top of page

MÜNİH  GEZİ NOTLARI

Münihte  şehir içi Ulaşim

Münih Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşabileceğiniz 2 ayrı S Bahn hattı var. Bu hatlar S1 ve S8. Biri batı, biri doğu yönünden Hauptbahnhof ( Merkez tren istasyonuna) ulaşıyor..

 S1 ile hiç aktarma yapmadan, S8 ile ise Ostbahnhof’ da aktarma yaparak merkez tren istasyonuna (Hauptbahnhof) ulaşabilirsiniz. Eğer Hauptbahnhof’da inilecekseniz S1 hattını kullanmak çok daha mantıklı olacaktır. Her iki hat ile de yaklaşık 45 dakika içinde Merkez istasyona ulaşabilirsiniz

Münih havaalanından şehir merkezine gitmek için tren biletini alırken Airport Daily Ticket almak her şehirde olduğu gibi Münih içinde geçerlidir.Bu bilet ile hem Münih Havalimanından şehir merkezine ulaşımınızı sağlar hem de ertesi sabah saat 06.00 a kadar sınırsız olarak metro ve diğer tren hatlarında kullanabilirsiniz.

Havalimanında trene binerken hemen istasyon girişinde bulunan gişeden alabileceğiniz gibi DB (Deutche Bahn) makinalarından da edinebilirsiniz.

1 Kişi 12.40 Euro olup 5 Kişiye kadar olan ve beraber seyahat edecek gruplar için ise oldukça avantajlı grup biletleri de mevcuttur. (5 Kişi için 23.20 Euro)  onaylatmanıza  gerek yoktur. Satın Aldığınız an geçerli olur.

Bavaria Ticket

Şehirlerarası tren biletleri çok pahalı bu nedenle çok daha hesaplı olan’’Günlük Bavyera Bileti’’ kullanmanızı öneriyorum. Bu bilet bütün Bavyera bölgesinde 1 gün boyunca Metro, otobüs, tramvay ve şehirlerarası bölgesel trenlerde indirimli seyahat imkânı sağlıyor. 1-5 kişi arası tek bir bilet ile çok daha hesaplı bir şekilde seyahat etme imkânı sunar. Bileti Metro istasyonlarındaki ve tren istasyonlarındaki Deutsche Bahn makinalarından satın alabilirsiniz

Münih e nasıl gidilir?

THY ve Lufthansa Havayolları ile İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan, Pegasus Havayolları ile Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan haftanın her günü, 2 saat 45 dakikalık direkt uçuşlarla

Münih Franz Josef Strauss Havalimanı'na uçabilirsiniz

bilet.jpg

Münih te Konaklama

 Münihte Hauptbannhoff bölgesinde Marienplatz yakından konaklama hem zaman açısından hem de gezilecek yerlerin yürüme mesafesinde olmasından dolayı size avantaj sağlayabilir.Biz münihten 30 km dısarıda maitenbeth kasabasında kaldık her gün tren le münih e gelip oradan gezeceğim yerlere gidebiliyorduk dediğim gibi zaman kaybını önlemek için her zaman merkezde konaklamak iyiyidir.Bütçenize göre münihte kalacak alternetifleri oldukça fazla diyebilirim.

nov.jpg

Münihte  ne yenir ne içilir?

Alman mutfağı denince aklınıza ilk ne geliyor? Bira Patates Enfes tatlılar.. Kökeni Doğu Almanya (eski Alman Demokratik Cumhuriyeti) mutfağına dayanan bu mutfak, Batı Almanya (Almanya Federal Cumhuriyeti) mutfağının da katkısıyla büyümüştür. Doğu Alman mutfağı genel olarak Doğu Avrupa ülkelerinden (Rus, Macar gibi) etkilenmiştir. Bu ülkelere giden Doğu Almanlar ve bu ülkelerden Almanya’ya gelen göçmenler aracılığıyla yemek ve kültür alışverişi tarih boyunca sürekli olarak gelişmiştir.

Birkaç örnekle vermek gerekirse

MÜNİH  NE YENİR İÇİLİR?

