top of page

 HELSİNKİ GEZİ NOTLARI

Helsinki de Ulaşim

Helsinki Dünyanın En rahat ve Sakin Şehirlerinden biridir.Şehir içi nde ulaşım Çok Kolaydır.Tren.Otobüs,tramvay.metro,Suomenlinna vapuru gibi bir çok alternatif vardır.Ulaşım biletlerini Bilet Kiosklarından temin edebilirsiniz,Bilet Fiyatı 2,20 € dur.HSL günlük bilet fiyatı 8 € dur 24 saat sınırsız kullanabilirsiniz.

Helsinki  de  Ne yenirNe İçilir ?

En Uç Nokta Kuzey şehrine gitmişken Şekerlemeler,tatlılar,Kahveler veee Geyik eti ve denizmahsullerinin Tadına bakmadan OLmaz.

Fin Mutfağı tam bir bekar evi mutfağıdır,Her yiyeceği çok pratik hale getirip hazırlayıp yemeleri Günlük Hayatın bir parçasıdır.Ekmek çeşitleri Çok fazladır.

Salmiakki ve Şekerlemeler

Ekşi hatta tuzlu sayılabilecek bir şekerleme salmiakki. Şekerleme diyoruz ama kesinlikle tatlı olmadığını söylememiz gerek. Seveni çok olduğu söylenilenebilir ama sevmeyeni az değildir.

Finliler hamur işine bayılırlar Bir kaç örnek vermek gerekirse Munkki Hamur işleri : Possumunkki Tatlı bir çörek diyebiliriz. Bildiğimiz çörek hamurunun üzerinde pudra şekeri ve içinde ise  çeşirli reçeller vardır.

Geyik Eti de fin Mutfağının vazgecilmezidir.Finlilier KUey deniz ülkesi olmasına rağmen Kırmızı et tüketimi Deniz mahsullerden fazladır.

Finlandiyada kahveden bahsetmeden Geçemeyeceğim helsinkide Dünya markaları kahve bulamazsınız Starbucks.douwe egberts gibi ünlü markalarını göremezsiniz.

Coffee House, Finlandiya’nın en büyük cafe zinciri.Hiç bir eksiği yok tad sunum mükemmel  Finliller Diğer kahve firmalarının ülkede satış yapmasına çok sıcak bakmamaktadırlar.

Glogi

Finlandalıların noel zamanının en önemli içeceği olan Glogi baharatlı bir şarap türü. Isıtılıp içilen bu içecek genellikle küçük bardaklarda, içine kuru üzüm ve tatlı badem konularak servis ediliyor.

fin hamur işi.jpg

Helsinki de  Konaklama

Helsinki de her bütçeye uygun oteller hosteller ve konuk evleri mevcut size finn hotel i tavsiye edebilirm.

Helsinki  ye Nasıl Gidilir.

İstanbuldan Direk uçuşla 3,5 saat de varabilirsiniz .Aktarmalı uçuş kombinasyonlarını Kullanarak da ulaşmak mümkündür.

HELSİNKİ de  GEZİLECEK YERLER

Suomenlinna

 

Suomenlinna, Helsinki'nden uzakta bir grup ada üzerinde kurulmuş olup, İsveç döneminde, bir deniz kalesi ve Takımadalar Filosu için bir üs olarak inşa edilmiştir. Kale üzerindeki çalışma 1748'de başlamıştır.

Rus döneminde, Viapori kalesi, Finlandiya Düklüğünün  bir parçası değildi, Rusya tarafından idare ediliyordu. Finlandiya, 6 Aralık 1917'de bağımsızlık ilan etmiş, ancak Viapori bir süre daha  Rus askerlerinin komutasında kalmaya devam etmiştir.1918 Baharında kale nin yönetimi Finlilere geçmiş adınıda Suomenlinna olarak koymuşlardır.

Suomenlinnaya  Limandan kalkan tekneklerle 15 dakikalık bir yolculuktan sonra varabiliyorsunuz Kişi Başı 2.80 € dur.

helsinki

Kuzeyin beyaz kenti,Göller ülkesnin başkenti,Finlandiya dünya genelinde refah düzeyi en yüksek ülkeler sıralamasında başlardaki yerini hep korumuştur.Ülke huzurlu,sakin,medeni ileri ve düzenli olarak yaşamaktadırlar. 315 adadan oluşan şehir i gezmeye doyamayacaksınız.Pırıl pırıl Caddelerinde Dolaşırken Alışveriş yapmadan kendinizi tutamayacak sız.

