Konya

Coğrafi Konum ve Ulaşım.

Konya ili Anadolu Yarımadası'nın ortasında bulunan İç Anadolu Bölgesi'nin güneyinde, şehrin kendi adıyla anılan Konya bölümünde yer almaktadır. Yüzölçümü 41.001 km2'dir. Bu alanı ile Türkiye'nin en büyük yüzölçümüne sahip olan ilidir. Ortalama yükseltisi 1.016 m'dir. İdari yönden, kuzeyden Ankara, batıdan Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, güneyden, İçel, Karaman, Antalya, doğudan, Niğde, Aksaray illeri ile çevrilidir.Konya Türkiyenin ulaşımı en kolay şehirlerinden birisidir.havayolu,Demiryolu,Karyolu ile ulaşmanın mümkündür.

Şehir içi Ulaşım

Türkiyesinin 7 büyük şehri olan konyada şehir içi ulaşımı en gelişmiş şehirlerden birisidir.Oldukça geniş tramway hattı bunun yanında bir okadar da otobüsler vardır.ATUS Akıllı Toplu Ulaşım Sistemi ile de kentin hemen hemen her noktasına ulaşmak mümkündür.

Konya da gezilecek Yerler

mevlana üzesi.jpg
Mevlana Müzesi
kelebek_Bahçesi.jpeg
Konya Tropikal Kelebek Bahçesi
80_binde_devri_alem4_1200.jpg
80 Binde Devr-i Alem Parkı
konya-aziziye-cami-554624073.jpg
Aziziye Cami
izzet.jpg
İzzet Koyunoğlu Şehir Müzesi
konya-etnografya-muzesi.jpg
Konya Etnografya Müzesi
etli ekmek.jpg
Konya da  Ne Yenir?
karatay medresei.jpg
Karatay Medresesi
Alâeddin-Tepesi.jpg
Aleedin Tepesi
Meram-Bağları.jpg
Meram Bağları
arkeoloji.jpg
Konya Arkeoloji Müzesi
aya eleni.jpg
Aya Eleni Kilisesi
otel.jpg
Konya Da nerede Kalınır?
konya-gece-hayati.jpg
Konya  Gece hayatı
 

Mevlana Müzesi

Mevlana Müzesi, Konya'da bulunan, eskiden Mevlâna'nın dergâhı olan yapı kompleksinde 1926 yılından beri faaliyet gösteren müzedir. "Mevlana Türbesi" olarak da anılır. denilen Mevlana'nın türbesi dört fil ayağı üzerine yapılmıştır.

AÇIK

15 Nisan / 2 Ekim
Yaz Ziyaret Açılış Saati: 09:00

15 Nisan / 2 Ekim
Yaz Ziyaret Kapanış Saati: 19:00

3 Ekim / 14 Nisan
Kış Ziyaret Açılış Saati: 09:00

3 Ekim / 14 Nisan
Kış Ziyaret Kapanış Saati: 17:00

 

Tatil Günü:
YOK

Giriş Ücreti: ÜCRETSİZ - FREE

Karatay Medresesi

Medrese Karatay İlçesi, Ferhuniye Mahallesi, Adliye Bulvarı'nda Aladdin Tepesi'nin kuzeyinde yer almaktadır. Karatay Medresesi, Sultan II. İzzeddin Keykavus Devrinde, Emir Celaleddin Karatay tarafından, 649, H. (1251 M.) yılında yaptırılmıştır. Mimarı bilinmemektedir. Osmanlı Devrinde de kullanılan medrese XIX. yüzyılın sonlarında terk edilmiştir. Medrese Selçuklular Devrinde hadis ve tefsir ilimleri okutulmak üzere "Kapalı Medrese" tipinde Sille taşından inşa edilmiştir. Tek katlıdır. Giriş doğudan gök ve beyaz mermerden yapılmış kapı ile sağlanmaktadır.

