top of page

Napolide  şehir içi Ulaşim

Napolide şehir içi ulaşım oldukça gelişmiş sayılır.Tren metro ve otobüsler 24 saat hizmet vermektedir. Napoliye tren le gelirseniz napolinin ana tren istasyonu Stazione di Napoli Centrale gelirsiniz burası  Piazza Garibaldi’de merkeze çok yakın kalacağınız yer yürüme mesafesinde ise sorun yok rahatlıkla kalacağınız noktaya ulaşabilirsiniz.Eğer uzak ise yine aynı duraktan istediğiniz yere gidebilirsiniz.

Napoliye e  nasıl gidilir?

THY ile direk uçuşla gelebilirsiniz.Yine pegasus ile roma uçup oradan tren ile napoliye geçme sansınız olduğu gibi aynı işlemi air italia ile istanbul roma yapıp tren veya otobüs ile gitme sansınız var deyip başlıyoruz şehrş keşfetmeye.(havalimanından şehre gitmek içinde en iyi araç tren olacaktır.Taksi de bir alternatif ama 6 km uzaklıktaki şehir için 15-20 € vermeye değmez)

train-station.jpg
DSC_0367.JPG

NAPOLİ  GEZİ NOTLARI

Napolide Konaklama:

Napoli’de görülmesi gereken yerler çoğunlukla Eski Kent ya da Tarihi Merkez olarak anılan Centro Storico’da bulunuyor. Bu bölgede sahil tarafında yüksek kaliteli oteller de bulabilirsiniz.Napolide her bütçeye uygun oteller bulmak mümkün.

NAPOLİ de GEZİLECEK YERLER

Napoli hakkında bilgi:

Roma ve venedik kadar popüler olmasada senelik 15-20 milyon turiste evsahipliği yapan napoli Unesco Dünya Miras listesine girmiş bir italya şehridir.tarihi merkezi, yaklaşık bir saat uzaklıktaki ünlü Capri Adası, İhtişamlı Vezüv Yanardağı ve taşlaşarak 20 milyon insanın öldüğü söylenen pompei antik kenti ile italyanın görülmesi gereken bir şehridir.Napoli’de yaşayan halkın çok enteresan bir özelliği vardır. Dünya’da nereye giderlerse gitsinler, kendilerine nereli oldukları sorulduğunda İtalyan değil, Napolili olduklarını dile getiriyorlar. Bunun nedeni de, yaklaşık 800 yıllık bir krallığın izlerinin hala devam etmesi.

Piazza del Plebiscito (Meydan)

Şehrin buluşma noktalarından biri haline gelen meydanda San Francesco di Paola kilisesi bulunuyor. Kilise, 1506'da inşa edilen Vatikan Müzesi'nden esinlenerek yapılmıştır. Kilisenin  kubbesi 53 metre yüksekliğindedir. Piazza del Plebiscito, İtalya turunda Napoli'ye uğrayacakların mutlaka göreceği  bir çok etkinliğe de ev sahipliği yapan tarihi eserdir.

Spaccanapoli Caddesi

Napoliyi ikiye bölen bu cadde şehrin şah damarıdır diyebiliriz.Alışveriş mekanları ,kiliseler .restaurantlar,kafeler yani napoli serseri gibi sokalarda alıveriş yapabilir sokak sanatçılarını dinleyebilirsiniz.

Royal Palace of Naples

Kraliyet Sarayı (Palazzo Reale), Napoli'nin tarihi merkezinde piazza Plebiscito karşısında meydanda yer almaktadır. Bahçeler ve Teatro San Carlo ile birlikte, 1919'da Savoy Victor Emmanuel III tarafından ulusa verildikten sonra saray devlet maliyesi yapılana kadar Napoli'nin en önemli hanedanlarının tarihi konutlarındandır.  Tarih, sarayı müze kompleksine dönüştürerek önemli bir ulusal kütüphaneye dönüştürüldü. Saray, Luigi Vanvitelli ve Domenico Fontana gibi önde gelen mimarların  yüzyıllar boyunca yaptığı çeşitli aşamalarda restorasyon gerçekleştirdi.

Nuovo Kalesi

Bir Ortaçağ kalesi olan Castel Nuovo, Napoli’nin ilk kralı Charles I Anjou zamanında inşa edilmiş ve İhtişamlı  kuleleri ile hala etkileyiciliğini Korumaktadır. Napoli’ye yolu düşenler, kalenin içindeki Napoli Kent Müzesi’ni de mutlaka ziyaret etmeliler.

