top of page

BERLİN  GEZİ NOTLARI

Berlinde  Ulaşim

Berlin, metro ve hafif raylı trenlerin yanı sıra otobüs ve tramvayları da içeren geniş ve gelişmiş bir toplu taşıma ağına sahiptir. İster şehir merkezini, ister dış ilçeleri keşfetmek istiyor olun, toplu taşıma araçlarını kullanarak buraya kolay, konforlu ve güvenli bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu kılavuz size Berlin'in toplu taşıma sistemini nasıl kullanacağınız hakkında bilgi vermenin yanı sıra en iyi bilet seçenekleri ve geçiş kartları hakkında tavsiyeler sunar.

Biletler, Ücretler ve Güzergah Haritaları

Geçerli bir biletle bilet sahipleri, S-Bahn, metro, otobüs, tramvay ve feribotlar da dahil olmak üzere Berlin'deki tüm toplu taşıma araçlarından yararlanabilirler. Ücret tarife bölgesine ve biletin geçerlilik süresine bağlıdır.

S-Bahn Berlin hatları, tarifeleri ve biletleri.

S-Bahn, 15 hat ve neredeyse 170 istasyonu kapsayan bir hafif raylı sistem ağıdır. 330 kilometrelik bölgesel ağ, Berlin'in şehir merkezini ve banliyö bölgesinin yanı sıra Brandenburg'daki birkaç durağı da kapsıyor. Berlin'in merkezinde S-Bahn çoğunlukla yer üstünden geçiyor. S-Bahn istasyonları yeşil ve beyaz S sembolüyle kolaylıkla tanınabilir.

 

Otobüsler ve Otobüs Güzergahları

 

Berlin taşımacılık şirketi BVG, Berlin'in şehir merkezine ve banliyö bölgelerine hizmet veren bir dizi halk otobüsü hattını işletmektedir. Otobüsler genellikle diğer toplu taşıma araçlarının kapsamadığı güzergahları kapsamaktadır. Berlin'in toplu taşıma araçlarının özel bir özelliği, üst katlarından muhteşem şehir manzarası sunan çift katlı otobüslerdir.

 

Taksi: Telefon Numaraları, Ücretler, Kurallar

 

Berlin'de yaklaşık 8000 taksi yollarda bulunuyor. Taksi, telefon görüşmesiyle, uygulamayla, taksi duraklarında veya sokakta aranarak sipariş edilebilir. Şehir içinde fiyat sabitlemek yasaktır; yolculuk taksimetreyle ödenir.Berlin'de tüm taksiler için haftanın yedi günü, günün 24 saati uygulanan zorunlu sabit fiyat tarifeleri vardır. Şehir içi yolcuların taksimetrede belirtilen ücreti ödemesi gerekmektedir. Sürücüyle bireysel fiyat anlaşmalarına yalnızca şehir sınırları dışındaki yolculuklar için izin verilir. Fiyat anlaşmalarının yolculuk başlamadan önce yapılması gerekmektedir, aksi takdirde taksimetre fiyatı geçerlidir.

 

Berlinde  Konaklama

Uygun bir şekilde Mitte veya 'orta' olarak adlandırılan şehir merkezi, geleneksel gezginler için Berlin'de kalınacak en iyi bölgedir. Mitte, Alexanderplatz, Potsdamer Platz, Nikolaiviertel ve Unter den Linden gibi şehrin birçok turistik merkezini kapsamaktadır..

BERLİNDE GEZİLECEK YERLER

berlin-brandenburg-kapısı.jpg
Brandenburg Kapısı
Holocaust-Mahnmal_dpa.jpg
Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı (
bergamon.jpg
Bergama Müzesi
charlottenburg-.jpg
Charlottenburg Sarayı
alexsander platz.jpg
Alexanderplatz 
zoo.jpg
Berlin Zoolojik Bahçesi
kule.jpg
Berliner Fernsehturm
kathedral.jpeg
Berlin Cathedral
East-Side-Gallery_.jpg
East side gallery
devlet.jpeg
Reichstag
PotsdamerPlatz4.jpg
Potsdamer Platz
Checkpoint-Charlie.jpg
Checkpoint Charlie
stichtag.jpg
Kaiser-wilhelm-gedächtniskirche
terör.jpg
Terörün Topoğrafyası
Brandenburg Kapısı