Münih Te ne yenir

Bratwurst

Bratwurst dana ya da domuzdan yapılan beyaz bir sosis çeşidir. Fümelenmiş halini de tadabileceğiniz 15 cm'e varan uzunluktaki bu sosisi her şehrin en kalabalık meydanında bizim tost ve sosisli büfeleri gibi bratwurst satan büfelerde ayaküstü yiyebilirsiniz. Yuvarlak ekmeklerin (Brötchen) arasında bol hardalla sunulan bratwurstun fiyatı da çok uygun,3-4 € yiyerbilirsiniz.

Kartoffelsalat

Bol mayonezli ve hardallı, az yeşillikli bu patates salatası bratwurst büfelerinde sosislerin yanında satılan neredeyse tek yiyecek. Café ve restoranlarda çoğu et yemeğinin yanında bulmak mümkün.

Bratkartoffeln

Kızarmış patates, çiğ veya önceden pişirilmiş patateslerin kavrulduğu çeşitli tariflerin genel adıdır. Geleneksel yüksek mutfaktaki kabuklu kızartılmış patatesler patateslerle pişirilir, daha sonra soyulur ve tereyağında pişirilen patates dilimlerine kesilir.

Currywurst

Almanya'da yaygın olarak tüketilen, kızarmış domuz sosisinin üzerine ketçap (veya domates salçası) ve toz halinde köri serpilerek servis edilen yanında da ekmek veya patates kızartması ile genellikle bira tüketilen bir fast food yemek türüdür.

Fischbrötchen

Bir balık sandviçi, balık veya deniz ürünlerinin bulunduğu bir sandviçtir. Tipik malzemeler arasında soğan ve ekşi salatalıkların yanı sıra kavrulmuş veya kızarmış balık unu bulunur. Balık ruloları, yiyecek tezgahlarında ve fast food mağazalarında satılmaktadır 

Tatlıları

Tatlı olarak pasta ve çeşitli turtaların yanında taze meyveler de Almanların tatlı olarak sevdiği yiyeceklerdendir. Elma, çilek ve vişne pastalarda en çok kullanılan meyvelerdir. Marmelat ve diğer mayalı hamurlarla yapılan tatlılar oldukça popülerdir. Cheesecake ve deliksiz Alman çörekleri tatlı olarak oldukça sevilir. Kirschtorte, Kreppel ve Kraf çeşitleri en ünlü Alman tatlılarıdır.

Bretzel

Dışı çıtır içi yumuşak, bizim simitlerimize benzemese de denemeye değer farklı bir tarif Alman simidi.

bira.JPG

BİRA

 Münih’te ne içilir sorusunun cevabı meşhur Alman birası şeklinde cevaplasak yanılmış olmayız. Almanya Münih bölgesindeki biraların bu kadar özel ve leziz olmasının bir nedeni var. O da bira yapımının yasalara bağlı olmasıdır. Münih yasalarına göre biranın saflık derecesi birinci önceliktir. Bira yapımında arpa, su ve şerbetçiotu dışında hiçbir madde kullanılamaz, yasaktır. Bu nedenle dünyada bira konusunda önde gelen isimlerden, şehirlerden biri haline gelmiştir. Biranın büyük bir yelpaze çeşitliliği eşliğinde olduğu Münih’te birçok yerde birbirinden farklı biraları içebilirsiniz. Münih’e gittiğiniz zaman mutlaka buranın bira evlerine uğramalı, Münih’in ünlü biralarının tadına bakmalısınız

Hofbräuhaus  a mutlaka gidip bretzel satan kızlardan simit alarak bira içmeden dönmeyin.

MÜNİH TE GEZİLECEK YERLER

münich.jpg
Münih Hakkında Bilgi
frau.jpg
Fraunenkirche
saray.jpg
Nymphenburg Sarayı
bmw-muzesi.jpg
Bmw Müzesi
bira.JPG
Münihte Ne Yenir
Gece hayat.jpg
Münih Gece hayatı
13060507_marienplatz_dpa.jpg
Marien Platz
hof.jpg
Houfbrauhouse Platz
Neuschwanstein-1.jpg
Neuschwanstein Şatosu
Linderhof-1.jpg
Linderof Sarayı
fest.jpg
Kültür ve Eğlence
faydalı.jpg
Faydalı Bilgiler
Münih kakkında Bilgi