AÇIK

15 Nisan / 2 Ekim
Yaz Ziyaret Açılış Saati: 09:00

15 Nisan / 2 Ekim
Yaz Ziyaret Kapanış Saati: 17:00

3 Ekim / 14 Nisan
Kış Ziyaret Açılış Saati: 09:00

3 Ekim / 14 Nisan
Kış Ziyaret Kapanış Saati: 17:00

 

Tatil Günü:
YOK

Giriş Ücreti: 6 TL

 
 

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

Egzotik bitki ve kelebekler ile çocuk programları ve bir böcek müzesinin bulunduğu tropik bahçe.Türkiyenin tek kelebek bahçesi ve böcek müzesi ünvanına sahiptir.Tek kelme ile harika bir yer.

 

Aleeddin Tepesi

Ürgüp ilçesi kent merkezine yakında 100 metre yüksekliğinde bulunan Kadı Kalesi olarak anılan ve birçok yerleşim bölgesidir Bu günlerde Islah çalışmaları yapılmaktadır.Tarihi çok eskilere dayanan bu yer aslında bir mabet tir.Bir çok din tarafından kullanılmıştır Osmanlı döneminde Sarayda, orduda, bürokrasinin üst kademelerinde görev yapmış şahısların iskan alanı olmuştur.

 

80 Binde Devr-i Alem Parkı

Ürgüp ten 5 Km ileride Asıl adı mustafapaşa eski adı Sinasos olan bu tarihi kasaba da Kiliseleri, ayazmaları, medreseleri, kervansarayları, manastırları,  daracık sokakları ve özellikle konaklarıyla, pencerelerden size bakan  insanlarıyla sizi tarihin içine sokar.Önceleri adı çok bilinmemekle birlikte Asmalı konak dizisi çekiminden sonra popüler bir yer haline gelmiş gezginleride uğrak yeri olmuştur.

Meram Bağları

Ortahisar kalesi Bölgenin aslında en büyük peribacasıdır.Savaşları yoğun yaşandığı dönemlerde  korunma ve sığınma amacıyla ilk Etiler tarafından yapılmıştır.Daha sonra Bizanslılar Romalılar ,selçuklular ,osmanlılar sığınak olarak kullanmışlardır.Halk lk burada yaşamaya başlamış olup Şehir büyüdükçe aşaılara doğru yerleşim kaymıştır.

 
 

Aziziye Cami

İçeri girdiğiniz andan itibaren kendinizi Film stüdyosunda zannedeceğiniz bir dünyada bulacaksınız.Hristiyanlık tarihinin burada başladığı ve buradan yayıldığı söylenmektedir.Burada kiliseler manastırlar vardır.Vadiye adım attığınız andan itibaren başka dünyada olduğunuz hissedeceksiniz Kayların içine oyulmuş evleri balkonları bahçeleri küçücük merdivenleri ile sizi kendine aşık edecek bundan emin olabilirsiniz.Eğer bu bölgeyi ziyaret etmek istiyorsanız mutlaka rahat kıyafet ve spor ayakkabı ile gelmenizde fayda var.

 

Arkeoloji Müzesi

kapodokyada Bir çok yerde bir çok kilise bulunmaktadır.Buradaki ortak özellik ise Fresk lerdir.O dönemin insanları Dini inançlarını kilise duvarlarına yaptıkları resimlerle anlatmak istemişler.Ayrıca Kiliseler genellikle Vadileri en güzel gören yerlere yapılmıştır.Pancarlık kilisesi girş paralıdır.

 

İzzet Koyunoğlu Şehir Müzesi

Mazıköy helenistik Çağda kurulan bir yerleşim yeridir.Mazıköyde ayrıca oyma mezarlar ve kiliseler bulunur yaklaşık 2000 yaşında olduğu tahmin edilmektedir.yeraltı şehirleri ni gezerken burada nasıl bir mühendislik eseri olduğu anlıyorsunuz bundan 2000 bin yıl önceki teknolojiyede düşünürsek Çok akıllı insanlarmış.Burada yaklaşık 5000 kişinin yaşadığı tahmin ediliyor.Dört ana kapıdan oluşan şehrin içinde şarap yapılan mahzen Hayvanlar için ayrılmış Ahırlar olduğunu gözlemlemekteyiz.

