top of page

Dogu Expresi  ve Kars

Coğrafi Konum ve Ulaşım.

Kars, doğusunda İran, kuzeybatısında Artvin, batısında Erzurum, güney ve güneydoğusunda Ağrı  bulunan bir ilimizdir.

Uzun yolculuk yapmayı seviyorsanız kendi aracınızla veya otobüsle Gidilebildiğigibi Enkeyifli olanıda Tren le gidilebilmesidir.İstanbuldan yaklaşık 38 saat Ankaradan 26 saat de Tren ile Gidilebilir.Rahatınıza düşkünseniz Uçağı Tercih edebilirsiniz.Ankara ve istanbuldan direk uçuşlar bulunmaktadır.havalimanı Şehir merkezine 7 km uzaklıktadır.Havayolu şirketlerinin Servis ile şehir merkezine rahatlık ulaşabilirsiniz.

Şehir içi Ulaşım

Şehir merkezinde Belediye otobüsleri ve minibüsler kullanılıyor.Ben rahatıma çok düşkünğm diyenlerdenseniz taksi yide tercih edebilirsiniz.Civar ilçelere ve Tarihi bölgelere Minübüslerle Gidebilirsiniz.

Kars da gezilecek Yerler

Kars Kalesi
kafkas.jpg
Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi
havari.jpg
Kars On Iki Havariler Kilisesi
fethiye Cami.jpg
Fethiye Cami
Kars Baltık Mimarisi
Kars-Taş-Köprü.jpg
Kars Taş köprü
Kars Müzesi
Mazlumoğlu Hamamı
DSC_0620.JPG
Ani Harabeleri
Doğu Expresi
Kars Hakkında Bilgiler
Kars  Gece hayatı
Kars KALESİ

Kars Kalesi

M.S. 1153 yılında Selçuklulara bağlı Saltuklu Sultanı Melik İzzeddi'in emri ile Veziri Firuz Akay tarafından yaptırılmıştır. Kenti çevreleyen dış kale surları da 12. yy'da inşa edilmeye başlanmış 1386 tarihinde Timur tarafından yıkılan kale 1579 yılında Osmanlı Padişahı III.Murat'ın fermanı ile Kars'a gelen Lala Mustafa Paşa tarafından kale ve dış cephe surları yeniden yaptırılmıştır.(Kale kalıntılarında dört köşe mermer kitabe bulunmuş dış surların kapısına koydurulmuştur. Bu kitabeye göre "1152 yılında Sultan Melik İzzetin'in emri ile Veziri Firuz Akay tarafından yaptırılmıştır. Kaleyi 1386 yılında da Timur yerle bir etmiş, 1579 yılında tekrar III. Murat'ın emriyle Lala Mustafa Paşa yeniden yaptırmıştır.") 1616 ve 1636 yıllarında 2 defa onarımdan geçmiş, şehir merkezine bazı eserler eklenmiştir. Kaynaklara göre Merkez kale dışında surlar 27.000 metre uzunluğunda olup, 220 burçtan meydana gelmiştir. kale doğu-batı istikametinde 250 mt. Kuzey-güney istikametinde yaklaşık 90 mt'dir. 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşından sonra 40 yıllık Rus işgalinde tahribatlara uğramış, orijinal özelliğini ve kullanımını yitirmiştir.

Kars  Fethiye Cami

Kars il merkezinde bulunan Fethiye Camisi XIX.yüzyılın başlarında Rusya'nın Kars'ı işgali sırasında kilise olarak yapılmıştır. Kilisenin 15-10 m. güneyine de bir Rus anıtı dikilmiştir. Kars'ın kurtuluşundan sonra camiye çevrilmiştir.

 

Fethiye Camisi dikdörtgen planlı olarak kesme taştan yapılmıştır. Yapının doğu cephesinde sağlı sollu iki bölüm bulunmaktadır. Altı basamaklı bir merdivenle çıkılan bu bölümde sütunlar arasına iç mekana girişi sağlayan kapılar yerleştirilmiştir. Kapı girişlerinin ve buradaki pencerelerin sağ ve soluna sütunlar yerleştirilerek bu bölümlerin daha hareketli hale gelmesi sağlanmıştır. Aynı zamanda burada sağır sivri kemerler de bulunmaktadır. Yapının batısındaki girişin üzerinde çatıdan daha yüksek olan üç pencereli bir çatı katı da buraya eklenmiştir. Kuzey ve güney kapılarının üzerindeki çatı bölümlerinde ise yonca yaprağı görünümünde sağır kemerler o dönemin mimarisi ile bağdaşmayacak sivri kemerli bölümler de cephede son derece hareketli bir görünüm sergilemektedir.

