top of page

Marmaris

Coğrafi Konum ve Ulaşım.

Muğla Büyükşehir’e bağlı Marmaris’in batısında Reşadiye Yarımadası ve Kerme Körfezi,doğusunda Balan Dağı,kuzeyinde Ula,Karadağ ve Günlük Tepeleri ile güneyinde Akdeniz ile çevrilidir.Körfezin önünde kıyıya ince bir dille bağlı olan Adaköy, onun önünde Bedir Adası, Keçi Adası ve Güvercin Adası bulunur. Kentin en eski kısmı denize doğru uzanmış bir tepe üzerine kurulu olan Kale Mahallesidir.Denizle bütünleşen çam ormanlarına sahip muhteşem koylarıyla, dört tarafını çevreleyen Milli Parkı’yla, mavi bayrakla donatılmış plajları ve berrak deniziyle Marmaris Akdeniz ve Türkiye turizminin önemli merkezlerinden birisidir.Marmaris’in konumu itibariyle diğer merkezlere,tarih ve doğa kokan güzelliklere ulaşılması kolaydır.Dalaman Havaalanı bir saat kadar uzaklıktadır.Rodos ise sadece 45 dakika uzaklıktadır.Gezip görmek istediğiniz yerleri katılacağınız turlarla bir gün içinde gezebilir,akşam tekrar Marmaris’ döndüğünüzde muhteşem tatilinize devam edebilirsini

r.

Şehir içi Ulaşım

Şehir merkezinde Belediye otobüsleri ve minibüsler kullanılıyor.Ben rahatıma çok düşkünğm diyenlerdenseniz taksi yide tercih edebilirsiniz.Civar ilçelere ve Tarihi bölgelere Minübüslerle Gidebilirsiniz.

Marmaris de gezilecek Yerler

kalesi.jpg
Marmaris Kalesi
kapalı Çarşı.jpg
Kapalı Çarşı
yunus_parkı.jpg
Dolphin Therapy Center
içmler.jpg
İçmeler Plajı
fosforlu.jpg
Fosforlu Mağara
marmaris-yemek.jpg
Marmaris te ne yenir
netsel marina.jpg
Netsel Marmaris Marina
kayamezar.jpg
Kaya Mezarları
millipark8.jpg
Günnücek Marmaris Milli Parkı
nimara.jpg
Nimara Mağarası
buruncu.jpg
Burunucu Macera Parkı
kayamezar.jpg
Yıldız Ve Bedir Adaları
marmaris-harbour.jpg
Marmaris de nerede Kalınır?
barlar sokağı.gif
Marmaris Gece hayatı
Marmaris Kalesi

Marmaris  Kalesi

Marmaris Kalesi en popüler ve görülmeye değer tarihi mekanlardan birisi. Kalenin ilk olarak İyonlar döneminde (M.Ö. 1044) yapıldığına ve sonrasında da Büyük İskender döneminde yenilendiğine inanılıyor. Marmaris Kalesi, Kanuni Sultan Süleyman döneminde, 1522 Rodos seferi öncesinde tekrar yenilenmiş ve genişletilmiş. I.Dünya Savaşında ise Fransız donanması tarafından topa tutulmuş ve büyük zarar görmüş. Kale 1970'lere kadar barınma alanı olarak kullanılmış. Kalede toplam 18 adet oda, bir çeşme ve ark bulunmakta. Son olarak kale 1980-1990 yılları arasında restore edilerek 1991 yılında müze haline getirilmiş. Kalenin 7 tane kapalı alanı var. Bunlarda 2 tanesi arkeoloji salonu ve 1 tanesi de etnoğrafya salonu olarak düzenlenmiş durumda. Kalan bölümler ise sanat galerisi ve depo olarak kullanılmaktadır.

