top of page

Barcelona da şehir içi Ulaşim

Gezilecek yerler, görülecek tarihi eserler birbirlerinden uzak yerleşimlerde olduğu için Barcelona’da en ideal ulaşım aracı metro ve otobüslerdir.

Metro hattı ile hemen hemen şehrin tüm merkezi ve turistik yerlerine ulaşabilirsiniz. Sabah 05.00’den gece yarısına kadar çalışan metro, Cumartesi günleri ve diğer resmi tatillerde tüm gece boyunca da hizmet veriyor.

Şehirde bulunan otobüs hatları da uygun seçeneklerden biri! Hattına göre değişmekle birlikte genellikle sabah saat 04.30’dan, gece saat 23.00’e kadar çalışıyor. Gece 23:15’den, sabah saat 06.00’ya kadar ise Katalonya meydanından kalkan ve “Nitbus” isimli gece otobüsleri devreye giriyor.

Sabah 05.00’den gece 02.00’ye kadar hizmet veren tramvaylar ise özellikle şehrin endüstriyel, alışveriş ve yerleşim alanlarına ulaşım için tercih ediliyor.

Toplu ulaşım için en çok T10 kartları kullanılıyor. İçinde 10 adet bilet bulunan bu kart, hem tek tek bilet almaktan daha ucuza mal oluyor hem de süreli değil. Üstelik birden fazla kişi aynı kartı kullanabiliyor.

Ulaşım amacıyla turistler için sunulan “Barcelona Card” isimli kartlardan da yararlanabilirsiniz. Bu kartlar sınırsız ulaşımın yanı sıra bazı müzelerde, gösterilerde hatta alışveriş ya da restoranlarda indirim imkânı da sunuyor. 2 ile 5 gün arası kullanıma yönelik olan bu kartların fiyatı ise 34 ile 58 Euro arasında değişiyor.

Turistlere yönelik gezi otobüsleri de şehrin ziyaretçileri arasında oldukça popüler. Şehirdeki en ilginç yerleri bir seferde görme imkânı sunan bu otobüslerin tarifesi ise 27 ile 35 Euro arasında değişiyor. Biletler ise 1 ya da 2 gün kullanımlı olarak sunuluyor.

Şehir içinde çoğu insan taksileri gece kullanıyor. Sarı ve siyah renkli taksilerin üzerinde yanan yeşil ışık, müsait olduklarına işaret ediyor. Geceleri, resmi tatil günlerinde ya da havaalanından kalkış ya da varış gibi zamanlarda tarife biraz daha pahalı oluyor. 

Barcelonaya ya  nasıl gidilir?

Türkiyeden den Barcelonaya hem Atatürk hemde Sabiha Gökçen havalimanından hergün düzenli Karşılılı Uçuşlar bulunmakta 3,5 Saatlik bir uçuşla Barcelonaya Ulaşabilirsiniz.Barcelonada 3 tane havalimanın bulunmaktadadır.Şehre 13 km uzaklıkta olan Barcelona International Havaalanı’ndan şehir merkezine taksi ile yaklaşık 20 dakikada ve 25 Euro gibi bir ücretle ulaşabilirsiniz. Toplu ulaşımı tercih edenler ise 4 ile 6 Euro arası bir bedel ödeyerek RENFE trenlerini ya da havaalanı ekspres otobüs servislerini kullanabilir.

Barcelona Ulaşım
metro.jpg
Çapa 1

Barcelona da Konaklama

 Barcelona'da toplamda 10 ana bölge bulunuyor. Her bölge de kendi içinde farklı özelliklere ve yapılara sahip. Bu bölgeler içerisinde turistik gezi ile ilgili olarak en güvenilir ve konforlu konaklama yapılacak yerler olarak; Ciutat Vella, Eixample, Sants-Montjuic, Gracia ve Sant Marti öne çıkıyor. Bunlar içerisinde de Ciutat Vella ile Eizample genellikle şehre gelen turistlerin çoğunluğunun tercih ettiği yer. Eğer uzun süreli bir konaklama yerine, birkaç günlük bir konaklama düşünüyorsanız buradaki otelleri inceleyebilirsiniz. Şehirde oteller ve diğer konaklanacak alanlar ağırlıklı olarak turistik noktaların çevresinde yer alıyor.Şehir merkezinin dışında bile olsa çok gelişmiş metro ağı ile her yere kolayca ulaşmak mümkün.