Fethiye Cami
Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi

Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi

19.yüzyılda Kars’ın Rus ordularının istilasına karşı şehrin savunmasında önemli savaşlara sahne olan tabyalarımız 1828 tarihindeki Rus saldırısının püskürtülmesini, 1855 Kars Zaferinin kazanılmasını sağlamış ve 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında da savunma savaşları için kullanılmıştır. Ruslara karşı 1855 tarihinde Tabyalar Savaşı olarakta bilinen Kars Zaferinden sonra Padişah Abdulmecit 3000 adet Kars Madalyası yaptırıp Kars şehrine göndermiştir.

Kanlı Tabya binası ise 1803 tarihinde Padişah III. Selim Döneminde Yeni Tabya ismiyle yapılmış tabyalarımızdandır. 1828 yılında Rusların Kars’a yaptıkları saldırılarında bir gece baskını sırasında tabyadaki askerlerin tamamı şehit edildiği için bu tabyanın adı Kanlı Tabya olarak anılmıştır. Kanlı Tabya binası Kars şehrini güney cepheden korumak için yapılmış ve günümüze kadar mimari özelliklerini koruyarak ulaşmış bir tabya binasıdır.

Kaynakça: Kars Müzesi Müdürlüğü

Mazlumoğlu Hamamı

Mazlumoğlu Hamamı

Kaleiçi Mahallesi ve Sukapı Mahallesinin kesiştiği yerde Kars Çayının doğu yanında Mazlum Oğlu ve Topçuoğlu Hamamı Kars Çayının batısında ise İlbeyioğlu Hamamı bulunmaktadır. Hamamlar 17. yy başında Osmanlı mimari tekniğinde yapılmıştır. Günümüzde hamamlar Belediye tarafından onarılmaktadır

Ani Harabeleri

Ani Harabeleri

Kars şehrinin güneydoğusunda, şehir merkezinden 42 kilometre uzaklıktaki Ocaklı Köyü sınırları içinde bulunan Ani Ören Yeri, yerleşim ve savunmaya çok elverişli topografyası nedeniyle tarih öncesi dönemlerden itibaren çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmıştır. Ortaçağ Döneminde önemli bir ticaret yolu olan İpek Yolu’nun Kafkaslardan Anadolu’ya ilk giriş noktasında kurulmuş olan kent, bu dönemde büyük bir gelişme göstererek bölgenin politik, kültürel ve ekonomik merkezi konumuna yükselmiştir. Ani, büyük oranda ayakta kalmış olan etkileyici surları, dini ve sivil mimarlık örnekleri ve şehir planlaması ile Ortaçağ kentinin bir özeti niteliğindedir. Ani’de tarih boyunca süren çok kültürlülük buradaki dini ve sivil mimarinin biçimlenmesinde de etkili olmuştur. Ateşgede Tapınağı, çeşitli plandaki kiliseler ve Selçuklu Dönemine ait cami gibi farklı dinlere ait yapıları bir arada bulunduran Ani, çok kültürlü bir yapıya sahip ticaret kenti olarak Ortaçağ Dönemi mimarlık ve şehircilik tarihi içinde de özel bir konuma sahiptir.

Kars On Iki Havariler Kilisesi

Kars Kalesinin güney eteğinde Kale İçi Mahallesinde yer alan Havariler Kilisesi Şehirdeki Ermeni kiliselerinden birisi olup Bagratlı Krallığı döneminde Kral Abbas tarafından M.S. 932-937 yılları arasında yaptırılmıştır. Kilise merkezi planlı olup dört yonca yaprağını andıran, dört nişle genişleyen dik açılı bir mekana sahiptir. Daha sonra 1064 yılında Müslüman egemenliğine geçen yöredeki bu kilise camiye dönüştürülerek Kümbet Cami adını almıştır. Bölge Rus hakimiyetine girince camii Rus Ortodoks Kilisesine çevrilmiş, 1918 yılında Türk hakimiyetine girince yeniden camiye çevrilmiştir. 1964 yılında ise müzeye dönüştürülerek, Kars´ta yapılan kazılardan elde edilen tarihi eserler burada sergilenmeye başlanmıştır. Kars Müzesi adıyla da bilinen bu eski ibadethane, bu işlevini 1981 yılına kadar sürdürmüştür. 1993 yılından bu yana yine cami olarak kullanılmaktadır.

 Kaynak: Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kars On Iki Havariler Kilisesi
Kars Baltık Mimarisi

Kars Baltık Mimarisi

Kars'ta, 1877-1878 yılları arasında yaşanan Osmanlı-Rus savaşı sonrasında kentte 40 yıl hüküm süren Ruslar tarafından Hollandalı mimarlara yaptırılan 157 baltık mimarisi eser, kültür turizmine önem veren turistler için farklı bir destinasyon alanı oluşturuyor.