Ulusal Arkeoloji Müzesi

Dünyanın en iyi Roma ve Yunan antikalarını bünyesinde bulunduran bu müzedeki eserlerin çoğu antik kent Pompei kazılarından çıkarılmış. Mozaikler, heykeller, cam ve gümüş objeler  vs.

San Lorenzo Maggiore Kilisesi

San Lorenzo Maggiore Anıtsal Kompleksi, Piazza San Gaetano'nun dibinde yer almaktadır. 13. yüzyıldan kalma Fransız Gotik bir kervansaray kompleksi olup Angevinler'e borçludur ve Antik Neapolis ve önceki 6. yüzyıl bazilika Forumu üzerine inşa edilmiştir. Barok döneminde kilise çok süslüdür.

San Carlo Tiyatrosu

San Carlo Tiyatrosu (resmi ismiyle Real Teatro di San Carlo) İtalya'nın Napoli kentinde bulunan İtalya'nın ve dünyanın en tanınan opera binalarından biridir. 4 Kasım 1737'de ilk açılışı yapılan San Carlo Tiyatrosu Avrupa'nın hala kullanılan en eski lirik opera binalarından biri olup Napoli eski şehri ile UNESCO Dünya  miras listesine koyulmuştur.

Napoli Sotterranea

Napoli'nin Tarihi Merkezinin karakteristik ve canlı caddelerinden kırk metre aşağıda, keşfedilmemiş, zamanla izole edilmiş fakat yukarıdaki dünyayla derinleşen farklı bir dünya bulursunuz. Napoli'nin kalbi ve kentin doğduğu yer. Burayı ziyaret etmek, geçmişe, 2400 yıllık bir dünyaya seyahat etmektir. Neopolis'in kuruluşundan 2. Dünya Savaşı'nın bombalarına kadar her tarihi destan, Napoli'nin ruhu olan sarı tüf taşının duvarlarına damgasını vurmuştur. ve şehrin inşa edildiği yerdir.

DSC_0359.JPG
DSC_0360.JPG

Vezüv Yanardağı

Vezüv yanardağı Napoli'nin doğusunda bulunan, 1281 m yüksekliğindeki aktif bir yanardağdır. Avrupa ana karasındaki son yüz yılı içinde aktivite gösteren tek yanardağdır. Diğer iki benzer yanardağ olan Etna ve Stromboli adalarda yer almaktadır

Pompei

Pompei İtalya’da bulunan Napoli şehrine 25-30 km uzaklıktaki bir şehirdir. Şehrin M.Ö 5000 yıllarında kurulduğu tahmin edilmektedir. Bu şehirde Vezüv yanardağı bulunmaktadır. Bu yanardağ M.Ö 79 yılında harekete geçti ve bu hareket çok şiddetliydi.p

ompei şehri M.Ö 79 yılında Vezüv yanardağının harekete geçmesiyle yok oldu. Yanardağ o kadar şiddetliydi ki şehri 6-8 metre derine kadar lavlarla gömdü, şehir yok oldu, insanlar ve etrafta ne varsa taş kesildi. Bu bulgular 18. yüzyılın başlarında bir İtalyan köylüsünün tarlada çalışırken kazmayı vurduğu yerde rastladığı duvarın izi sürülerek bulundu. M.Ö 79 yılında bir yaz ayında 1-2 gün yanardağın olağanüstü lav püskürtmesiyle 200.000 kişi hayatını kaybetti.

pompei.jpg

Napoli de hırsızlık,kapkaç olayları oldukça fazladır,Çanta ve cüzdanlarınıza çok dikkat edin.

Faydalı Bilgiler

Acil Yardım:118

Polis:113

Yangın:115

 PARA BİRİMİ:

İtalya para birimi Euro dur.

 

SAAT:

Türkiye saati İtalya  ile  arasında 2 saatlık fark bulunmaktadır İtalya  Türkiyeden 2 saat Geridedir.

RESMİ DİL:

Resmi İtalyancadır.

Vize

İtalya Türk vatandaşlarına Schengen vizesi uygulamaktadır.

Yeşil Pasaport Sahipleri Vizeden Muaftır.

bottom of page