top of page

Paris de şehir içi Ulaşim

Paris’te şehir içinde ulaşımınızı sağlamak için pek çok alternatif mevcuttur. Bunlar metro, banliyo treni, otobüs ve taksi şeklindedir. Paris metrosu 1900′lü yıllarda yapıldığı için gözünüze biraz eski ve ilkel gelebilir. Ama300 duraklı bu toplu taşıma aracı Avrupa’nın en iyi işleyen  metrolarından biridir. Metro sabah 05:30 ile gece 00:40 saatleri arasında çalışır.Her hattın kendine ait bir rengi vardır.Paris te uzak noktalar için tramway tercih edebilirsiniz.Paris de Otobüs pek tercih edilmez ancak metro ya alternatif olarak tercih edebilirsiniz.

Paris e nasıl gidilir?

Paris e istanbuldan hergün THY,Pegasus,Onur havayollRI Ve francaair tarafından hergün karşılıklı uçuşlar bulunmaktadır.3,45 dakikalık bir uçuşla Charles de Gaulle havalimanına ulaşabilirisniz.Buradan şehirmerkezine her 15 dakikada kalkan trenlerle gidebilirsiniz.Taksi ile ortalama 40 dakikada 55 € karşılığında  şehir merkezine gidebilirsiniz.

otobüslerle lede 10 € u karşılığında opera meydanına varabilirsiniz.

Orly Havalimanı (Aeroport d’Orly) 16 km uzağında parise yine trenlerle şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Beauvais Havalimanı:Parise en uzak havalimanınıdır.Ayrıca gece kapanan havilmanı çok kullanılmamamkla beraber ucuz havayolu şirketlerinin kullandığı hava limanıdır.

PARİS  GEZİ NOTLARI

Paris de Konaklama:

Paris dünyanın en çok turist ağırlayan şehirlerinmden biridir.Bununla birlikte Paris de kalacak yerler bir hayliyle fazladır.Her bütçeye hotel,motel,hostel,kiralık daire ve yıldızlı otelleri bulmak çok kolaydır.

Paris Saint Germen Klasik Paris’i simgeleyen bölge; canlı caddeler, galeriler, restoranlar ve barlara ev sahipliği yapar.

7. bölge (ARR.), keşif için mükemmel bir yerdir. Eyfel Kulesi, Seine Nehri, önemli müzeler, güzel binalar, kalabalık yerel pazarlar, mağazalar, birinci sınıf alışveriş mekanları ve Paris hakkında hayal ettiğiniz her şey bu semttedir.

Latin Quarter (Latin Mahallesi):Çoğunlukla Paris’teki öğrenci yaşamının merkezi olarak bilinen Latin Mahallesi, hareketli barlar ve ucuz restoranlardan Oluşmaktadır.

PARİS de  GEZİLECEK YERLER

Paris Hakkında bilgi:

Paris Fransa'nın başkenti ve Île-de-France bölgesinin merkezidir ve Seine nehri'nin üzerine kurulmuştur. Tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile tanınmış olan Paris aynı zamanda dünya tarihinde önemli bir şehir olmakla birlikte, başlıca ekonomik ve politik merkezler arasında yeralmakta ve uluslarası taşımacılığın geçiş noktalarından birini oluşturmaktadır. Moda ve lüksün dünya başkentidir ve "Işık Şehir" (Ville de Lumière) diye de anılmaktadır. Paris şehir sınırları içindeki nüfusun 2.144.700 kişi olduğu INSEE (Institut national de la statistique et des études économiques - Ulusal istatistik ve ekonomik çalışmalar enstitüsü) tarafından tahmin edilmektedir. 20. yy.'da şehir sınırlarının dışına taşarak büyümüş ve banliyöleriyle birlikte 11,1 milyonluk nüfusa ulaşmıştır. 

