top of page

LVİV GEZİ NOTLARI

lviv_otobüs.jpg

Lviv de Konaklama

Ukraynanın en çok ziyaret edilen şehri olan Lviv de farklı seceklerde her bütceye uygun otel,motel,Hostel ve Marka otellerde konaklama yapabilirsiniz.

Lvivde  da şehir içi Ulaşim

Tramvayların İlk ve Son Durakları Terminal alanıdır. Lviv Tramvay Hatları

 

 • 1 No’lu Tramvay ; Lviv Tramvay Hatları
  Merkez Demiryolu İstasyonu –Chernivetska Caddesi (Banliyö Tren İstasyonu) –S.Bandery Sokağı –Kopernyka Caddesi –Doroshenka Sokağı –Rynok Meydanı –Ruska Sokağı –Pidvalna Sokağı -Vynnychenka Sokağı -Ivano Franka Sokak –Vitovskoho Sokağı –Kotlyarevskoho Caddesi –Kyivska Caddesi –S. Bandery Caddesi – Chernivetska Sokağı (Banliyö Tren İstasyonu) – Merkez Demiryolu İstasyonu

 • 2 No’lu Tramvay 
  Konovaltsya Sokağı –Chuprynky Sokağı –Kopernyka Sokağı –Doroshenka Sokağı –Rynok Meydanı –Ruska Sokağı –Pidvalna Sokağı –Lychakivska Sokağı –Lychakivska Sokağı

 • 3 No’lu Tramvay 
  Knyahyni Olhy Caddesi –Sakharova Sokağı –Vitovskoho Caddesi -Ivano Franka Sokağı –Soborna Meydanı

 • 4 No’lu Tramvay 
  Mushaka Sokağı –Sventsitskoho Sokağı -Ivano Franka Caddesi –Vynnychenka Sokağı –Pidvalna Sokağı –Honty Sokağı –Zamarstynivska Sokağı

 • 5 No’lu Tramvay ;
  Zamarstynivska Caddesi –Honty Sokağı -Pidvalna Sokağı -Vynnychenka Caddesi -Ivano Franka Caddesi –Vitovskoho Sokağı –Sakharova Caddesi –KnyahyniOlhy Sokağı

 • 6 No’lu Tramvay 
  Merrkez Demiryolu İstasyonu → Chernivetska Caddesi → Horodotska Str. →Osmomysla  Str.→ Zamarstynivska Str.→ Haidamatska Str. → BohdanaKhmelnytskoho Str. → Promyslova Str. → Mykolaichuka Str. (Lypynskoho Str.)

 • 7 No’lu Tramvay 
  Shevchenka Caddesi –Horodotska Sokağı –Osmomysla Meydanı –Honty Sokağı -Pidvalna Sokağı –Lychakivska Caddesi –Mechnykova Sokağı – Levytskoho Sokağı –A. Vakhnyanyna Sokağı

 • 8 No’lu Tramvay 

 • Merkez Demiryolu İstasyonu – Chernivetska Sokağı (Banliyö Tren İstasyonu)  –S.Bandery Sokağı –Kyivska Caddesi –Kotlyarevskoho Caddesi –Vitovskoho Caddesi -Ivano Franka Sokağı –Vynnychenka Sokağı -Pidvalna Sokağı –Ruska Sokağı –RynokMeydanı– Doroshenka Sokağı –Kopernyka Sokağı – S. Bandery Sokağı –Chernivetska Sokağı (Banliyö Tren İstasyonu)  –Merkez Demiryolu İstasyonu

 • 9 No’lu Tramvay 
  Merkez Demiryolu İstasyonu –Chernivetska Caddesi (Banliyö Tren Garı) → StepanaBandery Str. → Kopernyka Str. →Doroshenka Str. → Rynok Caddesi → Ruska Str.→ Pidvalna Str. → Lychakivska Str. → Pasichna Str. (Lychakivska Str.) Lviv Tramvay Hatları

Lviv e  nasıl gidilir?