Münih hakkında küçük bilgi:

Almanya 16 eyalete bölünmüştür. 26 ilçeden oluşan Münih, ülkenin Bavaria Eyaleti’nin başkentidir. Almanya’nın güneyinde Yukarı Bavaria açıklarında bulunan kent, Avrupa’daki Alp Sıradağ sisteminin 50 km kuzeyinde yükselir. Isar Nehri üzerinde yer alan Münih, 1.3 milyonluk merkez nüfusuyla Almanya’nın 3. büyük kentidir. Münih’in metropol nüfusu 2.7 milyonu bulmaktadır. Sofistike bir kültürel yapıya sahip Münih, Avrupa’nın en önemli kültür merkezlerinden biridir. Münih’in bira imalathaneleri dünya çapında bir üne sahiptir. Hava ve çevre kirliliği oranı oldukça düşük olan kent, sakinlerine oldukça kaliteli bir hayat sunmaktadır.Münih için en 5 gün ayırın derim.        

​​

Marienplatz

Marienplatz

Marienplatz, Münih, Almanya şehir merkezindedir. O zamandan bu yana şehrin ana meydanı olmuştur.Alışveriş mekanları kafeler ve bir çok etkinlik bu meydan da yapılmaktatdır.

Fraunenkirche

Frauenkirche

Katedralin temel taşı 1468'de Dük Sigismund tarafından atılmıştır. On üçüncü yüzyıldan kalma eski bir kilisenin yerini almıştır. Sadece onarıma ihtiyacı olan bu kilisenin yanı sıra Mükemmel bir yapıya sahiptir.

Hofbräuhaus am Platz

Münihteki en eski bira sarayı bir nevi birahane dir.Geleneksel alman biralarının satıldığı insanların biralarını bretzel ekmekleri ile birlikte yudumlukladıkları çok keyifli bir mekandır.

SDC10208.JPG
SDC10207.JPG
Hofbaruhaus
Nymphenburg Sarayı

Nymphenburg Sarayı

Nymphenburg Sarayı Münih'in batısında Neuhausen-Nymphenburg bölgesinde bulunan Barok saray. Schlosspark Nymphenburg ve saraya bağlı park binaları ile birlikte bulunan alandır. Bu saray Avrupa'da bulunan büyük saraylar arasında yer almakta ve günümüzde en çok ziyaretçi alan saray konumundadır.

Neuschwanstein Şatosu

Neuschwanstein Şatosu

Neuschwanstein Şatosu veya Neuschwanstein Kalesi, Almanya'nın Bavyera eyaletine bağlı Füssen yakınlarındaki Hohenschwangau kasabası yakınında bulunan sarp bir tepeye kurulmuş olan, 6 katlı, 19. yüzyıl Neo-romantisizm mimari stiliyle yapılan kaledir

Bmw Müzesi

BMW Müzesi

BMW Müzesi, Almanya'nın Münih şehrinde bulunan otomobil müzesi. 1972 yılında, 1972 Yaz Olimpiyatları'ndan hemen önce açılmıştır. Müze, BMW'nin tarihi hakkındadır ve BMW'nin eski otomobilleri müzede yer almaktadır.Meraklılarına duyrulur.

bmw-muzesi.jpg

Linderhof Sarayı

1864'te krallık yapmış olan Ludwig II, 1867/68 yıllarında Münih Residence'daki odalarını yeniden tasarlayıp Neuschwanstein Kalesi'nin temel taşını atarak bina faaliyetlerine başladı.ğı söylenmektedir.1868 yılında 2.ludwig tarafından yapılmış ve kraliyet şatosu olarak yüzyıllarca kullanılmıştır.İçerideki şaşaa yı görünce osmanlı padişahları hiç bir şey yapmamış diyeceksiniz.

