top of page

Japon Mutfağı

japon Mutfağı  Hakkında Bilgi

 Tipik Japon yemeği, bir kase pirinç (gohan), bir kase miso çorbası (miso shiru), turşu sebzeleri (tsukemono) ve balık veya etten oluşur. Pirinç temel gıda maddesiyken, çeşitli erişte türleri (udon, soba ve ramen) hafif yemekler için ucuz ve çok popülerdir. Bir ada ülkesi olarak Japonlar deniz ürünleri ile gurur duyarlar. Suşi'den tempuraya kadar her çeşit yemekte balık, kalamar, ahtapot, yılan balığı ve kabuklu deniz hayvanlarının çeşitliliği görülür.

Pirinç

Yapışkan, kısa taneli pirinç, Japonya'daki başlıca gıda maddesidir. Pişmemiş pirinç e kome denir. Çeltik tarlalarında pirincin ekimi geleneksel olarak köylüler arasında büyük işbirliği gerektirir ve bunun Japon kültürünün evriminde merkezi olduğu söylenir. Japonya'da yetişen binlerce çeşit, Koshihikari ve Akita Komachi en popülerleri arasındadır. Pirinç ayrıca mochi (pirinç keki), senbei (pirinç krakeri) ve sake (pirinç şarabı) yapmak için de kullanılır. Pirinç ayrıca kuru fasulye (sekihan), deniz ürünleri ve sebzelerle (Takikomi gohan) veya tuzla (kayu) soğuk  olarak popüler olan bir çeşit sulu püresiyle de pişirilebilir. Onigiri, ortasında kurutulmuş deniz yosunu (nori) ile sarılmış, ortasında deniz ürünleri veya sebze bulunan pirinç toplarıdır. Geleneksel olarak paketlenmiş bir öğle yemeğinin veya pikniğin bir parçasıdır. Bireysel olarak sarılı onigiri, genellikle üçgen şeklinde, iyi bir atıştırmalıktır ve marketlerde bulunur.

Erişte - Udon and soba

Bu iki popüler erişte tabağı - soba ve udon - Japonya genelinde bulunur. Bununla birlikte, özellikle Kantō ve Kansai bölgeleri arasında her ikisinde de birçok bölgesel farklılıklar vardır.Soba ve udon , hemen hemen her Japon restoranında bulunan tipik Japon erişte yemekleridir. Her ne kadar bu yemekler Japon halkı tarafından iyi bilinse de, denizaşırı ülkelerden gelen insanlar için iki yemek arasındaki farkı önceden biraz hazırlık yapmadan anlamak zor olabilir

Ramen

Shio ramen dört türün en eskisidir. Bol miktarda tuz ve tavuk, sebze, balık ve deniz yosunu kombinasyonundan oluşan soluk, berrak, sarımsı bir et suyuna sahiptir. Bazen domuz kemikleri de kullanılır, ancak tonkotsu ramen için olduğu sürece kaynatılmaz, bu yüzden çorba hafif ve açık kalırr

Sushi

Suşi, bir Japon mutfağı yemeğidir; pirinç sirkesi ve şeker ile tatlandırılmış haşlanmış pirinç üstüne veya içine balık, diğer deniz ürünleri veya sebze gibi malzemeler konarak servis edilir. Tek başına dilimlenerek servis edilen çiğ balığa saşimi denir.

Gyoza

Gyoza  kıyma ve sebzelerle doldurulmuş ve ince bir hamurla sarılmış köftedir. Saksı çıkartması olarak da bilinen gyoza, Çin'den (jiaozi olarak adlandırılır) doğdu, ancak Japonya'da çok popüler bir yemek haline geldi. Tipik sosu dolma, kıyma domuz eti, frenk soğanı, yeşil soğan, lahana, zencefil, sarımsak, soya sosu ve susam yağından oluşur, ancak bazı yaratıcı gyoza dükkanlarında başka dolgular da mevcuttur.

