top of page

BATUM GEZİ NOTLARI

Batum  da Ulaşim

Nasıl GidilirKara yolu aracılığıyla Batum'a gitmek isteyenler önce Artvin Hopa'ya oradan da dolmuşlar aracılığıyla Sarp Sınır Kapısı'na gidebilirler. Sınır kapısından Batum'a da dolmuşlarla gidebilirler

Şehir İçi Ulaşım
Batum'da ulaşım sadece özel araçlarla değil toplu taşıma araçlarıyla da sağlanıyor. Batum gibi yaşam temposunun her zaman yüksek olduğu bir turizm şehrinde güvenilir iletişim araçlarına ihtiyaç vardır. Bu nedenle Batum'da ağırlıklı olarak otobüs ve minibüslerden oluşan toplu taşıma yoğun talep görüyor. Araçlar yeni, konforlu ve daha da önemlisi şehre gelen ziyaretçiler için oldukça faydalı olan dijital ekranlarla donatılmış. Şehir içi yolculuk ortalama ücreti 1 GEL'e kadar çıkıyor, dolayısıyla Batum'da ulaşım fiyatlarının da uygun olduğu söylenebilir. Sürücüler genellikle daha büyük banknotlar için bozuk para sağlayamayabileceğinden, yanınızda küçük bir bozuk para bulundurmanız tavsiye edilir.

Toplu Taşıma Tarifesi
Şehirde günün her saatinde kullanılabilen tek toplu taşıma aracı taksilerdir. Faturaya ihtiyacınız varsa veya kartla ödeme yapmak istiyorsanız, taksi çağırırken aracın yazarkasa ve POS terminali ile donatılmış olduğundan emin olmak için operatörü bilgilendirmeniz tavsiye edilir.

Teleferik Batum kıyı bölgesini Feria Dağı'na bağlar. Çıkış ücreti yetişkinler için 5 GEL, çocuklar için 2 GEL'dir. 2.600 metrelik hat üzerinde 8 adet teleferik çalışmaktadır. Üst istasyon deniz seviyesinden 260 metre yükseklikte bulunmaktadır.

 

Batum da Konaklama

Batum’da konaklama için en ideal bölgeler şehrin tam merkezi olan Batum Bulvarı ile Avrupa Meydanı ve Piazza Meydanı çevresi.Her bütçeye uygun konaklama yerleri bulabilirsiniz..

BATUM  GEZİLECEK YERLER

ali-nino-batum-gurcistan.jpg
Ali ve Nino Heykeli
mqdefault.jpg
Argo Teleferiği
532114_463303030434375_1560655358_n.jpg
Miracle Park
315px-Batumi_-_Piazza.jpg
Batumi Piazza Square​
chaca.jpg
Chacha Tower
indir.jfif
Batumi Boulevard
yunus.jpg
Batumi Dolphinarium
garden.jpg
Batum Botanik Bahçesi
klae.jpg
Gonio Castle
Batumi_church.jpg
Batum Tanrının Annesi Kilisesi
alfabe.jpg
Alfabe Kulesi
europe-square.jpg
Europe Square
Batumi_Mosque.jpg
Orta Camii
kazi.jpg
6 May Park
Ali ve nino Heykeli

Ali ve Nino Heykeli

Batum Bulvarı'ndaki hareketli bir heykel kompozisyonu olan Ali ve Nino heykeli, Gürcistan'ın Karadeniz tatil beldesinin ilgi çekici yerlerinden biridir.

Ali ve Nino adlı 8 metre yüksekliğindeki şeffaf çelik kadın ve erkek figürleri, yavaş yavaş hareket ederek birbirlerinin içinden geçerek birleşiyor. Bu işlem her 10 dakikada bir tekrarlanır.

Heykel, ünlü Gürcü sanatçı ve heykeltıraş Tamar Kvesitadze tarafından yaratıldı. Anıt, ünlü Azerbaycanlı yazar Kurban Said'in "Ali ve Nino" adlı romanından adını almıştır. "Ali ve Nino" romanı, Azerbaycanlı Müslüman Ali Şirvaşir ile Gürcü Hıristiyan Nino Kipiani'nin trajik aşk hikayesini anlatıyor. Kitapta anlatılan olaylar Birinci Dünya Savaşı sırasında Kafkasya'da yaşanmıştır. Ali ve Nino'nun heykeli 2010 yılında yapıldı ve milliyet veya inanca rağmen sevginin sembolünü temsil ediyor.

