top of page

KırmızıTelefon  Kulübeleri

Bu ülkeye Gitmede önce Hep aklımıza Kazınan İngiltere deninece ilk akla gelen Kırmzı Telefon klubeleri Çift Katlı otobüsleri ve Taksileridir.

Mimar sör giles gilbert scott tarafından 1935 yılında kral beşinci george'un tahttaki 25. yılı anısına tasarladığı k6 modeli bu kulübelerin en klasikleşmiş modelidir. cam ve dökme demirden imal edilmişlerdir. 

o zaman, ingiltere'nin dört bir yanına bu kulübelerden 70 bin tane yerleştirilmişti. 

Cep telefonlarının yaygınlaşmasıyla bu kulübeler de birer nostalji nesnesi olmaya başladılar. 

bu kulübeler britanya telekomünikasyon idaresindeki bir program çerçevesinde "evlat ediniliyor." mahalleler kullanımdan kalkan kulübeleri bir sterlin'e satın alabiliyor. 
satın alınan kulübeler çeşitli amaçlar için kullanılabiliyor. mesela minik bir mahalle kütüphanesi, sanat galerisi vs. queen grubunun gitaristi brian may bir sergi bile düzenlemiştir.

Benim edindiğim izlenim Bu klubelerin İngilterede çok kullanılamdığı İngiliz telekom servisi tarafında kademeli olarak Tüm İngilterde kaldırılacağı duyrulmuştur.

Bizde herkez gibi Fotoğraf çektirmeyi ihmal etmiyoruz ama inanın içerisi zehir gibi sidik kokuyor....

İngilterede Taksi/Black Cab

Taksinin tarihi oldukça eskilere dayanıyor. İlk düzenli taksilerin 1694 yılında İngiltere'de "Hackney Coach Office" (Hazırlayanın Notu: birçeşit atlı araba uygulaması) ile birlikte ortaya çıktığı ileri sürülüyor. Ancak, ilk düzenli taksi seferi olarak 1814 yılında açılan Londra-Birmingham hattı kabul ediliyor. Bu hatta çalışan ilk taksinin de, bugünkü lokomotifleri anımsatan bir buharlı otomobil olduğu söyleniyor.

 

Londra’da taksiler yeşil ve sarı olmak üzere 2 tür güzergah lisansına sahip. Londra’nın sembollerinden olan ve dünyada sadece bu kentte çalışan Black cab’lerin sayısının 22 bini bulduğu tahmin ediliyor. Londra’nın her tarafından yolcu alıp indirebilen bu taksilerin yanı sıra sarı lisanslı taksilerse lokal çalışabiliyorlar. Yalnız bağlı oldukları taksi ofislerinden ve çağrıldıkları adreslerden yolcu alabilen bu taksilerin sayısının 25 bine ulaştığı sanılıyor. Londra’da faaliyet gösteren taksilerin çalışma lisansları, yakın zamanlarda Londra Belediyesi’ne bağlanan Public Carriage Office (PCO) tarafından veriliyor. Londra’nın sembollerinden Black Cab’lerin işletme ve kullanma lisanları için, deyim yerindeyse bin dereden su getirmek gerekiyor. Bugün başkent Londra’da Black Cab kullanma lisansına sahip şoförlerin sayısı 25 bini aşıyor.

Elektrik prizleri de farklıdır

İngilizlerin Kullandığı birde Dünyadaki herkezden farklı Prizleri vardır.Nedendir Ben de Bilmiyorum,Yolunuz İngiltereye düşerse gitmeden Mutlaka Dönüştürücü Alın yoksa Telefonlarınızı Şarz edemezsiniz.Yada Oradan Satın alabilirsiniz.

Direksiyon Sağdadır.

İngilizler Yine tüm dünyaya karşı Araba  direksiyonları Sağdadır.Trafik Akışı Sağdan devam eder Herkez Gelişe Sağ bak der İngilterde bu Sola  bak tır.Yollarda yerde LOOK LEFT yazar.

Dünyadaki en kısa mesafe uçak yolculuğu İngiltere'de yapılıyor

 

2-3 Dakikalığına Ben bi uçuyum hava alayım derseniz. İngiltere'deki Westray Havalimanından Papa Westray Havalimanına kadar yolculuk edebilirsiniz.

Sıcak ve soğuk su için iki ayrı musluk?

 

Bizim evlerimizde bir  musluk olup Sıcak soğuk suyu aynı musluktan alabilirken ingilizler işi garantiye almış .

Çift Katlı Kırmızı Otobüsler

 

 Şehir içi toplu taşımacılıkta ve şehirler arası ulaşımda kullanılan, alt katta ve üst katta olmak üzere iki kabini bulunan otobüstür.. En ünlüleri İngiltere'de kullanılan kırmızı renkli AEC Routemaster marka otobüslerdir.

bottom of page