top of page

Madrid de şehir içi Ulaşim

Madrid toplu taşıma açısından son derece rahat bir şehirdir. En pratik ve çok kullanılan ulaşım aracı metrodur. Metro ile havalimanı-şehir arasında da gidip gelebilirsiniz. Bunun yanında şehrin en uzak noktalarına belediye otobüsleri ve gece otobüsleri etkin bir şekilde çalışır

Madrid Metrosu’nun çalışma saatleri çok kolaydır.. Her gün 06:05 ile gece 02:00 arası çalışmktadır. Bu saatler hafta sonu veya diğer tatil günlerinde de Aynıdır. 02:00 son sefer saati değil, metronun tamamen kapandığı saattir. Yani son sefere yetişebilmeniz için, bineceğiniz istasyona da bağlı olarak, daha erken bir saatte istasyonda olmanız gerekir. Ayrıca geç saatlerde metro geliş aralıklarının 15 dakikaya dek çıktığını da göz önünde bulundurun.Metro çalışma saatleri ne kadar kolaysa, bölgelere göre metro bilet fiyatları da Madrid’de bir o kadar karmaşıktır. Şehir ulaşım açısından zone (bölgeler)’lara ayrılmış. Bilet fiyatları seyahat edeceğiniz zone’lara ve hatlara göre değişiyor. Eğer şehir merkezinde veya yakınında kalıyorsanız, gezilecek yerlerin çoğu ZONE A içinde kalıyor, bunun için daha ucuza gelen (12.20 €) 10’luk bir bilet almanız ekonomil olacaktır.

Madrid e  nasıl gidilir?

THY ve Iberia Airlines ile Atatürk Havalimanı'ndan; Pegasus Havayolları ile Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan haftanın her günü, 4 saat 35 dakika süren direkt uçuşlarla Madrid Barajas Havalimanı'na uçabilirsiniz. Havalimanı, şehir merkezine 16 km uzaklıkta. Taksiye binerek 15 dakikada, 30 Euro karşılığında Madrid merkeze gidebilirsiniz. Havaalanından 8 numaralı metroya binerek 12 dakikada Nuevos Ministerios istasyonuna varabilir, buradan aktarma yaparak 10 numaralı metro hattı ile Plaza Espana'ya ulaşabilirsiniz. Ayrıca, 5 dakikada bir kalkan Airport Express otobüsü ile 5 Euro karşılığında Plaza Cibeles'e gidebilirsiniz.

otobüs.jpg
Madrid de Ulaşım

Madrid de Konaklama

 Madrid’de nerede kalınır sorusuna alabileceğiniz pek çok yanıt var. Çünkü şehir, turistik açıdan sık sık ziyaret edilen bir yer.Turistik, ekonomik ve kültürel anlamda gelişmiş olan her şehir, sık sık turistler tarafından ziyaret edildiği için her bütçeye uygun konaklama alanı sağlama konusunda da gelişmiş oluyor. Madrid'de de her bütçeye uygun konaklama imkanı mevcuttur.Oldukça lüx otellede kalınacağı gibi bütçenizi yormadan çok mütevazi tesislede bulabilirsiniz.Madrid de şehir merkezinde konaklayacanız gibi şehir dışındada konaklayabilirsiniz.Zira metro ağı tüm şehri kaplamaktadır.Güvenlik açısından kalacağınız yerlerin metro ya yakın olmasına dikkat etmekte fayda var.Şehir merkezinde sol meydanı vede Gran via caddesi civarında  konaklama yapmak oldukça güvenlidir.

Madrid Hakkında Bilgi

MADRİD DE GEZİLECEK YERLER

Madrid  hakkında küçük bilgi:

İspanya’nın başkentidir. İber Yarımadası’nın aşağı yukarı merkezinde, Manzanares Nehrinin kıyılarında, denizden 655 metre yükseklikteki Meseta düzlüğü üzerinde kurulmuş kalabalık nüfuslu büyük bir şehirdir

.Madrid, İspanya’deki en önemli demiryollarının, karayollarının kavşağında bulunduğundan, ticaret ve endüstri bakımından çok gelişmiştir. Son zamanlarda kurulduğu halde kısa zamanda ilerlemiş olan endüstrilerinin başında, tütün, mücevher, deri, kimyevî madde, likör, makine, elektrik malzemesi, mobil ya, porselen, kâğıt, çikolata, ayakkabı, uçak malzemesi, radyo, lâstik, optik eşya, plâstik traktör, motor endüstrileri gelir. Bunlardan başka, Madrid’de yapılmakta olan yelpazeler, eldivenler, şemsiyeler, halılar dünyaca ünlüdür.

 

 

 

 

​​

Retiro Parkı

Retiro Parkı (İspanyolca ismiyle El Retiro veya Parque del Buen Retiro yani Keyifli Bir Sığınak Parkı) İspanya'nın Madrid şehrinde yer alan en büyük parklardan birisidir. 19. yüzyılın sonlarına kadar İspanyol monarşisine ait olan park, bu tarihten sonra halka açık bir parka dönüştürülmüştür. 1.4 kilometrekarelik (350 hektar) . alana dağılmış kafa dinlemek ,yürüyüş yapmak .temiz havaya ihtiyacı olanlar için gezilesi bir parktır.