 

Aya Eleni  Kilisesi

El nazar Vadisinin Girişinde buluna Kilisedir.10.yüzyılda yapıldığı Tahmin edilmektedir.Şu anda biraz tahrip görmüş olsada Göreme ye gelmişken burayıda ziyaret etmeden Dönmeyin

 
 

 

Konya Etnoğrafya Müzesi

Bölgenin bilinen en eski kaya kilisesi olup 4 mekândan oluşur Tek Nefli Eski Kilise, Yeni Kilise, Eski Kilise’nin altındaki kilise, Yeni Kilise’nin kuzeyindeki Yan Şapel. Kilisenin en önemli özelliklerinden birisi nefteki 9.yüzyıla ait freskler, 11.yüzyılda eklenen yarım kubbedeki eklemelerdir. 12 havariye ait freskleri barındıran kilisede, İsaPeygamberin ve azizlerin hayatından sahneler de bulunmaktadır.

 

Konyada  Nerede Kalınır?

Ürgüp dünyanın en işlek turizm Yerlerinden birisidir.Ürgüpte irili ufaklı  500 yakın otel bulunmaktadır.Her bütçeye Uygun 5 yıldızlı otellerden hostellere ve kiralık dairelere sıkıntı çekilmeyecek bir destinasyondur.

 

Konya  Gece hayatı

 Unesco kültür miraslarıarasında yer alan eserleri barındıran Kapadokya dünyanın her yerinden turistleri ağırlıyor olmasın dan dolayı eğlence hayatı da bir o kadar renklidir.geleneksel Türk geceleri çok popülerdir.Oryantalden, semaha, kınagecesine ve halkoyunlarına kadar yabancılara çok ilginç gelen farklı etkinlikler sunulmaktadır.Bunu Haricinde Disco sevenler Rock müzüik ve canlı müzik sevenler için de klas mekanlar bulunmaktadır.Kapadokyada bir gece gece clubunde bir gece şarap evinde bir gece de canlı müzik ile tatilinizi lezzetlendirebilirsiniz.

 

Testi Kebabı

Kapadokyanın bilinen en meşhur yemeği testi kebabıdır.Başlangıç itibariyle tandır kültürü etrafında oluşan bir yemektir. Günümüzde tandırın yanı sıra fırınlarda ve açık ocaklarda da yapılmaktadır.

Malzemeler: 

1 adet testi (çömlek de kullanılabilir.) 
Kuşbaşı doğranmış et (Tercihe göre dana ve koyun eti olabilir) 
Domates 
Sarımsak 
Sivri biber 
Sıvı yağ 
Tuz, karabiber, kimyon.

Çömlek fasulyesi

Kapadokyada bilinin ikinci meşhur yemek çömlete kuru fsulyedir.Ayrıca içerisine kuzu ve kaoyun ilave edilerek servis edilir.

Malzemelerler

 • 2 su bardağı

  kuru fasulye

  ( dermason veya ispir)

 • 300 gram

  kuzu kuşbaşı veya koyun eti

 • 4 adet

  sivri biber

 • 1 adet büyük boy

  soğan

 • 2 diş

  sarımsak

 • 2 adet

  domates

 • 1 yemek kaşığı

  domates salçası

 • 1 tatlı kaşığı

  biber salçası

 • 6 su bardağı

  et suyu veya sebze suyu

  ( yoksa normal su)

 • 1 tatlı kaşığı

  tuz (azaltıp arttırılabilir)

 • 1 çay kaşığı

  karabiber

 • 1 yemek kaşığı

  sıvı yağ

 • 1 yemek kaşığı

  tereyağ

Ayva  Dolması

Hem görsellik hem sunum vede lezzet olarak kapadokyanın sevilen yemeklerindendir.İçerisne Kıyma ,Soğan,Bulgur iMaydanoz ve çeşitli Baharatlar eklenerek yapılan Bir tencere yemeğidir.

Şarap

Kapadokyaya gelen misafirlerin gezginlerin mutlaka tatması gereken içeceklerden birisidir.Yöresel şarapları ünlü olan kapodokya da hey yıl bağ bozumu ve şrap festivalleri düzenlenmektedir.Fransa bir çok ödül almış şarapları mevcuttur.Ayrıc asadece şarap içilen şarap evlerinide ziyaret etmeyi unutmayın.

 • White Facebook Icon

© 2023 by Going Places. Proudly created with Wix.com