Marmaris Kapalı Çarşı

Marmaris Kapalı Çarşıda aklınıza gelebilecek Her türlü yiyecek giyecek vs gibi envai çeşit dükkanların bulunduğu Çarşıdır. Marmaris yöresine ait el yapımı doğal ürünler, arkadaşlarınıza ailenize sevdiklerinize hediye edebileceğiniz hediyelik eşyalar, yöresel kıyafetler, el işi halı ve kilimler satın alabileceğiniz pazarlar bulunmaktadır.Kapalı çarşıda mücevher, deri, halı, yöresel tatlar ve hediyelik eşyalar satılmaktadır.Merkezde tekstil ürünleri satan çok sayıda butik dükkan bulunmaktadır.Büyük Çarşı ve Netsel Marina da alışveriş için tercih edilmelidir..Pazar günleri liman boyunca sıralanan dükkânlarda, bakır ve ahşap dekorasyon malzemeleri, mücevherat ve bölgesel desenli kıyafetler bulunmaktadır.Kadın, erkek ve çocuk kıyafetleri, taklit tasarım eşyalar, spor kıyafetleri, meyve, sebze, dokumalar, yatak örtüleri ve masa örtülerini perşembe pazarında bulabilirsiniz.Özellikle marmaris balını tavsiye ederiz

 

 

Semt pazarları, Marmaris İçmeler’de her çarşamba günleri, Beldibi’nde de her pazar kurulmaktadır. Pazar ve Perşembe günleri modern bir binada kurulmuş olan Marmaris köylü pazarında da aradığınız doğal ürünleri bulabilirsiniz. Ünlü çam balı, her çeşit baharat ve şifalı otlar, yöresel el işi halı ve kilimler, hediyelik eşyaları pazar yerlerinde görmek mümkündür. Marmariste büyük marketlerin bir çoğu bulunmaktadır.

Kapalı Çarşı
Günnücek Park

Günnücek Mili Parkı

Marmaris aksaz yolu üzerinde yer alan milli park 1996 yılında hizmete girmiştir.Suyun bol olduğu yerlerde sığla ağacıbulunduğu gibi asıl ağaçlar kızılçamdır.Milli parkta yaban keçisi, yaban domuzu, sansar, tavşan, sincap ve kirpi gibi memeli hayvanlarla, ötücü kuşlar ve sürüngenler yaşamaktadır.

Kaya Mezarları

Kaya Mezarları

Kaya mezarları Dalyan'a ister denizden ister karadan ulaşan misafirlerini tarihin derinliklerinden gelen bir sıcaklıkla karşılar.Perslerin veya Büyük İskender'in istilası üzerine yarım kaldığı tahmin edilmekte olan en büyük mezarla birlikte izleyenleri büyüleyen altılı grup Kaya Mezarları, Kaunos'taki mezar tipleri içinde şüphesiz en önemlisidir. Tapınak cepheli bu kaya mezarı tipinin yanı sıra, yine kayaya oyulmuş "güvercin yuvası" ismiyle tanınan dikdörtgen derin Oyuk Mezarlar, Nişler ve Lahitler, yerleri özel olarak seçilmiş Anıt Mezarlar ve daha çok şehir surunun dışında kalan yamaçlar üzerine açılmış Sandık Mezarlar, bir taraftan kentteki mezar tipinin zenginliğini ortaya koyarken, diğer taraftan da gömme geleneği konusunda bizleri bilgilendirmektedirler.

Dolphin terapi Merkezi

Dolphin Therapy Center

Avrupa’nın ilk ve tek yüzer açık deniz Yunus Parkıdır.Eğer her zaman bir yunusa dokunmayı, onu sevmeyi istediyseniz işte bu program size göre  Yeni yunus dostunuzun yüzgeçleri ile tokalaşmak istersen platformda yunus eğitmenlerinden yardım alabilirisiniz.

Nimara Mağarası

Nimara Mağarası, Muğla ili Marmaris ilçesi sınırlarında, Cennet Adası'nda bulunan arkeolojik mağara. Cennet, Yıldız veya Nimara Adası olarak isimlendirilen yarımada üzerinde, 350 m yüksekliktedir. Mağara içi geniştir ve sarkıt-dikitler bulunur. Mağaranın yaşı sarkıt ve dikitlerden 100.000 yıl olarak tespit edilmiştir

Nimara Mağarası
İçmeler Plajı

İçmeler Plajı

Eskiden Bir balıkçı kasabası olan İçmeler son 20 yılda inanımaz bir şekilde büyüyerek marmarise gelen ziyaretçiler için popüler bir yer olmuştur gerek denizin sakinliği gerek içmelerin sessiz oluşu tercih sebeblerinden biridir.Marmaristen 10 dakikalık bir yolculukla varılabilen içmeler Yeşil ve mavi tonun Hakim olduğu çok güzel bir plajdır.Aynı zaman da burada su Sorları ile vakit geçierme şansınız da bulunmakta.