Heykel "Panoramik Çark"tan 50 metre uzakta bulunuyor.

Batum Botanik Bahçesi

Batum Botanik Bahçesi

Batum Botanik Bahçesi - Acara'daki Botanik Bahçesi, Batum şehrine 9 km uzaklıkta, Yeşil Burun ile Chaqvistskali Nehri ağzı arasındaki sahil şeridinde. Bahçe, kıyı şeridinin yaklaşık 1 km güneybatısında olup, deniz seviyesinden 0-220 metre yükseklikte yayılmaktadır.

Batum Botanik Bahçesi - Dünyanın en büyük ve en zengin botanik bahçelerinden biri olan 111 hektarlık alana kurulu olup 1912 yılında kurulmuştur. Bahçede Kolhis Orman Koruma Alanı ve birçok farklı bitki örtüsü bulunmaktadır. Bahçede pek çok tür ve çeşitte bitki bulunmaktadır. Botanik bahçesi doğa tutkunları için en iyi yerdir.

Batum Botanik Bahçesi'nde tamamen farklı iklim ve peyzaj bölgelerinden gelen bitki türlerinin bir arada bulunması anlamında dünyada benzeri bir botanik bahçesi yoktur. Bu büyülü bahçede hem Kanarya İspinozu'nun avuç içi hem de Japon Sakura'sı eşit derecede gelişmiştir.

.

Argo Teleferiği

Argo Teleferiği

Wawel Katedrali, taç giyme törenlerinin ve kraliyet cenazelerinin çoğunun gerçekleştiği yer olarak Polonya'nın geçmişinde önemli bir rol oynamıştır. Aynı zamanda pek çok önde gelen Polonyalının da burada toprağa verildiği yer. Birkaçını saymak gerekirse, krallar Władysław I, Casimir III Büyük ve Sigismund I ve Aziz Kraliçe Hedwig'inkiler de dahil olmak üzere, bu ulusal ikonların mezar taşları, mezar taşları ve lahitleri katedralin her yerinde görülebilmektedir.

Wawel Katedrali'nin şapelleri kendi başlarına büyüleyicidir; bunların en ünlüsü Sigismund Şapeli'dir (Kaplica Zygmuntowska). Aslında Wawel Katedrali'nin her yönü, tapınağın girişindeki kapıya asılı tarih öncesi hayvan kemiklerinden Polonya'nın eski piskoposu ve şimdiki koruyucu azizi St Stanislaus'a ve Konfesja Św Stanisława'ya kadar tarihle iç içe görünüyor. Wawel Katedrali'nin çanı bile bir hikaye anlatır.

.

Gonio Kalesi

Gonio Kalesi

Efsaneye göre Kral Aeëtes'in oğlu Apsaros, Argonot Jason'ın Kolkhis'ten kaçışı sırasında öldürülünce buraya gömülmüştür. Kalenin eski adı Apsaros Kalesi idi ve “Gonio” adı 13. ve 14. yüzyıllarda Cenevizlilerin bölgeyi yönettiği dönemden geliyordu.

Tarihsel kanıtlar, MÖ 19. yüzyılda Chorokhi Nehri ile Karadeniz arasında müstahkem bir şehrin var olduğunu gösteriyor, ancak kalenin kendisi, Pompey'in MÖ 65'teki seferiyle bağlantılı. Kalenin alanı 44.460 m2 olup toplam 18 kulesi bulunmaktadır.

Aralarında 2000 yılı aşkın bir süre öncesine ait nesnelerin de bulunduğu üç farklı imparatorluğun mimari parmak izleri bu büyüleyici kalede ziyaretçilerini bekliyor. Efsaneye göre İsa'nın havarilerinden biri olan Matthias bile buraya gömülmüştü!

.

Batum Tanrının Annesi Kilisesi

Batum Tanrının Annesi Kilisesi

Kilise, 1898-1903 yılları arasında Gürcü Katolik işadamları Zubalaşvili kardeşlerin sponsorluğunda Roma Katolik kilisesi olarak inşa edilmiştir. Polonyalı mimar Aleksander Rogojski tarafından tasarlanmıştır. Sovyet döneminde kilise kapatılarak yüksek voltaj laboratuvarına dönüştürüldü.