 Kaynak: Kültür ve Turizm Müdürlüğü

2930.jpg
Kas Taş Köprü

Kars Taş Köprü

Kars çayının dere içi mahallesine akan kısmında Kale içi Mahallesi ile Sukapı Mahallesini ayıran dar boğaz üzerinde M.S. 1579 yılında Osmanlı Padişahı III. Murat’ın emri ile Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan üç tonoz kemerli olarak yaptırılan köprünün tamamı düzgün kesme bazalt taşından yapılmış olup daha sonra bir kısmı yıkılan köprüyü Karahanoğlu Hacı Ebübekir 1725 yılında yeniden yaptırmıştır. Kaynak: Kültür ve Turizm Müdürlüğü

 Kaynak: Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kars Müzesi

Kars Müzesi

Kars’ta ilk olarak 1959 yılında müze memurluğukurulmuştur. Daha sonra, arkeolojik kazıların ardından eser sayısınınçoğalmasıyla birlikte 1964 Kümbet Camiimüzeye dönüştürüldü. 1978 yılında daha büyük bir müzeye gereksinim duyularak1981´de açılışı yapılan ModernKars Müzesi günümüzdekiarkeolojik, etnografik ve taş eserlerin sergilendiği önemli müzeler arasındayer almaktadır

 Kaynak: Kültür ve Turizm Müdürlüğü

kars_müzesi.png
Kars Hakkında Bilgiler

Kars Hakkında Bilgiler

"'Kars"', Türkiye'nin kuzeydoğu kesiminde yer alan aynı adlı ilin merkez ilçesidir

Ermenistan ülkesine komşu olan merkez ilçeye bağlı, yirmi iki mahalle ve yetmiş köy bulunmaktadır. Rakımı bakımından Türkiye'nin en yüksek il merkezi olan Kars, köyleri ile birlikte nüfusu yüz bini aşan şehirlerden birisidir (Şehir merkezi: 76.992, toplam: 110.443. Çeşitli etnisitelerin birlikte yaşadığı il merkezinde kültürel farklılıklardan ve zenginliklerden bahsetmek mümkün olup kozmopolit bir yapı sözkonusudur. Kars, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2023 yılı için "Türkiye Turizm Stratejisi 2023" ve "Turizm Stratejisi Eylem Planı" kapsamına alınan 15 il merkezinden birisidir. Bu proje ile hedeflenen, il merkezlerini "Kültür Turizmi Geliştirilecek Marka Kentler" ilan edip gelişmelerini sağlamaktır 

Kars, geçmişte Bagratlı Krallığı'na ve Cenub-i Garbi Kafkas Hükümeti'ne (Güneybatı Kafkasya Cumhuriyeti) başkentlik yapmış bir sınır şehridir. Bu özelliği ile Türkiye'de herhangi bir ülkeye başkentlik yapmış ender şehirlerden birisidir. 

Türkiye'nin Orta Asya'ya açılan kapısı konumundaki bu şehirKafkas Üniversitesi'nin açılmasıyla hızla gelişmeye başlamış ve zaman içinde bir öğrenci kenti durumuna gelmiştir. Ayrıca şehir merkezine altı kilometre uzaklıktaki havalimanı sayesinde de bölgesinde ulaşımağının kesiştiği bir noktada yer alır. Bunun dışında kara ve demiryolu ağlarıyla ülkenin diğer yerleşim birimlerine ulaşımda da bir sorun yoktur. 

Kentte 12 Nisan 2004 gününde Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu açılmıştır. Türkiye'nin 16 ili bu konsolosluğun faaliyet dairesi içersindedir.

 Kaynak: Kültür ve Turizm Müdürlüğü

facebook_untitled.jpg
Kars ta ne yenir

Kars Kaz Dolması

Yörede kar yağması yani havaların soğuması kazların kesilmesinin vakti geldi demektir. Her evde beslenen kazların bir tanesi anaç kaz olarak bırakılır ve diğerleri kesilir. İçi boşaltılıp tuzlu suya basılır. İki hafta kadar bu tuzlu suda salamura edilen kazlar çıkarılıyor. Suyu ve tuzu akmasın diye üzerine un serpiliyor ve tavana asılıyor. Asılan yer o meşhur soğuğu ve ayazını görecek bir konumda oluyor. Tuzlanmış kazlar 40 gün kadar ayazda kurutuluyor, sonra da buzluklarda pişirilecekleri günü bekliyor. Diğer seçenekte kazların derin dondurucularda saklanması ve istenildiğinde çözdürülüp kullanılmasıdır.

Kars ya da Ardahan ayazında kurutulan kazlar suda kaynatılır. Kaz yağlı bir hayvan. Piştikçe yağını ve tuzunu suya veriyor. Kaz eti piştikten sonra suyunda bulgur pilavı pişirilir ve kaz bu pilavla sunulur. Kaz eti yağlı olduğu için hazmı zordur. Bu sebeple batıda yanında toz şeker verilir ki, hazmı rahatlatsın. Kars ve Ardahan'da ise kaz yemekleriyle birlikte şerbet veya hoşaf içilir.