 İstanbul dan Lviv e direk uçuşlar bulunmaktadır.İstanbuldan yaklaşık 2 saatlik bir uçuşla ulaşılabildiği gibi Farklı Kombinasyonlar kullanarak da gidebilirsiniz.

Lviv de  ne yenir ne içilir?

 

Ukrayna Mutfağı Çok zengin Mutfaklardan birisidir.Et, mantar, sebze, meyve ve otlar ülkenin mutfağının temelini oluşturmaktadır.Çorba Mutlaka Tüketilir.Ukrayna mutfağında en çok tüketilen yiyecekler arasında domuz eti, domuz yağı, yumurta, pancar, patates, lahana ve buğday unu bulunmaktadır.Sulu yemek kavramı Ukraynalılar için çorba anlamını taşır. Zira onlar için sulu yemek diye bir kavram yoktur

vareniki

Vareniki kelime anlamı olarak haşlama anlamına gelen , Rus mantısı olan pelmeniden farklı olarak patates , mantar , soğan , tvorak ile hazırlanabileceği gibi aynı zamanda da elma , vişne , çilek gibi tatlı meyveler ile de hazırlanabilen , tatlısı da tuzlusu da komposta ile çok iyi giden bir Ukrayna Yemeği.Vareniki öyle güzel bir hamur işidir ki , insanı üç öğün yerim üstüne de ara öğünlerde bile yerim diye insan vareniki tarifini akılda tutmaya kokar. Ancak tarifi basittir , geleneksel olan pelmeniye göre biz değişik olur , hamuru ikiye katlıdır. Daha önce böyle bir lezzet tatmadığınıza emin olabilirsiniz.

Borch çorbası

Bu çorba aslında Eski Romalılarınmilli yemeğidir.Borş, özellikle Doğu Avrupa mutfaklarında ünlü bir ekşi çorba türüdür. Borşun içerdiği sebzeler kemikli sığır etinin suyunda pişirilir. Rengini pancardan almaktadır. Bazen borşa az pancar katılarak kırmızı yerine sarı renk elde edilmektedir.

Kiev Tavuğu

kemiksiz tavuk etinin içine tereyağının doldurulup yağda kızartılmasıyla yapılan Ünlü Ukrayna yemeğidir.Yolunuz Düşrse mutlaka yemenizi tavsiye ederim.

Halubtsi(Ukrayna Usulü lahana Sarması)

Lahana dolması ya da Kelem dolması beyaz lahana yaprağının içerisine bulgur ya da pirinç başta olmak üzere yöresine göre değişen diğer iç malzemeleri konarak yapılan bir yemektir.Bizim lahana sarmamızın daha kalın halde sarılmış halidir.

Kvas ve Kefir

Ukrayna’nın  en bilinen alkolsüz içeceği ise Kvas ve Kefir‘dir. Kefir bilinen haliyle yer alır. Fakat Kvas, biranın alkolsüz halidir. Serinlemek için cadde ve meydanlarda rahatlıkla bulunabilmektedir.

LVİV DE GEZİLECEK YERLER

Ukrayna Hakkında Bilgi

Ukrayna Doğu Avrupa’nın orta kısmında yer almaktadır, güney kısmında Moldovya, Romanya, Macaristan yer alırken kuzey kısmında beyaz Rusya yer almaktadır. Ukrayna'nın çoğunluklu düzlük araziden oluşmaktadır. Yaklaşık olarak % 5’lik kısmı dağlardan oluşur, ülkenin en yüksek kısmı 2061 mt ile Ukrayna Karpatları’dır. Ukrayna da bulunan Dnipro nehri en uzun olan nehirdir ve uzunluğu 2201 km’dir.