Miracle Park

Miracle Park

Yalnızca Batum'da ve yalnızca "Mucize Park"ta şunları bulabilirsiniz:

Anbani Kulesi (Alfabe Kulesi) - DNA zincirini temsil eden bir yapıya sahip, Gürcü alfabesinin 33 harfiyle çevrelenmiş 130 metrelik demir bir yapı;

Kurban Said'in aynı adlı romanının karakterleri Ali ve Nino'nun heykeli - birbirlerine doğru çekilen, bir bütün olarak birleşen, birbirlerinin içinden geçen, uzaklaşan ve tekrar birbirlerine doğru hareket etmeye başlayan 8 metrelik demirden bir erkek ve kadın heykeli .

Panoramik Çark - Batum'u kuşbakışı gören 55 metrelik bir dönme dolap;

Batum Deniz Feneri - 1882 yılında Parisli bir şirket tarafından inşa edilen 21 metre yüksekliğindeki bir deniz feneri;

Sandalyede rahatça oturan Mikheil D'Alphonse heykeli - bu bahçıvan Batum Bulvarı'nın gelişimine önemli katkılarda bulundu;

Heykeller: "Bisikletli Kadın", "Aşık Heykel", "Ben, Sen ve Batum", "Yunuslar", "Meleklerle Venüs", "Kelebek", "Arabalı Ebeveyn", "Aşk Bildirgesi", "Baş aşağı çocuk", "Salyangoz", "İlham", "Fideler" ve diğerleri.

Yoğun turizm sezonunda Miracle Park'ta çeşitli konserler ve festivaller düzenleniyor.

..

Batumi Piazza Square

Batumi Piazza Square

Batumi Piazza - Batum, Acara'da kafe ve restoranların bulunduğu bir meydan. Sanatsal, mozaik ve vitray desenleriyle öne çıkıyor. Meydan restoranlar, kafeler, oteller, çocuk eğlence merkezi, hareketli figürlü saatler, küçük İtalya, akşam müziği vb. ile çevrilidir.

Bu meydan Batumluların ve misafirlerin buluşma noktasıdır. 5700 metrekare üzerine inşa edilmiş olup, tablolarının yanı sıra muhteşem mozaik ve vitray sanatıyla da öne çıkmaktadır.

.

Alfabe Kulesi

Alfabe Kulesi

Alfabe Kulesi - Batum'daki hücre yapısının DNA modeline benzeyen, 130 metre yüksekliğinde, Gürcü alfabesinin 33 harfini taşıyan kule. Kule, Gürcü alfabesine adanmış en iyi modern mimari yapılardan biridir.

Alfabe kulesi Bulvar'da yer almaktadır. Şehir panoramalarını izlemek için en iyi yerlerden biridir. Kulenin tepesinde bilgi-turizm alanı, döner panoramik restoran, açık teras ve gözlemevi bulunmaktadır. Panoramik restoran 360 derece dönebilmekte ve konuklar bir saat içinde Batum manzarasının keyfini çıkarma fırsatına sahip olmaktadır. Kulede konferans salonları ve VIP odalar da bulunmaktadır.

Gözlemevi ve panoramik restorana gelen ziyaretçiler, Alfabe kulesinden tüm şehri, dağları ve Karadeniz'i görme şansına sahip oluyor.

Kulenin inşasında İspanyol CMD Ingenieros firması çalışmış olup, kulenin mimarı Alberto Domingo Cabo'dur. Aynı zamanda Kutaisi Parlamentosu'nun da mimarıdır. Alfabe Kulesi 2011 yılında inşa edildi

Chacha Tower

Chacha Tower

Çeşme Kulesi olarak da bilinen "Chacha" kulesi Acara'nın Batum şehrinde bulunmaktadır. Kule, 20. yüzyılın başlarında Batum'da bulunan binanın birebir kopyasıdır.

İlk Chacha kulesi yüz yıldan fazla bir süre önce deniz kıyısında inşa edildi. 2012 yılında Gürcistan hükümeti tarafından yeniden inşa edildi. “Chacha kulesi”, tepesinde bir gözlem platformu bulunan 25 metre (75 ft) yüksekliğinde bir binadır. Buradan Batum'un tüm kıyı şeridini görebilirsiniz. Kule, Chacha'nın dolaşımını sağlayan sistemlere sahip dört havuzla çevrilidir. Herkes buraya gelip Gürcülerin ünlü içeceği “Chacha”yı tadabilir, ücretsiz.


