top of page

OSLO GEZİ NOTLARI

OSLO da Ulaşim

Norveç'in Oslo şehrine türkiyeden ulaşım Yerel havayolları Norveç Hava yolları yada Kombinasyonlu aktarmalı diğer ülke hava Yolları ile Yapabilirsiniz.

Oslo Şehir içi ulaşım da Çok rahat olduğu gibi Yürüyerek yada bisiklet kiralayarakta yapmanız mümkün.

Toplu taşıma Araçları tek sistem üzerinden çalkışmaktadır.Otobüsler tramvaylar,Metro Feribot gibi araçlar kullanırken tek biletle bütün ulaşımdan faydalanabilirsiniz.

Oslo İçersinden Diğer Şehirlere NSB – Norwegian State Railways üzerinden Erken rezervasyonla ucuza alabilirsiniz.Tren biletlerinizi Son dakikaya bırakırsanız Maalesef çok pahalı olmakta Uçak la gitmek daha uygun olacaktır.

Oslo Pass ile Hemen Hemen Tüm Müzelerde ve ören yerlerinde Kullanabilirsiniz.Kısa sürede bir çok yeri gezip görmek isteyenler için Çok avantajlım bir karttır.Oslo Pass I oslo Havalimanındaki Kiosklardan  Turizm Danışma ofislerinden  Konakladığınız Oteller de Bulabilirsiniz.

OSLO  da  Ne yenir?

Norveç Demek Deniz Mahsulleri Demek Somon Balığı Demektir.Somon Balığı Bilindiği Üzere Çeşitli Şekillerde Yapılmaktadır;isteğinize göre fırında,Izgarada,Tavada,Sulu,Soslu Bir çok şekilde  oslo Restaurantlarında Bulabilirsiniz.Balık Füme Çeşitleri Deneyebilirsiniz.

Bunun Yanında Kaz,Ördek.Geyik Etleri Bulunmaktadır.

Kahvaltıları Da Zengin Sayılır Farklı olarak Siyah Peynir Denenebilir.

Tatlılara gelince Elma ve türevleri Çok kullanılmakta Elmalı Norveç Keki Elmalı Komposta Elmalı VS diyebiliriz.

YemekFiyatları Orta Avrupa vede Akdeniz Ülke Mutfaklarından %50 Daha pahalı diyebilirim.

balina steak.jpg

OSLO da  Konaklama

Oslo da  konaklama yapmak için her türlü bütçeye uygun oteller, hosteller mevcut. Norveç te otel ücretleri Ülke nin Ekonomik gücünün sağlam olamsından dolayı diğer Avrupa şehirlerine göre pahalı olmaktadır.Ama Bizim KOnakladığımız City Box Oteli Tavsiye edebilirim Tren istasyonuna Yakın Şehrin Kalbinde Her yere Yürüyüş Mesafesinde 

OSLO'DA GEZİLECEK YERLER

faydalı_Bilgiler.jpg
Oslo Faydalı Bilgiler
akershus-castle-and-fortress.jpg
Akershurs Kalesi
opera.jpg
Opera Binası
karl johans caddesi.jpg
Karl Johans Caddesi
gemi.jpg
Viking Gemi Müzesi
Kraliyet_sarayı.jpg
Kraliyet Sarayı
katedral.jpg
Oslo Katedrali
galaeri.jpg
National Gallery
city_hall.jpg
Oslo Belediye Binası
Norway-Vigeland-Sculpture-Park-10.jpg
vigeland sculpture park
Akershus Kalesi

OSLO , Resmi Adıyla Norveç Krallığı

Ülkenin Refah düzeyini Yüksek oluşu Doğal Güzellikleri Buraya Olan İlgiyi Artırmıştır.Suç Oranın Çok düşük Olması ,Güvenli Olması sebebi ile Tercih edilen Ülke Konumuna Gelmiştir.

 

Akershus Kalesi Akershus kalesi Tam OLarak Limanın Üzerinde Muhteşem konumu ile seyahatseverlerin uğrak noktasıdır.

Osloyu Korumak için yapılan bu kale Aynı zamanda hapishane olarak de kullanılmıştır.

Günümüzde de Askeri Amaçlı Kullanılan Kalenin  içinde Norveç Silahlı Kuvvetler Müzesi bulunmaktadır

Opera Bİnası

Oslo Opera Binası 

(Operahuset), Norveç Ulusal Opera ve Bale evidir.Ücretsiz olarak gezeceğiniz bina konser salonları ve sanatsal bir takım çalışmalar yapılmaktadır.Binanın Yatay olarak yapılmasının sebebi , yetkililerle yaptığımız görüşmelerde Denizden yükseliyor hissi verilmek için yapıldığı söylenmiştir.

bulunmaktadır

Kraliyet Sarayı

Kraliyet Sarayı(Royal Palace)

Kraliyet sarayı Şehri Tam karşıdan Gören Hakim Tepeye kurulmuştur.Yapımına 1824 yılında başlanmışve ilk olarak Kral Oscar tarafından 1849 yılında kullanılmıştır.Yazın Açık olan Saray Hakkında bilgi almak için Rehber yardıman ihtiyacınız olabilir.