Steamed Buns(Buğuda pişirilmiş Çörek)

Bu basit ve ucuz küçük öğün doldurmak için  basit ve besleyici bir atıştırmalıktır. Buharda pişirilmiş çörekler, Japonya’ya gittiğiniz her yerde bulunabilir genellikle sıcaktır ve sığır eti veya domuz eti ile doldurulur. Bu Japon çocuklar arasında bir favori Bir yemek tir.her yerde görebilirsiniz.

Japanese Curry(Japon Körisi)

Japon körisi, Japon mutfağında körili bir yemek türüdür. Genel olarak, körili pilav, körili udon ve körili ekmek olmak üzere üç türde sunulmaktadır. Yapımında çok çeşitli sebze ve etler kullanılmaktadır. Temel sebzeler soğan, havuç ve patates olup sığır eti, domuz eti ve tavuk için en bilinen ettir.

Okonomiyaki

Okonomiyaki, çeşitli maddeler içeren bir Japon gözlemesidir. Okonomiyaki başta Kansai veya Hiroşima bölgeleri ile ilişkili olmakla birlikte ülke genelinde yaygındır. Büyüklüğü ve hazırlanması bölgeden bölgeye göre değişebilmektedir.

Nikumaki Onagiri

Kelimenin tam anlamıyla 'ete sarılmış' anlamına gelen nikumaki, 1990'ların sonuna doğru Japonya'nın güneyindeki büyük ada olan Kyushu'daki Miyazaki kentinde ortaya çıkan yeni bir Japon yemeği türüdür. İnce dilimlenmiş pişmiş etle kaplı bu küçük pirinç topları lezzetli bir sıcak atıştırmalıktır ve bu tarifle evde kendi nikumakilerinizi yapabilirsiniz.

Yakitori

Yakitori, Japon mutfağından bir tür tavuk kebap. Kushiyaki olarak da bilinir. Gelenekesel yakitori sadece tavuğun farklı bölgelerinden yapılırken bugün biraz sığır, balık, deniz ürünleri ile de yapılıyor. Sadece sebzeyi şişe takarak yapılanlara ise kuşi deniyor deniyor.

Kakigori

Kakigōri şurup ve tatlandırıcı, genellikle buharlaştırılmış süt veya kondense sütle tatlandırılmış bir Japon buz tatlısıdır. Kōrikoppu'da ısmarlanır. Kakigri'yi geleneksel yapmanın yolu traş bıçağının üzerine bir buz bloğunu döndürmek için elle kranklanmış bir makinedir.

Takoyaki

Takoyaki, buğday unu tabanlı bir bulamaçtan yapılan ve özel kalıplı tavada pişirilen top şeklinde bir Japon ara öğün yiyeceğidir. Genellikle kıyma ya da doğranmış ahtapot, tempura artıkları, zencefil turşusu ve taze soğan ile doludur.

Yakisoba

Yakisoba basit bir kızarmış erişte yemeğidir. Çocuklar genellikle bunu çok sever. Hem ucuz hem de besleyici özelliğinden dolayı popüler bir yemektir.

Onigiri

Onigiri veya omisubi, beyaz pirinçten yapılan, üçgen veya silindir haline getirilen ve genellikle nori sarılmış bir Japon yemeğidir. Geleneksel olarak bir onigiri turşu ume, tuzlu somon, katsuobushi, kombu, tarako veya doğal koruyucu olarak başka bir tuzlu ya da ekşi katkı maddesi ile doldurulur

jiggly japanese pancakes

Bir çeşit japon usulu Pancake dir.

Sake

Sake Japonların pirinç ve tahıl tozundan yapılan ulusal içkisidir. Rakı ve tatlı şaraba da benzetilmektedir. Genellikle Beyaz şarap rengindedir. %18-20 oranında alkol içerir. Şaraba nazaran hafif ekşimsi bir tadı vardır. İçimi her ne kadar şarabı anımsatsa da, ağızda lezzetli bir tat bırakır.

bottom of page