Retiro Park

Madrid Kraliyet Sarayı

1İspanya Krallığı’nın ev sahibi olan Madrid bir kraliyet şehri. 18.yüzyılda yapılan Madrid Kraliyet Sarayı (Palacio Real), şehrin en önemli tarihi yapısı. Eşsiz mimarisinin yanı sıra muhteşem iç dekorasyonuyla bu saray sadece Kraliyet ailesinin değil, tüm İspanyolların gurur kaynağı. 1931 yılına kadar hükümdarın resmi ikametgahı olarak kullanılan saray günümüzde devlet törenlerine ev sahipliği yapıyor

Kraliyet Sarayı

Plaza Mayor, Madrid

 İspanya'nın Madrid şehrinde III. Felipe döneminde inşa edilmiş bir kent meydanı. Şehrin diğer ünlü meydanı olan Puerta del Sol'un birkaç sokak ötesinde yer almaktadır. Dikdörtgen şekilli ve 129 m × 94 m (423 ft × 308 ft) boyutlarına sahip meydan üç katlı yapılarla sınırlanmıştır.

Plaza Mayor

Prado Müzesi

17 yy. neo-klasik mimarisi ile dikkati çeken Prado Müzesi, 12. ve 19.yy.lar arasındaki dönemleri kapsayan İspanyol resim sanatının en iyi örneklerine, özellikle de Goya ve Velàzquez’in eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca müzede, özellikle İtalyan ve Flaman sanatçılarının eserlerine ayrılmış bölümler de bulunmaktadır. Prado Müzesi ilk olarak III.Carlos’un isteği üzerine 1785 yılında Juan de Villanueva tarafından tasarlanmış olup, 1819 yılında kraliyet ailesinin kolleksiyonlarının sergilenmesi amacıyla ilk defa müze olarak açılmıştır.

Prado Müzesi

Puerta del Sol Meydanı

Puerta del Sol şehrin en ünlü meydanıdır. Neredeyse tüm metro ve otobüslerin kesim noktasında bulunur. Dünyanın önemli markaların mağazalarını bulabileceğiniz bu meydan, politik eylemler için ve arkadaşlar için toplanma merkezi, sokak sanatçılarının ise uğrak yeridir.Bu meydanda her türlü cafe ,Restaurant gibi eğlence mekenlarınıda bulabilirsiniz.

Sol Meydanı

Almudena Katedrali:

Almudena Katedrali İspanya’nın Madrid şehrinde yer alan bir Roma Katolik katedralidir. Aynı zamanda Madrid başpiskoposluğunun yönetim merkezidir. Katedral 1993 yılında Papa II. Jean Paul tarafından kutsanarak resmen açıldı.r

Almudena Katedrali

Plaza de Cibeles

Plaza de Cibeles  Neoklasik stilde mermer heykellerden oluşan bir çeşmesiyle Madrid'in en önemli sembollerinden birisidir.

Plaza De Cibeles

Plaza de Toros

Salamanca'nın Guindalera semtinde yer alan otel, 17 Haziran 1931'de açıldı. 23.798 kişilik oturma kapasitesine sahiptir.Boğa güreşi mevsimi Mart ayında başlayıp Ekim ayında sona eriyor; Boğa güreşleri, San Isidro Fiesta'sı boyunca, her pazar veya tatil döneminde her gün yapılır.Dövüşler 6 veya 7'de başlayıp iki ila üç saat sürüp bitiyor.

Plaza De Toro

Santiago bernabéu

Estadio Santiago Bernabeu İspanya'nın Madrid şehrinde 1947 yılında yapılan stadyum. Bu stadyumun ev sahibi takımı Real Madrid'dir. İsmi efsane başkan Santiago Bernabéu Yeste'den gelmektedir.

Santiago Bernabau

Madrid de gezilecek diğer yerler listesi:

  1. Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Müzesi

  2. Puerta de Alcalá

  3. Thyssen-Bornemisza Müzesi

  4. Palacio de Cristal

  5. Parque Warner Madrid

  6. Ulusal Arkeoloji Müzesi

  7. Sorolla Müzesi

  8. Denizcilik Müzesi

  9. San Fernando Güzel Sanatlar Kraliyet Akademisi

  10. Cerralbo Müzesi

20151127_181949.jpg
Madrid de Gezilecek Yerler
Gece Hayatı

Madrid de  Gece Hayatı

Madridde daha doğrusu ispanyada hayat 22.00 dan başlıyor gündüzleri hava çok sıcak olduğu için halk yaşam tarzını geceye kaydırmış.Diğer avrupa ülkelerinde 22 den sonra sokaklarda pek insan göremezsiniz fakat madridde tam tersi sokaklar dolup taşıyor.Gece yalnız veya toplu yürüyen kızlara sözlü tacizde bulunmak suç haberiniz olsun.

Gelelim eğlence hayatına Gece kuplerinin tamamı sabaha kadar açıktır.Cuma Gecesi başlayıp pazar gecesine kadar çılgınlar gibi devam eder.Klas ve güzel mekanlara gitmek istiyorsanız  giyiminize dikkat etmelisiniz, çünkü Blue cinlerle bu mekanlara giremezsiniz.

Faydalı Bilgiler

Faydalı Bilgiler

Acil Yardım:112

Polis:112

Yangın:112

 PARA BİRİMİ:

İspanya  para birimi Euro dur.

 

SAAT:

Türkiye saati İspanya  ile  arasında 1 saatlık fark bulunmaktadır İspanya  Türkiyeden 1 saat Geridedir.

RESMİ DİL:

Resmi İspanyolcadır.

Vize

İspanya Türk vatandaşlarına Schengen vizesi uygulamaktadır.

Yeşil Pasaport Sahipleri Vizeden Muaftır.

bottom of page