Ülke bazı mineraller bakımından oldukça zengindir, bu mineraller içinde tuz, petrol, doğalgaz, demir, kömür yer almaktadır. Ülkenin topraklarının hemen hemen hepsi verimli olan siyah topraktan oluşmaktadır. Ülke bitki örtüsü açısından 30 binden daha fazla çeşide sahiptir. Bu bitkiler medikal amaçlı, avcılıkta, hayvancılıkta kullanılarak değerlendirilmektedir. Kendi halkı dışında Ukrayna da Almanlar, Kırım Tatarları, Ermeniler, Tatarlar, Romenler, Polonyalılar ve Bulgarlar bulunmaktadır.Ukrayna da kullanılmakta olan para birimi Hryvna’dır, birçok ülkede olduğu gibi bu ülkede en çok kullanılan ve bozdurulan paralar içinde Dolar ve Euro yer almaktadır.

Opera Binası
castle.jpg
High Castle
Rnok Meydanı
Potocki Palace
pharmacy-museum.jpg
Eczane Müzesi
arsenal.jpg
Arsenal müzesi
üniversite.jpg
Ivan Franko National University 
lychakiv mezarlığı
museum-of-folk-architecture-and-rural-li
museum of folk architecture 
killl.jpg
transfiguration church
dominican church
Lviv Gece hayatı
opera binası

Opera ve Bale Binası

Şehrin tam kalbinde bulunan Lviv Opera Binası, Lviv'in en belirgin ve tanınmış binasıdır. Her zaman tarihsel ve kültürel yaşamın merkezinde olmuştur.

Tarihi merkezin kalbinde yer alan Lviv Opera, Avrupa'nın en güzel ve görkemli opera evlerinden  özenle biridir. Binaya karşıdan  baktığınızda, harika kaplamalarla yapıldığını görebilirsiniz.Bu bina şehrin büyüklüğünü göstermek için yapılmış lviv in en özel tarihi yapılarından biridir.

Rynok Meydanı

Rynok Meydanı

Rynok Meydanı 500 yıl boyunca şehrin politik, kamusal, kültürel ve ticari yaşamının merkezi olmuştur; Ukrayna'nın Avrupalılaşmasının tarihi başlangıcı olan Lviv'in kalbi. Çevresinde 16-20 yüzyıllara kadar yaklaşık elli benzersiz mimari anıtlar vardır.Bir çok etkinliğin ve insanların  buluşma noktasıdır..

High Castle

High Castle

Lviv'deki en yüksek tepe (deniz seviyesinden 413 metre yukarıda ve banliyölerin seviyesinin yaklaşık 130 metre üzerinde), Lublin Birliği'nin onuruna 19. yüzyılın sonlarında yapay olarak inşa edilmiştir.Buraya isterseniz yürüyerek yada cüzi bir taksi parası ödereyek çıkabilirisiniz.

Lychakiv Mezarlığı

Mezarlık denince çok cazip fikir gibi gelmesede lviv de gezilecek yerler arasında mezarlıkta var.İster inanın ister inanmayın çok ilgi çekici bir yer Lviv'in farklı tarihini, büyüleyici kültürünü ve büyüleyici sanatını keşfetmeye başlamak için ideal bir yerdir.1786'da Avusturya-Macaristan yetkilileri tarafından kurulmuştur.içinde 400 000 mezar olduğu söylenmektedir.Mezarlıkta 500 yakın heykel 24 chapel 2000 adette türbe bulunmaktadır.Burada Şehrin elitleri için ayrılmış mezarlıklar bölümü olduğu gibi arka taraflara doğru yürüdüğünüzde askeri şehiliği görebilirisiniz.

Lychakiv mezarlığı
Museum of folk Architecure

museum of folk architecture 

Ulusal Halk Mimarisi ve Kırsal Yaşam Müzesi «Shevchenkivsky Hay» (Shevchenko Parkı). Bu, Ukrayna kırsal yaşamının geleneklerini ve halk geleneklerini öğrenebileceğiniz bir açık hava müzesidir.