Açılış saatleri

Haziran -Ağustos sonu 

Giriş

Yetişkin: 135 NOK
Çocuk,Öğrenci: 105 NOK

Karl Johans Caddesi

Karl Johans Caddesi

Şehrin sosyal yapısını görmek isterseniz KJC bulunmaznız yeterli olacaktır.Dünya marklarının Bulununduğu Mağazalar,Eğlence Mekanları,Barlar,Kafeler ,caz Clupleri buradadır.Tüm Alışverişlerinizi Bu cadde Üzerinde Yapabilirsiniz.Hediyelik Eşya dükkanları da bu caddedir

Vİkinng Gemi Müzesi

Viking Gemi Müzesi

Viking gemileri Müzesi 1969 yılında bugün burada teşhir edilmekte olan beş gemi için özel olarak inşa edildi.Oslo Üniversitesi'nin bünyesindeki Kültürel Tarih Müzesi'nin bir parçası ve Tune, Gokstad (Sandefjord), Oseberg (Tønsberg) ve Borre Höyük mezarlığından arkeolojik kalıntılar sunmaktadır.Gemi dışında sergilenen  eşyalar arasında giyim eşyaları, at arabası, ev gereçleri ve el aletleri gibi Vikingler’in yaşam stiline ışık tutan parçalar bulunmaktadır.

Oslo Katedrali
katedral.jpg

Oslo Katedrali

Oslo Katedrali Kraliyet Ailesi tarafından Halka açık Etkinlikler için kullanılmaktadır.1967 yılından beri aktif olarak çalışmaktadır.

National Gallery

The National Gallery

National Gallleri zengin bir kolleksiyona ev sahipliği yapıyor.Dünyada Mona Lisa tablosundan sonra ikinci en büyük sanat eseri kabul edilen Edward Munch 'un Çığlık tablosunu görmek için mutlaka gidilmeli.Galeride ayrıca Van Gogh, Picasso,Matisse gibi pek çok ünlü ressamın tablolarını görebilir,geniş, ferah ve oturma alanları olan ulusal galeride dolaşarak fotoğraf çekebilirsiniz.
Ulusal galeri Karl Johans caddesindeki Oslo Üniversitesinin arkasındaki bahçeden geçerek ulaşabilirsiniz. Perşembe günleri ücretsiz.

Oslo Belediye Binası

Oslo Belediye Binası

Nobel Barış Merkezinde bulunan Belediye binası görülmeye değer Değişişk mimarisi ile dikkkat çeken Bie eserdir

Vigeland

Vigeland Sculpture Park

Oslo’nun en büyük parkı olan Frogner Parkı’nın içinde Norveçli ünlü heykeltıraş Gustav  Vigaland’ın heykellerinin sergilendiği, parkı boydan boya geçen 850 metre uzunluğunda bir bölümü vardır. Burası Oslo’nun en çok ziyaret edilen yeri, parkın da en popüler bölümüdür. Frogner Parkı bu yüzden turistler tarafından resmi adıyla değil, Vigaland Parkı olarak bilinir.

 Aslında burası bir heykel müzesidir ama 24 saat açıktır ve ücretsiz olarak girilir. Kendinizi bir açık hava müzesinde hissedersiniz ama müzedeki gibi sessiz ve dikkatli olmanız gerekmez. Fotoğraf çekebilir, şarkı söyleyebilir hatta heykellerin üzerine çıkabilirsiniz. Parktaki heykeller sanat eseri olarak değil, parkın mobilyası olarak ordadır. Parkın ana giriş ve çıkışında gene Vigeland tarafından yapılan büyük dökme demir kapılar vardır, ama parkın etrafında sınır duvarı ya da çit yoktur.

Faydalı Bilgiler

Oslo Faydalı Bilgiler

Oslo Türkiye saatine göre 2 saat geriden gelmektedir.

Para Birimi Norveç Kronu.

Resmi Dil:Norveçce

Acil:120

Ambulans:113

Polis:112

İtfaiye:110

VİZE

Umuma mahsus Pasaportları olanlar Schengen vizesi Tabi,Yeşil pasaportlar vizeden Muaftır.

bottom of page