 

Uspenski Katedrali 

 

Katedral, Finlandiya'nın Rus İmparatorluğu'nun bir parçası olduğu bir dönemde, on dokuzuncu yüzyılda inşa edilmiştir. Katedral, katedral inşa edilmeden önce 1862'de ölen Rus mimar Aleksei Gornostayev tarafından tasarlandı. İnşaat, 1862-1868 yılları arasında gerçekleşti. Tasarımı Moskova yakınlarındaki bir on altıncı yüzyıl kilisesine dayanıyordu. Aleksei Gornostayev, Rus mimarisinin yeniden canlanmasında, özellikle de Rusya'nın çadır çatı mimarisinin öncülerindendi.

Uspenski Katedrali, Batı Avrupa'daki en büyük Ortodoks kilisesi olup Katajanokka Yarımadası'ndaki bir yamacın üzerinde, şehir ve Güney Limanı'na bakmaktadır. Katedralin üzerine 13 soğan kubbesi eklenmiştir. Katedralin arka tarafında, inşaatı sırasında Finlandiya hükümdarı olan Rusya İmparator Alexander II'yi anmak için bir plak bulunur.

16 Ağustos 2007'de, katedralin değerli hazinelerinden biri olan St Nicholas'ın 19. Yüzyıl simgesi The Wonder Worker çalındı ​​ve kurtarılamadı

 

.

 Kauppatori

 

19. yüzyılın başına kadar Market Square,olarak Anılırdı.  Lahti, teknelerini rıhtıma sürdükten sonra balıklarını Helsinki halkına satan yakındaki balıkçılar tarafından pazar yeri olarak kullanıldı. Günümüzdeki Esplanade çevresinde, kentleşme izleyen Güney Rantakatu vardı. O zaman Büyük Market, mevcut Senato Meydanı'nda bulunan ana alışveriş merkezi olarak kullanıldı.Şuan da ise Açık pazar yeri olarak kullanılmakta olup tüm yerli yabancı turistlerin Hediyelik eşya Gıda ürünlleri ve Deniz Ürünlerinin satıldığı Açık pazar yerine dönüşmüştür.

 

.

Senato Meydanı(Senata Square)

Senato Meydanı ve çevresi, Helsinki'nin kent merkezinin en eski bölümünü oluşturmaktadır. Meydanın çevresindeki ünlü yapılar, Helsinki Katedrali, Helsinki Üniversitesi'nin ana binası, Hükûmet Sarayı ve 1757 yılına dayanan Helsinki'nin en eski binası olan Sederholm Evi'dir. Günümüzde bu meydan bir Çok etkinliğe Ev sahipliği yapmaktadır.Meydanın kuzey tarafında, katedralin önünde bulunan geniş basamaklar çok dik; çünkü kuzeyden meydana yaklaşan  ziyaretçilerin sıklıkla uçurum kenarına yaklaştıklarını varsayıyorlar: çünkü adımlar birini atana kadar diğer basamak başlıyor en üst basamaktaysa, bir baş dönmesi yaşanıyor. Yerliler bile noktaya 'uçurumun kenarı' olarak bakıyorlar.

Ateneum Sanat Müzesi

Ateneum Finlandiya'daki en büyük müzelerden biridir. Müze ülkenin başkenti Helsinki'de, Helsinki Merkez Tren İstasyonu'nun karşısında yer alır. Müzede klasik sanatın geniş bir yelpazesi sergilenmektedir. Daha önceleri Ateneum binası Finlandiya Güzel Sanatlar Akademisi ve HelsinkiSanat ve Dizayn Üniversitesi olarak kullanılmış sonraki dönemlerde tatamemn modern sanat müzesi haline getirilerek ziyaretçilerin  uğrak noktası haline gelmiştir.

Helsinki Hakkında Bilgilendirme

  1. Finlandiya para birimi: (€)Eurodur.

  2. Resmi Dili Fince dir.Halkın Bir bölümü İsveççe de konuşabilir.İngilizcede Yaygın olarak Kullanılar.

  3. Türkiye gibi GMT +2 Zaman dilimde yer alan ülke ile 1 Saat Farkı Vardır.

  4. Acil:112

  5. Polis:112

  6. İtfaiye:112

  7. Finlandiya Schengen Vizesi istemektedir.Yeşil Pasaport Sahipleri Ülkeye Vizesiz giriş Yapabilirler.

23794825_10155894250264618_8218416938504
bottom of page