Pitoresk etnografik alanlarda yer alan 124'den fazla mimari anıt (çoğu 54 köy evine ayrılmış köy evleri ve kiliseler) vardır. Dört sergi odası da halka açıktır. 

transfiguration church

Transfiguration church

Ermeni katedralinin hemen batısında bulunan uzun bakır kubbeli kilise, 17. yüzyılın sonlarına doğru, yenilenmiş Başkalaşım Kilisesi, şehrin ilk kilisesi, 1991 yılında Ukrayna'nın bağımsızlığından sonra Yunan Katolikliğine geri dönmüştür.. Parlak, renkli iç mekan sahiptir

Potocki Sarayı

Potocki Sarayı

lviv e gittiğinizdde Görmek isteceğiniz bu saray Fransız Rönesans kalelerini anımsatan zarif binası, Lviv'deki en ilginç ve güzel mimari eserlerden biri olarak kabul edilir.1860 yılında, Kont Alfred II Potocki,  Sarayı restore etirip, ciddi resepsiyonlar ve,askeri  toplantılar ,Devlet için alınacak önemli kararların karagahı olarak akullsnılmıştır. Giriş ücretli 30 gravni yaklaşık 3 tl gibi bir fiyat.

Dominik Kilesisi

Dominican Church

Dominik kilisesi sadece Lviv'de değil, tüm Avrupa'da barok mimarinin geçtiği en iyi anıtlardan biri olarak kabul edilir. . Lviv'deki diğer tapınakların yanı sıra UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.14. yüzyılda Lviv'e gelen Dominik rahipleri tarafından kurulan Gotik bir katedraldir.Binanın cephesinde Dominik ceketleri ve Dominik düzeninin sembolü vardır

Lviv1.jpg
Arsenal Museum

Arsenal Museum

Müzede, silah üretiminin türüne ve yerine göre kronolojik ve tematik ilkeye dayanmaktadır. Ortaya çıkan maddelerin kronolojik sınırları 11. yüzyılın başlarını kapsamaktadır ve silahların evrimi, silah türleri, çeşitleri, üretim merkezleri, silah ustalarının estetik zevkleri, toplumun teknolojik gelişim düzeyi ve benzeri hakkında fikir vermektedir. Birçok ürün değerli metaller, değerli taşlar, fildişi, inciler, mercan, sedef ile dekore edilmiştir.Bıçaklar, hançerler, kılıçlar,  baltalar, Toplar,tüfekler,savaş kıyafetleri ,zırhlı elbiseleri görebileceğiniz bir silah müzesi diyebiliriz.

Eczane müzesi

Anteka Museum (eczane müzesi)

Adres.:  Stavropihiyska Sokağı, 3, – 2, Drukars’ka Street

Ukrayna lviv deki eczane müzesi,bilinen en eski askeri  Eczane olarak tarih sayfalarında yerini almıştır.

Eczane 1996 yılından itibaren restore edilerek müze haline getirilmiştir.Eczane ilk girişte ilaç satılmaktadır.Arka tarafa geçtiğinizde eski yıllarada ilaç yapımında kullanılan şişeleri ve bazı tıbbi eşyaları görme şansını yakalayabilirsiniz.İçerideki yetkilere ilaç yapımı hakkında bilgi almak için yaptığımız konuşmada genellikle şifalı otlardan yapılan iksirlerden bahsetmiştir.

İvan franko

Ivan Franko National University of Lviv

Lviv Üniversitesi, şu anda Ivan Franko Ulusal Üniversitesi, Ukrayna'nın en eski üniversite vakfıdır ve 1661'den beri Polonya Kralı II. John Casimir ilk kraliyet tüzüğünü kabul etmiştir. Yüzyıllar boyunca, Avrupa'nın bu kısmının jeopolitik karmaşıklıklarını yansıtan dönüşümler, askıya almalar ve isim değişiklikleri yapıldı. Mevcut kurum 1940 tarihli olabilir. Batı Ukrayna'nın Lviv Bölgesi'nde tarihi Lviv şehrinde yer almaktadır.