Brandenburg Kapısı

Brandenburg Kapısı, Berlin'in en ünlü simgesidir ve tüm ziyaretçilerin mutlaka görmesi gereken bir yerdir. Soğuk Savaş sırasında Almanya'nın bölünmesinin sembolü olan bu sembol, artık barış ve birliğin ulusal sembolü haline geldi. Brandenburg Kapısı, Berlin'in en önemli anıtlarından biri, iki yüz yılı aşkın bir geçmişe sahip bir simge yapı ve simgedi

Berlin Cathedral

Berlin Cathedral

Berlin Katedrali şüphesiz şehrin en güzel kiliselerinden biridir ve hem iç hem de dış mekandaki güzel süslemeleriyle göz doldurmaktadır. Vaftiz ve düğün kilisesine, İmparatorluk merdivenlerine, Hohenzollern Mezarına, Katedral Müzesine ve etkileyici kubbeye özel önem verilmektedir. Hohenzollern Mezarlığı, Almanya'daki en önemli hanedan mezarlık yerlerinden biridir. Kripta, 16. yüzyılın sonundan 20. yüzyılın başına kadar 90 mezar içeriyor. İmparatorluk merdiveni, Berlin Katedrali'nin en görkemli kısımlarından biridir - tabii ki kanaldan sonra. Kubbenin panoramik manzarası ziyaretçiler arasında oldukça popülerdir. 270 basamak çıkıldığında Berlin'in Mitte bölgesinin, TV kulesinin, Spree Nehri'nin ve Nikolai Mahallesi'nin bulunduğu harika bir manzara açılıyor.r.

Holocaust Memorial

Holocaust Memorial(Katledilen Yahudiler Anıtı)

Katledilen Avrupa Yahudileri Anıtı, çoğu Berlinli tarafından Holokost Anıtı olarak bilinir. Mayıs 2005'te açılan Berlin-Mitte'deki anıt, Brandenburg Kapısı'nın yakınında yer alır ve şehrin en etkileyici turistik yerlerinden biridir.

Holokost Anıtı, her taraftan geçilebilen 2711 beton stelden oluşan dalgalı bir alandan oluşuyor. Ziyaretçiler farklı yükseklikteki sütunlar ve labirentvari koridorlar arasında yürürken kısa bir an için yönelim bozukluğu yaşayabilir, bu da tartışmaya alan açacaktır. Anıtın altında temalı odalarda Nazi döneminin suçlarını belgeleyen Bilgi Merkezi yer alıyor.

.

east side gallery

East side gallery(Berlin Duvarı)

East Side Gallery, uluslararası bir özgürlük anıtı. Berlin'in Friedrichshain-Kreuzberg semtindeki Mühlenstraße boyunca Berlin Duvarı'nın 1.3 km uzunluğunda bir parçasıdır.

Bergama Müzes,

Bergama Müzesi

Berlin Bergama Müzesi, insanlık tarihinin 6.000 yılına ait eşsiz zenginlikleri, mimari ve sanat eserlerini sergiliyor. Burası bir UNESCO Dünya Kültür Mirası ve muhteşem beş müzeyle birlikte kent merkezindeki Müzeler Adası üzerinde yer alıyor. Spree Nehri’ndeki ada, Berlin’in en gözde turistik yerleri  ve Avrupa’nın en önemli müze kompleksleri arasında sayılıyo.

Reichstag

Reichstag

Reichstag, Berlin'de bulunan ve Alman Federal Meclisi'ne ev sahipliği yapan tarihi bir devlet binasıdır. Bina, mimar Paul Wallot tarafından 1884 ile 1894 yılları arasında Spree nehrinin kenarında, Tiergarten semtinde neo-rönesans tarzında inşa edilmiştir

Charlottenburg Sarayı

Charlottenburg Sarayı

Charlottenburg Sarayı (Charlottenburg Sarayı), Berlin'de, Charlottenburg-Wilmersdorf ilçesinin bir bölgesi olan Charlottenburg'da bulunan Barok bir saraydır.

Saray 17. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş ve 18. yüzyılda büyük ölçüde genişletilmiştir. Barok ve Rokoko tarzlarında çok cömert iç dekorasyona sahiptir. Sarayın arkasına, içinde bir belvedere, bir mozole, bir tiyatro ve bir köşk bulunan, ormanlık alanla çevrili büyük bir resmi bahçe eklendi. İkinci Dünya Savaşı sırasında saray ağır hasar gördü ancak o zamandan beri yeniden inşa edildi. Bahçeli saray önemli bir turistik cazibe merkezidir.

.