Paris şehrinin özlü sözü Latince "Fluctuat nec mergitur" yani "Sallanır ama batmaz" (Fransızca:« Il est battu par les flots sans être submergé »). Şehrin armasındaki "Scilicet" yani gemiyi anlatmak için kullanılır. Bu gemi Ortaçağ'da şehri yöneten güçlü "Gemiciler" (Nautes) ya da "Su tüccarları"nın kurduğu birliği sembolize eder. Şehrin koruyucusu, 5. yy.'da Attila'yı şehri yıkmaması için ikna ettiğine inanılan Azize Geneviève'dir.

 

Eyfel Kulesi:

Eyfel Kulesi, dünyanın en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden birisidir. Paris'in sembolü olan Eyfel Kulesi, 1887 ve 1889 yılları arasında Fransız Devrimi'nin yüzüncü yıl kutlamaları anısına Dünya Fuarı için yapılmıştır.Eyfel Kulesi, yapımından bu yana kendisini ziyaret eden 200,000,000'den fazla insanla, dünyanın yılda en çok ziyaret edilen paralı anıtıdır. Yılda yaklaşık altı milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir. 24 metre yüksekliğindeki televizyon anteni ile birlikte kulenin yüksekliği 324 metredir. Bu yükseklik yaklaşık olarak 81 katlı bir binaya eş değerdir. 1887'de yapımına başlandığında "dünyanın en uzun anıtı" ünvanını Washington Anıtı'ndan alan kule, bu ünvanı 1930'da New York şehrindeki Chrysler Binası'nın yapımına kadar taşımıştır. Eyfel Kulesi günümüzde ise Fransa'nın en yüksek 5. yapısıdır.

7300 ton ağırlığındaki kule güneşle birlikte tepeden yaklaşık 18 santimetreye kadar genleşmektedir ve rüzgarlı havalarda 6-7 cm kadar yana yatmaktadır. Eyfel Kulesi'nin birinci katı 57 metre, ikinci katı 115 metre ve en tepedeki katı ise 276 metre yüksekliğindedir. Kulenin doğu, batı ve kuzey kanatlarındaki asansörlerle birinci ve ikinci katlara çıkılabilir. Tepedeki kata ulaşmak için ikinci kattan bir diğer asansöre binmek gerekmektedir. Birinci ve ikinci katlara merdivenle de ulaşılabilirken, üçüncü kata sadece asansörle çıkılmaktadır. Bir kere birinci ya da ikinci kata çıktıktan sonra, asansör bileti ya da merdiven bileti hangisini almış olursanız olun merdivenler iniş çıkış için serbesttir. Bilet gişesine kadarki 9 basamağın ardından, kulenin birinci katına 328 basamak, ikinci katına 340 basamak ve asansör alanına ulaşmak için 18 basamak bulunmaktadır.

Yapımına başlandığında Paris halkı tarafından göz zevkini bozduğu gerekçesiyle direnişle karşılaşan yapı, günümüzde değerli mimari eserlerden birisi olarak kabul edilmektedir. Her seferinde Eyfel Kulesinden nefret ettiğini söyleyen yazar Guy de Maupassant, neden öğle yemeklerini kuledeki restoranda yediği sorulduğunda "çünkü burası Paris'te kulenin görünmediği tek yer" cevabını vermiştir.(Genel Bilgi)

Eyfel kulesi

Louvre Müzesi

1364 ile 1380 yılları arasında Charles V (1338-1380) taratfından yapımına kale olarak başlaanmıştır.Sonraki yıllarda fransa ulusal kütüphanesi olarak kullanılmaya başlanmıştır.(1494-1547), Rönesans egemenliği döneminde yıkılarak tekrar inşa edilmiştir.Uzun süre iktidar koltuğu olan bu kraliyet evi, 1870 yılına kadar Fransız devlet başkanlarına ev sahipliği yapmış  Paris ve Fransa tarihinin en önemli tarihi yapılarından biri haline gelmiştir.Yıl boyunca yüzbinlerce turistin ziyaret ettiği müze rivoli caddesinin arka tarfında yer almaktadır.