Hangel

Kars yöresine ait bir çok yemek tarifi ve bir çok o yöreye ait olan peynir, tatlı ve yemek tarifleri vardır. Özellikle Kars peyniri ve boş mantısı yani hangel yemeği ile meşhurdur. Hengel, hingel veya hangel de denilen bu yemek bir mantı türüdür fakat bilindiği gibi içi etli veya patatesli değil tamamen içi boş bir mantı olmasi bu yemeğin özelliğidir.

Haşıl

Haşıllık buğdayı (yani çok ince çekilmiş, dövülmüş adeta ince bulgur taneleri şekline getirilmiş aşurelik buğdaya haşıl veya haşıllık buğday denir.Suda kaynatılıp iyice pişirildikten sonra süzülerek tabağa servis edilir.üzerine sarımsaklı yoğuet veya yakılmış yağ dökülereke yenen vitaminli bir yemektir.

Piti Kebab

Piti, Azerbaycan mutfağına ve Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi, özellikle Kars mutfağına özgü yemektir.Haşlanmış nohut et suyu ve kuzu etinden yapılan bir yemektir.

Umaç Helvası

Kars bölgesinde yapılan yöresel bir tatlıdır. Özellikle kış aylarında daha sık yapılan bu tatlının enerji verdiği bilinmektedir. Görünüşte un helvasını andıran bu tarifi diğerlerinden ayıran, yapılış aşamasında ki bölümlerdir. Yapılışı biraz zahmetli olan bu tatlıyı kısa zamanda yapıp tüketmek isteyenler, umaç aşamasını önceden yapıp dondurucuda saklayarak diledikleri zaman çıkartıp yapabilir.

Kars Gece Hayatı

Kars Gece Hayatı

Kars bölgesi ünivesite şehri olması sebebi ile yaz aylarında eğlenceli vakit geçirebileceğiniz mekanlar bulunmaktadır.Çok renkli olmasada bir kaç gece clubü ve dico bulumaktadır.Bunlardan birisi şehir ana caddesinde bulunan benzin gece clup fena değil.

Kars da neredekalınır

Kars da Nerede Kalınır?

Kars bölgesi nde bir çok konaklama alternatifi bulunmaktadır.Pansiyonlar,3,4,5,yıldızlı otellerde konaklabilirisiniz.Şehir merkezinde Karabağ otel,konak otel,İpekyolu otel,Grand Ani hotel,Karspark Hotel 

Doğu Expresi

Doğu Expres

Bilet Fiyatları

2+1 pulman 48 tl

Yatak Kuşet Fiyatları

YATAKLI VAGON FİYATLARI (YOLCU BAŞINA TAŞIMA + YATAK FİYATI)

TRENLER TAM

Ankara-Kars (Ekspres) 1 Yatak DOĞU EKSPRESİ 95,00

Ankara-Kars (Ekspres) 2 Yatak 80,00

Ankara-Kurtalan(Eks) 1 Yatak GÜNEY EKSPRESİ 87,75

Vagon Seçenekleri

Doğu Expres Hakkında Bilinmesi gerekenler

Yemek:

Eğer yataklıo vagonda kalıyorsan oradaki buzdolabında muhafaza edebilirisiniz.Diğer yerlerde yolculuk yapıyorsanız Restaurant ta ızgara tost vs yemekleri uygun fiyata alabilirisiniz.Alkol yok.Yanınızda nakit para bulundurun POS her zaman çalışmıyor.

İnternet:

wifi yok kendi internetinizi kullanabilirisinz bazı yerlerde çekmiyor bilginiz olsun.

 

Sıcaklık:

Tüm vagonlar yeterice sıcaj yaz günlerinde pencereleri açabilirisiniz.

Hijyen:

vagonlardaki nevresimler her seferde değiştirilmekte Vagon aralarındaki tuvaletlerde idare eder.

Tuvalet:

Her vagonda var.Yataklı vagonlarbu konuda daha şanslı giderken yanınıza sabun ve peçetelerinzi yanınıza almanızda fayda var.

Evcil Hayvan:

%50 indirimli bilet alınırsa izin verilmekte.

Elektrik:

Yataklı vagonlarda 2 adet kuşetli de 1 priz pulmanlarda maalesef yok .pulman da seyehat eden yolcular tuvaletlerde charge edebilirsiniz.

Duraklar:Yaklaşık 56 durak bulunmakta küçük duraklarda 2/3 dakika büyük şehirlerde 10 dakika durmaktadır.Ankaradan 18 :00 da kalkan tren bir gün sonra 19:00 da 25-26 saat te varmakta fakat rötarları unutmayalım biz 32 saate vardık.

Doğu expres 🛤.jpg
bottom of page