Lvivde Gezilecek Diğer Yerler

 1. Oyuncak Müzesi

 2. Cam Müzesi

 3. Tren İstasyonu

 4. Italian Courtyard

 5. Ivan Franko Park

 6. Lviv Coffee Manufacture

 7. Chocalate Manufacture

Lviv Gece Hayatı

Lviv Gece Hayatı

Lviv, harikalar ve sürprizlerin şehridir. Çeşitliliği ile şaşıracaksınız ve eğer Lviv'deki eğlencenin şehrin tarihi bölümünün etrafında yürüyüş turlarıyla sınırlı olduğunu düşünüyorsanız, geziler ve ziyaret müzeleri bu şehir hakkında hiçbir şey bilmiyorsunuz demektir.

Gece geldiğinde, bütün aslanlar ve tramvaylar uykuya daldığında, sokak müzisyenleri ve gürültülü kafeler oldukça düştüğünde, Lviv parlak parıltılarla, müzikle ve her türden partilerle dolu bir kulüp şehri oluyor. Her gece en iyi DJ'lerin ve diğer Ukraynalı şehirlerden DJ'lerin veya yurtdışındaki DJ'lerin sizin için oynayacağı  gece kulüblerini ziyaret edebilirsiniz. Lviv'de sıklıkla tematik partiler düzenlenir, böylece bazı tarihi çağlar, ülke ya da film atmosferinde emilirsiniz.

Lviv gece kulüpleri Avrupa'ya çok benziyor. Gençler için en çok zaman harcayan yerlerden biri. Lviv gece hayatı müzik, dans ve çılgın eğlenceli bir canlı karışımıdır.

 • Fashion Club:Ivana Pidkovy Square, 1

 • Rafinad People Club: Rudanskoho Street,

 • Metro:Yevhena Petrushevycha Square

 • Picasso:Zelena St, 88, L'viv,

 • Malevich: Viacheslava Chornovola Ave, 2

 • De Luxe:Volodymyra Velykoho Street, 2

 • Level Room: Hetmana Mazepy St, 11

 • Gallery Night Club:Svobody Ave, 16-18, L'viv

Vize

Faydalı Bilgiler

Acil Yardım:118

Polis:02

Yangın:01

 PARA BİRİMİ:

İUkrayna’nın para birimi (UAH) Grivna’dır.

SAAT:

TUkrayna ile Türkiye arasında saat farkı vardır.Ukrayna türkiyeden 1 saat geridedir..

RESMİ DİL:

Resmi dili Ukraynaca dir.

Vize

Ukrayna, Doğu Avrupa’da bulunan başkenti Kiev olan 45 milyon nüfuslu bir ülkedir. Görülmeye değer doğal güzelliklere ve tarihi yapılara sahiptir. Ukrayna’ya turistik amaçlı gezip görmek için gitmek istiyorsanız vize almanız gerekmemektedir. İki ülke arasında 2012 yılında yapılan anlaşma gereğince Ukrayna Türkiye’den gezi amaçlı gelecek vatandaşlardan vize talep etmemektedir. TC kimlik numaranız yazılı olan ve fotoğraflı nüfus cüzdanınızla ülkeye 60 gün kalmak şartı ile giriş yapabiliyorsunuz.  Turistik amaçlı Ukrayna’ya geçişlerde gidiş dönüş biletiniz ve kalacağınız yerin bilgileri yanınızda olursa daha kolay ve engelsiz olarak gidebiliyorsunuz.

Ticari Amaçlı Ukrayna’ya Vize .

Ukrayna’ya iş için ticari amaçlı gidiyor ve daha uzun süre kalmak istiyorsanız yapacağınız iş ile ilgili istenen belgelerle Ukrayna Konsolosluğu’na gitmek istediğiniz tarihten bir ay önce başvuruda bulunmanız gerekmektedir. İşlemler 15 gün gibi bir sürede bitebiliyor. Fakat yoğunluğa bağlı olarak uzayabilmektedir. Ticari amaçlı gidişler için 85 dolar da ücret istenmektedir

Faydalı Bilgiler
bottom of page