Çeşme her gün çalışmamaktadır. Gürcü içeceği "Chacha" haftada bir kez 10-15 dakika boyunca akıtılıyor.

.

.

Batumi Boulevard

Batumi Boulevard

Batum Bulvarı - Acara bölgesinin Batum şehrinde bulunan Deniz Kenarı Eğlence Parkı. Bulvar, şehrin tarihi kesiminde, deniz kenarında yer almaktadır. Uzunluğu 7 km'dir.

Sahil Bulvarı Batum'un en önemli turistik yerlerinden biridir. 1987'den bu yana Bulvar, Gürcistan bahçe-park sanatının ulusal anıtı olmuştur ve aynı zamanda bir rekreasyon alanıdır. Bulvar Tarihi, Batum tarihinin, kent yaşamının ve geleneklerinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Bulvarda çok sayıda bungalov, kafe, restoran, mağaza, çocuklara yönelik eğlence mekanları ve birbirinden farklı rengarenk ve dans eden çeşmeler bulunmaktadır. Ayrıca eşsiz bitkilerle dolu bulvarda ilginç heykeller, mimari anıtlar var.

Orta Camii

Orta Camii

Batum Camii, Sovyet döneminde Batum'daki en eski yapılardan biri ve hayatta kalan tek camidir. Cami, Acar halk figürü Şerif Khimshiashvili'nin akrabalarının yardımıyla 1886 yılında Batum Deniz Limanı'na yürüme mesafesinde inşa edildi.

Batumi Dolphinarium

Batumi Dolphinarium

Batumi Dolphinarium - Batum'un sahil kenti Acara'da 1966 yılında açılan Dolphinarium.

Dolphinarium, Batum ziyaretçilerinin en gözde mekanlarından biridir. Her zaman kalabalıktır. Burada yunusların harika performanslarını bulacaksınız. Batum Yunus Akvaryumu dünyanın en büyük yunus akvaryumlarından biriydi. Dolphinarium, en yeni teknolojiyle donatılmış, deniz hayvanları için deniz yaşamı olanakları ve muhteşem performanslarla donatılmış, modern tasarımlı mimari bir yapıdır.

.

6 May Park

6 May Park

Gürcistan'ın Karadeniz kıyısındaki Batum'da bulunan "6 Mayıs Parkı" Gürcistan'ın en eski halka açık parklarından biridir ve içinde güzel bir göl, çocuk oyuncakları, yunus akvaryumu, hayvanat bahçesi ve akvaryum bulunmaktadır.

Çocuk Treni. Fotoğraf 6 May Park'ın izniyle.
Çocuk Treni. Fotoğraf 6 May Park'ın izniyle.

Parkın inşaatı, 1881 yılında Prusyalı bahçıvan Resler'in bir bahçe tasarlaması için görevlendirilmesiyle başladı. 1888'de Rus İmparatoru III.Alexander ziyaret etti ve Manolya dikti. Bu olayı onurlandırmak için parka “İskender Bahçesi” adı verildi.

Europe Square

Europe Square

Batum Avrupa Meydanı, Batum'un Acara şehrinde Memed Abashidze Caddesi üzerinde yer almaktadır. Aynı zamanda Era Meydanı olarak da anılmaktadır. XIX-XX yüzyıl mimarisiyle çevrili meydan, şehrin ilgi çekici yerlerinden biridir. Burada, eski Kolhis'in (altın post) ihtişamının ve kültürel gelişiminin sembolü olan Medea'nın bir heykeli duruyor. Büyük çeşme ve geçmiş yüzyılların güzel binaları burayı çekici kılıyor. Keyifli bir şekilde dinlenebileceğiniz ve en leziz yemeklerin tadına bakabileceğiniz meydanın çevresinde otel, restoran ve kafeler yer alıyor. Burada ayrıca Batum Sirki'ni ziyaret edebilir ve büyülü manzaraların keyfini çıkarabilirsiniz. Avrupa Meydanı, Batum'un dinlenmek ve eğlenmek için en güzel yerlerinden biridir...

bottom of page