BARCELONA DA GEZİLECEK YERLER

Barcelona hakkında küçük bilgi:

Katalonya'nın başkenti olan Barcelona, Roma kalıntıları, orta çağ mahalleleri ve 20. yüzyıl Modernizm en güzel örnekleri ile Akdeniz de kozmopolit bir şehirdir. Katalan mimar Antoni Gaudí ve Lluís Doménech i Montaner'in sembolik yapılarının UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi ilan edilmiştir.
Kentin kökeni Roma'dır ve uzun tarihi ve ekonomik dinamizmi, Barselona'yı tarihi sanat mirasında ve en yenilikçi sanatsal trendlerin tanıtımında görülebilen kültürel bir şehir yapmıştır. Ziyaretçileri müzeler, sergiler, açık hava heykelleri ve pek çok konser, oyun ve dans için geniş bir kültür yelpazesinde içinde bulurlar.

 

 

 

 

​​

Barcelona bilgi

La Sagrada Familia:

La Sagrada Familia, İspanya'nın Barselona şehrinde bulunan ve modern mimarinin öncülerinden sayılan Antoni Gaudi'nin 1883 yılında devraldığı fakat 1926 yılında bir tramvayın altında kalarak ölmesi sonucu yarım kalan bir bazilikadır.Halende Tamamlanmamıştır.

La Sagrada Familia

Park Güell:

1900-1914 tarihleri arasında, Güell ailesinin soyluluk göstergesi olarak yaptırılmıştır. Park, 1923'ten sonra halka açılmıştır. Ana girişte taştan yapılmış, mantarları anımsatan kubbe biçimli çatıları olan iki yapı bulunuyor. Yapıların birinde ilginç bir kule var. Park alanındaki yapıların çoğu, canlı renkleri içeren seramik parçaların bulunmakla birlikte dünyanın en büyük oturma bak ı bulunmaktadır.

Park Guel

La Rambla

La Rambla caddesi Barcelona şehrinin en merkezi cadddesi konumundadır. Bu cadde güneyde sahil ve Kristof Kolomb heykeli ile bitmekte, kuzeyde ise Katalunya meydanı ile son bulmaktadır. Yaklaşık 2,5 km uzunluğunda bulunan caddede oldukça fazla cafe, lokanta ve pub bulunmaktadır ve yılın her anı ziyaretçi akınına uğramaktadır.

La Rambla

Barri Gotic

Barselona'nın eski kenti olan ve aynı zamanda Gotik Mahalle olarak da adlandırılan Barri Gotic bölgesi, Barselona’nın gerçek kalbi ve en popüler merkezi konumundadır.Barselona'nın eski kenti konumunda olan Barri Gotic, ortaçağ ve Roma döneminin izlerini yansıtan ve aynı zamanda modern binalar ile kaynaşan dar sokakları ile Barselona'da gezilecek yerler arasında popüler bir konumdadır. 