Potsdamer Platz

Potsdamer Platz

Potsdamer Platz, Berlin'de bulunan bir kent meydanıdır. Meydan, Brandenburg Kapısı ile Reichstag'ın 1 km güneyinde ve Tiergarten Parkı'nın hemen yakınlarında yer almakta olup adını Potsdam şehrinden almaktadır..

Alexanderplatz 

Alexanderplatz 

İlk başta bir hayvan pazarı olarak düşünülen Alexanderplatz, Rus imparatoru I. Aleksandr'ın Berlin'i ziyaret etmesi şerefine 25 Ekim 1805 tarihinde Alexanderplatz olarak adlandırıldı. 19. yüzyılın sonlarında meydan yakınında yapılan ve meydan ile aynı adı taşıyan gar ile büyük önem kazandı, ayrıca yakınında bulunan pazarlar ticareti de canlandırdı. Alexanderplatz'ın asıl parlak zamanları 1920'li yıllarda Potsdamer Platz'da gece hayatlarının başlaması ile oldu.

Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie

Kontrol Noktası Charlie (veya "Kontrol Noktası C"), Batı Müttefikleri tarafından adlandırıldığı üzere, Soğuk Savaş (1947-1991) sırasında Doğu Berlin ile Batı Berlin arasındaki en iyi bilinen Berlin Duvarı geçiş noktasıydı.

Doğu Alman lider Walter Ulbricht, sınır sistemi yoluyla batıya doğru göçü ve ilticayı durdurmak ve şehir bölgesi sınırından Doğu Berlin'den Batı Berlin'e kaçışı önlemek için Sovyetler Birliği'nin 1961'de Berlin Duvarı'nı inşa etme iznini almak için harekete geçti ve manevra yaptı. Checkpoint Charlie, Doğu ile Batı'nın ayrımını temsil eden Soğuk Savaş'ın sembolü haline geldi. 1961 Berlin Krizi sırasında Sovyet ve Amerikan tankları bu noktada kısa bir süre karşı karşıya geldi. 26 Haziran 1963'te ABD. Başkan John F. Kennedy, Checkpoint Charlie'yi ziyaret etti ve bir platformdan Berlin Duvarı'na ve Doğu Berlin'e baktı.

Doğu Bloku'nun dağılması ve Almanya'nın yeniden birleşmesinden sonra, Checkpoint Charlie'deki Amerikan güvenlik binası turistik bir cazibe merkezi haline geldi. Şu anda Berlin'in Dahlem semtindeki Müttefik Müzesi'nde bulunuyor.

Berlin Zoolojik Bahçesi

Berlin Zoolojik Bahçesi

Berlin Zoolojik Bahçesi, Almanya'daki en eski ulusal hayvanat bahçesidir. 35 hektar alan kaplayan park 1844 yılında Berlin'de açılmıştır.

Kaiser-wilhelm-gedächtniskirche

Kaiser-wilhelm-gedächtniskirche

Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche Berlin'in Charlottenburg-Wilmersdorf ilçesinin Charlottenburg semtinde bulunan protestan kilisesidir. Kilise bugün Batı Berlin'in bir simgesi olarak görülüyor.

Berliner Fernsehturm

Berliner Fernsehturm Berlin Kulesi

Berlin Televizyon Kulesi, 368 metre uzunluğuyla Almanya'nın en yüksek yapısı, Avrupa'nın ise beşinci en yüksek televizyon kulesidir. Televizyon kulesi, Berlin'in Mitte semtindeki televizyon kulesindeki parkta yer almaktadır. 1969 yılında tamamlandığında dünyanın ikinci en yüksek televizyon kulesiydi ve her yıl bir milyondan fazla ziyaretçisiyle Almanya'nın en popüler on turistik mekanından biridir.

Terörün Topoğrafyası

Terörün Topoğrafyası

Terör ve zulmü hatırlamak – Topographie des Terrors belgeleme merkezi, Berlin'in en çok ziyaret edilen anma yerlerinden biridir.

Terörün somut olduğu bir yer, bir anma yeri ve tarihten bir uyarı olan “Terörün Topografyası” sergisi, 1933-1945 yılları arasında Nazi zulmünün ve terörünün başlıca araçlarının bulunduğu yerde, yani Gestapo'nun karargâhında bulunuyor. , SS'nin yüksek komuta ve güvenlik servisi ve 1939'dan itibaren Reich Güvenlik Ana Ofisi.

Her yıl iki milyondan fazla ziyaretçisiyle Almanya'nın en sık ziyaret edilen müze ve anma merkezlerinden biridir.

bottom of page