Linderof Sarayı
SDC10229.JPG
Gezilecek Diğer Noktalar

Münih gezilecek diğer yerler listesi:

 1. İngiliz Bahçesi

 2. Munich Residenz

 3. New Town Hall

 4. Allianz Arena

 5. Viktualienmarkt

 6. Deutsches Museum

 7. Hellabrunn Zoo

 8. Olimpiyat Stadyumu

 9. Glyptothek

 10. Museum Brandhorst

SDC10171.JPG

Kültür ve Eğlence

Münih bir kültür cennetidir. Sanat, müzik, film, tiyatro, edebiyat, kültürel etkinlikler, opera, çok sayıda galeri, belediye kütüphaneleri, festivaller ve ticari fuarlar kentin sofistike kültür yapısını ortaya koymaktadır.
Münih, ülkenin başlıca yayıncılık merkezidir. Salvatorplatz 1’de yer alan Literaturhaus Munchen (Münih Edebiyat Evi) kentin önemli kitap, medya ve edebiyat yayın kuruluşlarındandır. 30’dan fazla kütüphane kentin dört bir yanına dağılmıştır. Kentte çok sayıda edebiyat dergisi yayınlanmaktadır.
Münih, her dönemden her çeşit sergi ve koleksiyona ev sahipliği yapan bir kenttir. Kentte yaklaşık 80 galeri ve sergi bulunur. En önemli sanat galerileri Kunstareal’de toplanmıştır. Alte Pinakothek, Neue Pinakothek and Pinakothek der Moderne burada bulunan galerilerden birkaçıdır.
Münih, uluslararası bir dil olan müzik ile tüm dünyaya seslenir. Max Joseph Platz’da yer alan Ulusal Tiyatro bir opera evidir. Burası Bavyera Devlet Opera ve Bale’si ile Bavyera Devlet Orkestrası’na ev sahipliği yapar.Gärtnerplatz’de yer alan Staatstheater am Gärtnerplatz bir bale, opera ve müzik tiyatrosudur. Munich Kammerspiele Tiyatrosu, Gasteig Merkezi, Deutsches Tiyatrosu ve Residenz Tiyatrosu Münih’te yer alan diğer tiyatro, müzik ve dans merkezlerindendir.
Münih, dört mevsim sayısız festivalin yaşandığı bir kenttir. Bunların arasından Oktoberfest en popüler olanıdır. Oktoberfest Bavyera birası ile özdeşleşmiş bir etkinliktir. Dünyanın en büyük festivalidir. Futbol, tenis, golf, yüzme, kış sporları (kayak, buz pateni…) ve eğlence sporları (plaj voleybolu, kent koşuları, dağcılık), İngiliz Bahçesi’nde yer alan Kleinhesseloher Gölü’nde sandal sefası ve kentteki sayısız bisiklet yollarında bisiklet sürmek kentteki önemli spor, eğlenme ve dinlenme aktivitelerindendir

Kültür ve Eğlence
Faydalı Bilgiler

Faydalı Bilgiler

Acil Yardım:112

Polis:110

Yangın:112

 PARA BİRİMİ:

Almanya para birimi Euro dur.€

SAAT:

Türkiye ile Almanya   arasında 1 saatlık fark bulunmaktadır Almanya Türkiye'den 1 saat Geridedir.

RESMİ DİL:

Resmi dili Almanca dir.

Vize

Almanya Bordo Pasaport sahiplerine Schengen vizesi istemektedir.

Yeşil Pasaport Sahipleri de vize den 90 gün süre le muaftır.

SDC10093.JPG
Gece hayatı

Münich Gece hayatı

Münich gece hayatı Avrupanın en Canlı Şehirlermden Birisidir.Gece Hayatı şehrin Batısında Schwabing Bölgesinde çok hareketlidir.Geneliklle Üniversite Öğrencilerin Olduğu yerdir.Cuma ve Cumartesi günleri Gece 23.00 da başlar sabah 06.00 kadar devam eder.Sizlere Bir kaç gece clubü ismi yazacağım

 1. Pacha Munchen (Maximilianspl. 5, Munchen

 2. P1 Club (Prinzregentenstraße 1, Munchen)

 3. Atomic Café (Neuturmstraße 5, Munchen)

 4. Backstage (Reitknechtstraße 6, Munchen)

 5. Ksar Barclub (Müllerstraße 31, Munchen)

 6. Kultfabrik (Grafinger Str. 6, Munchen)

 7. 11ER (Grafinger Str. 6, Munich)

Gibi mekanlarda Zamanızı geçiebilir Bira diyarında Biralarınızı Yudumlayabilirsiniz.             

bottom of page