Burunucu Macera Parkı

Burunucu Macera Parkı

Burunucu macera parkı 2018 yılında hizmete açılmış yaklaşık 20 bin metrekarelik bir alanın moloz ile doldurılmasından elde edilmiş bir eğlence parkıdır.İçinde Dağ bisikleti eğitim parkuru, Dev salıncak, 12 metrelik tırmanma duvarı, zepline, serbest atlayış, 3 katlı macera parkuru, tüplü kaydırak, halat tırmanma alanı ve trambolin gibi özellikle çocukların eğlenebileceği alanlar mevcutur.

Fosforlu Mağara

Fosforlu Mağara

Her yıl bnlerce turisti ziyaret ettiği bu mağara Marmaris Koyunun cennet adası üzerinde bulunmaktadır Ulaşım sadece deniz yolu ile yapılmaktadır.İsmi ise içeride fosfor olduğundan değil Turkuaz renkli denizin yansımasından fosforlu bir görüntü oluşturmakta bu sebebten ismi fosforlu mağara dır.Buraya gitmek isterseniz Marmaris yat marina da bulunan bir çok tekne turu yapan firmalardan birisinden yardım abilirsiniz.

Yıldız Ve Bedir Adaları

Yıldız Ve Bedir Adaları

Marmaris Limanı’nın güneyinde bulunan Yıldız(Nimera) Adası ile Bedir Adası arasında kalan bölgedir.

Temiz fakat derin suyu olan mevkiinin etrafı sık zeytin ve çam ağaçları ile kaplı tepelerle çevrilidir.Bu bölge, günlük tur teknelerinin yoğun bir şekilde geldiği yerdir.Gezginler mutlaka gelip Tekneden deniz e balıklama atlamalısınız.

 
 

Marmaris de ne yenir

Marmariste Ne Yenir?

Marmaris te aç kalmak demek burada bu işi yapanlara saygısızlık olur diyorum Marmaris te her bütçeye Her Damak tadına Bütün dünya mutfaklarına deniz Mahsullerinden Av hayvanlarına kadar yiyecek için çok büyük bir yelpaze vardır.Hindistan mutfağından yunan mutfağına Türk Yemeklerinden Gözlemecilere kadar Her çeşit yemeği Çok uygun fiyatlara yemek yediğiniz gibi fahiş fiyatlar ödeyerek de yemek yiyebilirisiniz.

Marmaris te nerede Kalınır

Marmaris de Nerede Kalınır?

Marmaris dünyanın en işlek turizm Yerlerinden birisidir.Marmariste irili ufaklı  1000 aykın otel bulunmaktadır.Her bütçeye Uygun 5 yıldızlı otellerden hostellere ve kiralık dairelere sıkıntı çekilmeyecek bir destinasyondur.Resmi tatillerde Marmarise gelecekseniz rezervasyonlarınızı mutlaka 3-5 ay önceden yaptırmaktad a fayda var ,Zira yer bulamzssınız.

Marmaris Gece hayatı

Marmaris Gece hayatı

Marmaris Gece hayatı denince Akdeniz ve egenin en hareketli gece hayatına sahip turizm merkezidir.Gündüz deniz güneş ve kum un  tadını çıkaran ziyaretçiler Güneşin batması ile birlikte sınırsız eğlencenin tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz.Marmaris te eğlence adımınızı barlar sokağının dar caddelerinize attığınız anda başlar ve sabahın ilk saatlerine kadar devam eder.Yerli yabancı bir çok turistin olduğu barlar sokağında fiyatlar biraz pahalıdır.Mekan isi vermiyeceğim Zaten Marmaris marinaya geldiğinizde kendinize uygun mekan mutlaka bulacaksınız.

Netsel Marina

Netsel Marina

Sırtını Marmaris’in eşsiz çam ormanlarına dayayan Netsel Marmaris Marina, turkuazın en özel tonlarıyla bezenmiş doğal bir göl görünümündeki Marmaris koyunun kalbinde emsalsiz bir inci gibi yer almaktadır.Burada cafeler Restaurantlar Alışveriş Dükkanlarının Olduğu Mekandır.Türkiye’nin en büyük üç marinasından biri olan Marmaris Netsel Marina, uluslararası yatçıların gümrük ve pasaport kontrolü gibi zorunlulukları yerine getirebilecekleri az sayıda marinadan biri olarak hizmet vermektedir.

bottom of page