang Market'in 100 yılı aşkın bir geçmişi var. Piyasanın kökeni, 1905 yılında Japon işgali döneminde Kore egemenliğini geri almak amacıyla oluşturulan Gwangjang Corporation'ın kurulmasına kadar uzanıyor. O zamanlar, geleneksel Kore pazarları sadece birkaç günde bir periyodik olarak düzenlenen geçici pazarlardı. Gwangjang Market, her gün açık olan ilk kalıcı olarak kurulmuş pazardı. 1962'de pazar Dongdaemun Pazarı ve Gwangjang Pazarı'na bölündü ve modern binalar inşa edildi.

Kore Ulusal Halk Müzesi

Kore Ulusal Halk Müzesi

Gyeongbokgung Sarayı içinde bulunan Kore Ulusal Halk Müzesi, geçmişte Kore halkının günlük yaşamında kullanılan tarihi eserler sunmaktadır. Ziyaretçiler, ekranlar aracılığıyla, Kore’nin kültürel inançlarının yanı sıra, yerel ve tarımsal yaşam biçimlerini de öğrenebilirler.

Kore Ulusal Halk Müzesi'nde üç kalıcı sergi ve iki özel sergi, bir kütüphane, hediyelik eşya dükkanı ve diğer yan kuruluşlar bulunmaktadır.

N Seul Kulesi

N Seul Kulesi

Namsan Seul Kulesi, 1969 yılında Kore'nin başkent genelinde televizyon ve radyo yayınlarını yayınlayan ilk entegre iletişim kulesi olarak inşa edilmiştir. 1980 yılında halka açıldığından beri, çok sevilen bir yer haline gelmiştir. Kulenin en ilgi çekici yerleri arasında gece kuleye yansıtılan çok renkli dijital saat, dijital gözlemevi, çatı terası, HanCook restoranı, n.Grill restoranı ve Haneul (Gökyüzü) tuvaleti sayılabilir. Namsan Seul Kulesi'nin Namsan Dağı'ndaki dağ çevresi, hem yerli hem de turistler için gevşemek için popüler bir yer haline getirmiştir.

Namdaemun Market

Namdaemun Market

1964 yılında açılan Namdaemun Market, çeşitli mal satan dükkanlarla Kore'deki en büyük geleneksel pazardır. Tüm ürünler uygun fiyatlarla satılmaktadır ve bu bölgedeki mağazalar aynı zamanda toptan satış pazarları olarak da işlev görmektedir.

Malların çoğu doğrudan taşeronlar tarafından yapılır. Namdaemun Market, 11:00 - 4:00 saatleri arasında bir gece bile açıktır ve ülkenin dört bir yanından gelen perakendeciler ile doludur. Gün dolduğunda, pazarın etrafını saran yoğun bir alışveriş bölgesi, dünya çapındaki turistleri çeken eşsiz bir manzara yaratır. Namdaemun Market çeşitli kıyafetler, gözlükler, mutfak eşyaları, oyuncaklar, dağ teçhizatı, balık tutmak için ekipmanlar, kırtasiye, güzel sanatlar, aksesuarlar, şapkalar, halılar, çiçekler, ginseng ve ithal ürünler satmaktadır

Seul Gece Hayatı

Seul Gece hayatı

Seul lular uzan saatler çalışıp haftasonlarını oldukça renkli gecirirler bu zevklerinin arasında gece hayatlarıdır.Oldukça dinamik gece hayatına sahip seulde Karaoke barlarından caz barlara tekno müzik yapan mekanlardan geleneksel kore müziği yapan mekanlar oldukça fazladır.Bir kaç gece clup ü ismi vermek gerekirse:

  1. Octagon clup

    2.Wht Not

​   3.Blacklist 

gibi gece cluplerinde vakit geçirebilirsiniz.

Vize

Faydalı Bilgiler

Acil Yardım:1339

Polis:112

Yangın:119

Turizm Bilgilendirme
Kore Seyahat Hattı ve Şikayet Merkezi 1330

Elçilik
Türkiye Cumhuriyeti Seul Büyükelçiliği (+82) 3780 1600

 PARA BİRİMİ:Kore’nin para birimi ‘won’dur.

SAAT:Güney Kore konumu Türkiye konumundan 6 saat ileridedir

RESMİ DİL:Korece Türkçe'ye çok benzeyen bir dildir. Ayrıca Türklerin en kolay öğrendiği dildir. Çünkü cümle yapısı bizimki ile çok benzemektedir.

Vize

Türkiye ve Kore Cumhuriyeti arasındaki 1973 tarihli “Vize Muafiyeti Anlaşması” çerçevesinde, iki ülke vatandaşları turistik amaçlı seyahatlerinde üç aya kadar vizeden muaftır.

bottom of page