Louvre Müzesi

Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali Paris veya Notre Dame de Paris (Fransızcada 'Our Lady of Paris' anlamına  geliyor),Paris'in dördüncü bölgesinde bulunan bir Gotik katedral olup batı ana girişine sahiptir. Ada, Île de la Cité'nin doğu yarısındadır.Heykeller ve vitraylı Notre Dame Katedrali, daha önceki Romanesk mimarisinin aksine, doğalizmin ağır etkisini göstermektedir.. İlk Gotik katedrallerden birisidir ve yapımıda aynı döneme rastlamaktadır.Parisin aynı zamanda en eski katedralidir.

Paris en çok ziyaretçi akınına uğrayan bir yapıtıdır.

Notre Dame Katedrali
20141124_184443.jpg

Disneyland

Bir Tema Parkı'ndan çok daha fazlası. Disney büyüsü Disneyland Park, Walt Disney Studios Park, Disney Village ve yedi sihirli temalı oteli ile eğlencenin adresi diyebiliriz.. 50'den fazla cazibe merkezi, genç ve yaşlılar için büyülü deneyimler ve heyecan verici maceralar için görüşömesi gereken bir yerdir. En sevdiğiniz Disney Karakterlerinizi tanıyın, renkli geçitlerin keyfini çıkarın ve 50'nin üzerinde restoranın büyük bir seçiminin keyfini çıkararak gününüzü disneylanda geçirim derim.

Disneyland​

Zafer Takı

 Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan tarihi anıttır. Charles de Gaulle Meydanın ortasında, Şanzelize Caddesi'nin batı kısmında yer almaktadır. Boyu 45, eni 22 ve yüksekliği 49 metredir. Charles de Gaulle Meydanı (ya da Place de l'Etoile), 19. yüzyıl'da Georges Eugène Haussmann tarafından çizilen 12 caddeye yol veren çok geniş ve büyük bir döner kavşağıdır. Bu caddeler arasında Grande-Armée Caddesi, Wagram Caddesi veya Şanzelize Caddesi vardır.

Zafer Takı
20141124_104603.jpg

Sacré-Cœur Bazilikası

Paris’in en yüksek tepesi olan Montmartre Tepesi‘nde bulunan Sacre Coeur Bazilikası – Basilique du Sacré-Coeur de Montmartre, şehrin en güzel kiliselerinden biri.Prusya savaşı sırasında ölenlerin anısına yapılmasına karar verilen Sacré Coeur “Kutsal Kalp” anlamına geliyor ve “sakre kör” ya da daha doğrusu “sakğe qöğ” olarak okunuyor. Yapımına 1875‘te başlanan bazilika planlı bu kilise 1914’te kullanılmaya başlanmış ama inşaatın tamamlanması 1923‘ü bulmuş.Ayrıca 1919’da İsa’nın kutsal yüreğine ithafen “Sacré Coeur / Kutsal Kalp” adı ile kutsanmış, yani kiliseye bu ad uygun görülmüş.

Sacré-Cœur Bazilikası

Orsay müzesi

Paris’in tarihi tren garı olan Orsay 1950 li yılların ortalarından itibaren empresyonizm akımının önde gelen Van Gogh, Monet, Gogen, Pisade gibi sanatçılarının eserlerinin sergilendiği müzeye çevrilmiştir.Özellikle 19.yy sanat eserlerinin sergilendiği Orsay Müzesi Paris’in yabancı konuklar tarafından en çok ziyaret edilen mekanlarından birini oluşturuyor.Sıra oluşturmuş bronz heykeller Bina girişindeki meydan avlu çeşitli performansların sergilendiği kentsel alan özelliği taşıyor. Avlunun Orsay kenarlarında bronz heykeller meydanı sınırlandırıyor.1980-1987 yılları arasında restorasyon geçirerek mimar Gae Aulenti tarafından tasarlanan yeni mekanlara kuvuşan Orsay Müzesi, modern bir müzecilik anlayışının tarihi mekana nasıl adepte edildiğini bir ders gibi göstermektedir.

