top of page

ÇEK CUMHURİYETİ GEZİ NOTLARI

tren.jpg

Prag da şehir içi Ulaşim

Prag'da ulaşım temel olarak iki şekilde sağlanıyor: Metro ve tramvay. Üç tane metro hattı var. Yeşil (Hat A), Sarı (Hat B) ve Kırmızı (Hat C). Toplam 57 istasyon olmakla birlikte ortak birleştikleri ana bir istasyon yok.  Hat B Florenc'te Hat C ile, Mustek'te Hat A ile kesişirken Hat A'da sadece Muzeum durağında Hat C ile kesişiyor. Her üç hattda bir şekilde old town ile Turistik yerlerin neredeyse tamamını kapsıyorlar.Prag da tramway candır diyorum.havalimanından şehir merkezine nasıl gidilir bir de ona bakalım.Genellikle otobüs kullaılıyor doğrudan Airport Expres ile en kolay şekilde merkez tren istasyonu  Hlavni Nadrazi ye ulaşabilirsiniz.Taksi de alternatif ama bence otobüs en uygunu 

Prag a nasıl gidilir?

İstanbul'dan Prag'a THY ve Czech Havayolları ile doğrudan uçuş yapabilirsiniz. Ayrıca THY ile diğer şehirlerden de İstanbul aktarmalı uçuşlar mevcut. Özellikle yaz döneminde (Mayıs-Eylül) Czech Havayolları Bodrum'dan; Sky Airlines ise Antalya'dan uçuş gerçekleştiriyor.

 

Prag da Konaklama

 Prag'da şehir merkezinde konaklamak seyahat süresince gezilecek yerlerin yakında olması sebebi ile size zaman kazandıracaktır. . Bu noktada Josefov, Mala Strana, Nove Mesto, Smichov ve Vinohrady bölgeleri turistler için en ideal konaklama yerleridir.Bu bölgelerde her bütçeye uygun oteller bulabilirsiniz.

Prag da ne yenir ne içilir?

 

Et, patates ve köfte ağırlıklı olarak ve hayvansal katı yağlar, tereyağı ve kremaların önemli miktarlarda kullanılmasıyla ağır ağır bir yemek tarzları olduğu söylenebilir.. Etler - başta domuz eti, sığır eti, kümes hayvanları ve ciğer, böbrek, beyin ve tavuk gibi organik etler-sıklıkla sos hazırlanarak yenir  . Çorbalar, öğlen yemeklerinin önemli bir parçasıdır. Patates ve işkembe çorbası, ne ilginç demi işkembe çorbasını cek cumhuriyetinde bulabilirsiniz.Tatlılardan maya çörekleri bir çok reçel ile yenebilir.

Ulusal içecek bira ( pivo ); Moravia'da bazı iyi yerel şaraplar üretilir.  erik brendisi slivovice (slivovitz) olarak adlandırılır.

Svíčková

Çek mutfağının en popüler ve en çok bilinen yemeklerinden biridir. Bu lezzetli ana yemek bonfile et, kremalı bir sos, ekmek ve yanında kızılcık sosu ile servis edilir

Guláš

 Çek Guláš’ı daha az sebze ve daha çok etle hazırlanır. Çekler piştikten sonra üzerine et sosu döküp yanında ekmek ile servis ederler.

Smažák

 Peynir sevenlerin çok hoşuna gidecek çünkü bu atıştırmalık yemek kızartılmış peynirden oluşuyor, genellikle yanında patates kızartması, salata ya da ekmek ile servis ediliyor. Bu nefis atıştırmalığı Prag’da çoğu yerde bulmanız mümkün! Yanında bira ile çok güzel gittiğini söyleyebiliriz. 

 Koláče 

Çek Cumhuriyeti’nde çokça tüketilen bir hamurişidir. Üstü Reçelli haşhaşya da krema ilede servis edilir.

 BUCHTA:

Çeklerin sıklıkla tükettiği hamur işi pastasıdır.Marmalet ve peynir ile tüketilebilir.

Çek Bira:

Dünyadaki en yüksek bira tüketimi oranına sahip olan Çek Cumhuriyeti,  aynı zamanda en lezzetli biralara da sahiptir. Bira Çeklerin hayatında gerçekten önemli bir rol oynamaktadır. Çek Cumhuriyeti, biralarının yanı sıra  “bira içme kültürü” ile de ünlüdür.Çek Cumhuriyeti’ndeki birçok mini çek birası  fabrikasını yürüyerek ziyaret edebilir ve  bu benzersiz biraların tadına bakabilirsiniz.Kendim gitmedim ama Şehirde bir BİRA SPA sı olduğu bira dolu küvette bira banyosu yapıldığı söylenmektedir.

cek-biralari-03.jpg

PRAG DA GEZİLECEK YERLER

Çek cumhuriyeti hakkında küçük bilgi:

Nüfusu 11 milyon civarında ve başkenti Prag (Praha) olan Çek Cumhuriyeti’nin para birimi Çek Korunasıdır (CZK / Kč).  1918’te Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’ndan, 1993’te ise Çekoslovakya Birliği’nden ayrılmış olan Çek Cumhuriyeti, 2004’ten beri Avrupa Birliği üyesidir. Konum olarak ise çok özel bir yere sahip olup, Avrupa’nın tam göbeğinde yer alır

PRAG KALESİ/ Pražský hrad

Aslın anlatılmaz yaşanır bir şehir prag o zaman Sizede biraz yaşatalım praha yı.