Barra Gotic
barrio-gotico-1024x640.jpg

Katalunya Meydanı

Barcelona’nın Taksim Meydanı’dır. Katalonya Meydanı, La Ribera, Gotik Mahalle ve El Raval’dan oluşan Eski Şehir (Ciutat Vella) ile şehrin 19. yüzyıl sonlarında inşaa edilmiş olan modern kesimi (Eixample)ni hem birbirinden ayırır hem de birleştirir. Meydanda iki büyük alışveriş merkezi (El Corte Ingles ve Fnac), Hard Rock Cafe, Apple Store, Metro Plaça Catalunya, taksi durakları, şehrin dört yanına gece ve gündüz çalışan belediye otobüsü durakları ile taksi durakları bulunur. Meydan üzerindeki en önemli anıt, ters merdiven şeklinde yapılmış olan Frances Macia anıtıdır. Bu anıt Katalan özgürlük hareketinde çok önemli bir rol oynamış olan 122. Katalonya cumhurbaşkanı Frances Macia’ya adanmıştır.r

katalunya_meydanı.jpg
Katalunya Meydanı

Camp Nou

Camp Nou, İspanya'nın Barselona şehrinde bulunan ve 99.300 seyirci kapasitesi ile Avrupa'nın en büyük futbol stadyumudur. La Liga'nın en önemli takımlarından FC Barcelona, iç saha maçlarını bu stadyumda yapar

Camp Nou

Mercat de la Boqueria:Barcelona Pazarı

Sık sık La Boqueria olarak anılan Mercat de Sant Josep de la Boqueria , Barselona'nın Katalonya , İspanya'nın Ciudad Vieja semtinde ve şehrin en önemli turistik konaklarından birinde büyük bir halka açık pazardır

Barcelona Pazarı

Katalan Müzik Sarayı

1997 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine kabul edilen Katalan Müzik Sarayı (Katalanca; Palau de la Musica Catalana) Katalan Rönesans Hareketi’nde (Renaixença) önemli bir yeri olan “Orfeo Catala Korosu” için inşa edilmiştir. 1905-1908 yılları arasında mimar Lluis Domenech i Montaner tarafından tamamlanan yapının finansmanı Katalan halkı ve zengin aileleri tarafından karşılanmıştır. Müzik sarayı özellikle içinin işçiliği ve tavan vitrayları ile dünyada eşi benzeri olmayan değerde bir mücevher gibidir.

Montjuïc'in Sihirli Çeşmesi

Londra Kulesi (İngilizce: ''Her Majesty's Royal Palace and Fortress The Tower of London'' ya da kısaca ''Tower of London'') Birleşik Krallık'ın başkenti Londra'nın merkezinde, Thames Nehri'nin kuzey kıyısında bulunan tarihî bir yapıdır. .

Barcelona da gezilecek diğer yerler listesi:

 1. Montjuïc

 2. Montserrat

 3. Barselona Picasso Müzesi

 4. Tibidabo Amusement Park

 5. Katalan Ulusal Sanat Müzesi

 6. Museu Frederic Marès

 7. Tibidabo

 8. Triomf Kemeri

 9. Aquarium Barcelona

 10. Vicens Evi

 11. Barcelona Museum of Contemporary Art

 12. Barcelona City History Museum

Katalan müzik Sarayı
Montjuïc'in Sihirli Çeşmesi
Gezşlecek Diğer yerler

Barcelona Gece Hayatı

Barselona turistleri gündüz olduğu gibi geceleri de etkilemesini bilir. Gece hayatı anlamında bir çok alternatif sunan Barselona ya geldiğinizde öncelikle nasıl bir eğlence ve ne tür Clublara gitmek istediğinize karar verin.
Barselona’da gece yaşamı club lar ya da müzik bulunduğunuz bölgeye göre farklılık gösterirenellikle turistler eğlenceye daha erken başlarlar. Bu nedenle 00.00’dan önce turistik mekanların dolmuş olur.
Size önerebilecegim mekanların çoğu Port Vell civarındaki (Vila Olimpica) deniz kıyısındaki Club lar olabilir. Bunların başında Opium gelir. Opium Mar’ı Barselona’da iyi bir gece eğlencesi arayan arkadaslara öneriyorum. Aşırı turistik bir Club olmasına karşın İspanyollar in da tercih ettiği bir Club dır. Yaş Aralığı çok değişkendir. 18 yaş üstünde her yaştan turist Opium a uğrar..

Gece Hayatı
bottom of page