Orsay müzesi

Şanzelize Caddesi

 Paris'teki en ünlü caddesi 17. yüzyılda inşa edilmiş, ancak Fransız Devrimi sonrasına kadar çok da popüler değildi cadde diğer tarafta Place de la Concorde'nin sonuna kadar uzanmaktadır. Yoğun trafiğini ve sürekli yaya animasyonuyla gün boyunca Champs-Elysées'i misafirlerini ağırlamaktadır. Dünyanın dört bir yanından insanlar tiyatroya, alışverişe, bir restorana gidiyor ya da sadece etrafında yürüyor ve dolaşıyorlar

Şanzelize Caddesi

Camp de Mars

Champ de Mars, Fransa'nın başkenti Paris'te halka açık, büyük ve yeşil alanın adıdır. Kuzeybatısında Tour Eiffel, güneydoğusunda École Militaire yer alır. Champ de Mars 'Mars Alanı' anlamına gelmektedir

Camp de Mars
Paris Gece Hayatı

Paris Gece Hayatı

Bastille bölgesi:Daha çok genç kesimin geldiği ve her tarafta renkli ışıkların olduğu güzel bir bölge ve cadde.Çok kalabalık ve eğlenceli gözükmekle birlikte dikkatlide olmak lazım.Bir çok bar kafe ve Canlı müzik yapanmekanlar mevcut.

Champs-Élysées Bölgesi:Dünyanın en uzun caddelerinde birisi bu bölgede bir çok gece klübü ve eğlence mekenları bulunmakta .

Pigalle Bölgesi: Moulin Rouge ve Lido Show:Moulin Rouge ve Lido Show mekanları. Bu 2 mekana giriş ücreti 100 Avrodur. Size biraz pahalı gelirse bu bölgede bulunan bir sürü Striptiz Clup ve Çıplak kadınların dans ettiği mekanlar var. Buralara girerek çok farklı dans gösterileri izleyebilirsiniz

Paris te Alışveriş

Her yıl milyonlarca tursiti ağırlayan bu şehir, tarihi binaları ve turistik yerleri ile öne çıksa da Paris'e sırf alışveriş için gelenlerin sayısı da hayli fazlaca.Lüks giyim ve moda denilince akla ilk gelen şehirlerden olan Paris'te dünyaca ünlü pek çok markanın havalı butiklerini, hesaplı ve Fransız tasarımcıların elinden geçmiş ürünler de bulmak mümkün.

Bazar de La Mode:Paris'in bohem semti Le Marais'te  küçük bir outlet mağazası olan Bazar de la mode, depo şeklindeki mağazasında pek çok ünlü tasarımcının bir önceki sezon ürünlerini satıyor.% 50 ye varan indirmlerden yararlanabilirsiniz.

Bit Pazarları:Paris gitmişken şehrin belirli bölgelerine kurulan semt pazarlarına uğramadan dönmeyin derim buralarda antika eşyalardan hediyelik eşyalara,Resi,tablo ,takı vs gibi kendinize uygun mutlaka bir şeyler bulabilirsiniz.

 La Vella Village:Paris'in en ünlü outletlerindne biri olan La valle village bir çok lüx marlayı%30-35 indirimli alabilme imkanı sunmaktadır.

Paris te Alışveriş
Faydalı Bilgiler

Faydalı Bilgiler

Acil Yardım:112

Polis:17

Yangın18

 PARA BİRİMİ:

Fransa para birimi Euro dur.

 

SAAT:

Türkiye saati Paris  ile  arasında 2 saatlık fark bulunmaktadır Paris Türkiyeden 2 saat Geridedir.

RESMİ DİL:

Resmi dili Fransızcadır.

Vize

Fransa  Türk vatandaşlarına Schengen vizesi uygulamaktadır.

Yeşil Pasaport Sahipleri Vizeden Muaftır.

bottom of page