Prag Kalesi, muhtemelen Premyslid Hanedanlığının (Přemyslovci) Prens Bořivoj tarafından yaklaşık 880'de kuruldu. Guinness Rekorlar Kitabı'na göre, Prag Kalesi yaklaşık 70.000 m²'lik bir alana sahip dünyanın en büyük kale kompleksidir. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde, 10. yüzyıldan 14. yüzyıla tarihlenen Gotik değişikliklerle başlayan Romanesk tarzı binaların kalıntılarından çeşitli mimari üsluplara sahip geniş bir yapıya sahip saray ve kilise yapılarından oluşmaktadır. Ünlü Sloven mimar Josip Plečnik, Birinci Cumhuriyet döneminde (1918-1938) kapsamlı yenilenmelerden sorumluydu. Kadife Devrim'den bu yana, Prag Kalesi önemli ve devam etmekte olan onarım ve yenileme çalışmalarına başlamıştır.

1962 dünya kupası finalinde pele ye karşı oynamış çeklerin ünlü golcüsü Benim de Babam kadar  sevdiğim namı değer JOSEF KADRABA saygılar Papa.

ULUSAL MÜZE (NARODNİ MUZEUM) 

 Wenceslas Meydanı’nın üst tarafında bulunan  bu müze 1891’de inşa edilmiştir. Josef Schultz tarafından yapılan bu bina iki ayrı kısımdan oluşmakta ve Prag’ın en güzel binalarından biri olarak kabul edilmektedir.  Binanın yapımında mimari olarak Neo Rönesans etkileri görülmektedir. Bu müzenin içerisinde ise; jeoloji, biyoloji, antropoloji, bölge tarihi, dekorasyon, tarihi, kütüphanecilik, sanat ve müzik ile ilgili eserler sergilenmektedir. Hafta için hergün 10.00/18.00 saatleri arası açık olan bu müzeye Muzeum metro istasyonundan ulaşmak çok kolaydır. Müzenin giriş ücreti ise 150 CZK ‘dı 

SDC10379.JPG

OLD TOWN HALL TOWER 

Eski Belediye Sarayı Kulesi'nin bir tarafında bulunan Astronomik Saat, 15. yüzyıla dayanıyor.
Saatin karmaşık yapısını tam olarak anlamak için, On İki Elçilerin ilgisini izlemek için kulesinin önündeki kalabalığa katılın: saatte bir tuzak kapısı açılır ve Mesih öğrencilerinin önünde yürür, ölüm yollarının iskeleti ise Çılgın bir meydan okuyucu Türk heykeline.

Astronomik Saat'in altında, 1865 yılında Josef Manes'in eklediği, zodyak işaretleri bulunan 12 madalyon bulunmaktadır.

1338'de inşa edilen Eski Belediye Sarayı Kulesi, Prag'ın en çarpıcı binalarından biridir. İçinde bir merdiven ve asansör var. Bir ücret karşılığında, ziyaretçilere Eski Şehir Meydanı ve Eski Kent'in geri kalanından muhteşem manzaraların keyfini çıkarmak için tırmanabilir veya üste binebilirsiniz.

1364 yılında Old Town Hall Kulesi bitişikteki özel bir evin içine sokuldu ve evin yanına bağlandı. Binaların birleşimi 'Old Town Hall' olarak bilinir hale geldi.

1470'deki kapsamlı yenileme, Eski Belediye Sarayı'nın çeşitli evlerini daha da bütünleştirdi ve tüm bina Gotik tarzda yeniden düzenlendi.

TARİHİ ŞEHİR MERKEZİ (OLD TOWN SQUARE) 

 

Eski Şehir Meydanı (Staroměstské náměstí), Prag'daki iki ana meydandan biridir 

 Prag'ın en hareketli ve keyifli meydanında günün her saati ücretsiz zaman geçirebilirsiniz. St. Nicholas Kilisesi, Astronomik Saat, Tarihi Kule, ara sokaklardaki hediyelik eşya dükkanları, binlerce insan sizi bekliyor. Fiyat listesine bakmadan meydandaki kafelere oturmayın derim.

WENCESLAS MEYDANI (VACLAVSKE NAMESTİ) 

 

Prag'daki Wenceslas Meydanı, otellerin, dairelerin, restoranların, barların ve gece kulüplerinin canlı bir bölgesi. Ayrıca bankalar ve yerel ve uluslararası mağazalar var. Prag'ın eğlence ve gece hayatı merkezidir ve ana alışveriş ve ticaret bölgesi burada başlar.Prag'daki iki ana hattan  biri olan Wenceslas Meydanı (Václavské náměstí), ziyaretçilerin kalması için popüler bir yerdir (Eski Kent Meydanı diğer meydandur, sadece 5 dakika yürüme mesafesindedir).

+ Gezilecek yerler

  •   -Charles Köprüsü (Karluv Most),

  • - Lennon Duvarı,

  • - Dans Eden Ev (Dancing House),

  • - Powder Kulesi  (Prasna Brana),

  • - Belediye Binası (Obecni Dum),

  • - Petrin Kulesi.

Faydalı Bilgiler

Acil Yardım:112

Polis:156

Yangın:150

Tıbbi Yardım:155

 PARA BİRİMİ:

Çek Cumhuriyeti para birimi çek korunası CZK.

 

SAAT:

Türkiye saati ile Çek Cumhuriyeti  ile  arasında 2 saatlık fark bulunmaktadır.Çek Cumhuriyeti  Türkiyeden 2 saat Geridedir.

RESMİ DİL:

Resmi Çekce dir.Prag da İngilizce ve Almanca yaygın olarak konuşulur.

Vize

Çek Cumhuriyeti Türk vatandaşlarına Schengen vizesi uygulamaktadır.

Yeşil Pasaport Sahipleri Vizden Muaftır.

bottom of page