top of page

Atina da Şehir içi Ulaşım

Atina da dukça iyi organize olmuş bir ulaşım ağı vardır.4 milyona Varan nufüsü ile büyüleyici bir şehir dir atina Gezilecek yerlerin tamamı Yürüme mesafesinde olmasından dolayı Araç a çok ihtiyacınız olmayabilir,Ama Yinede Pire ye illaki gitmek gerekir. Atina'daki ulaşım biletleri sefer sayısına göre değil, kullanım saatine göre ücretlendiriliyor. Biletinizi onaylattıktan sonra 70 dakika içerisinde istediğiniz ulaşım aracını kullanabilirsiniz ve bunun bedeli 1,20 Euro. 24 saatlik biletler 4 Euro, beş günlük biletler ise 10 Euro tutuyor.Yalnız bu uygulamaya Havalimanı Dahil değil Eğer bunuda içine katarsanız Ücret 20 Euro omakta.

Atinaya Nasıl Gidilir.

Atinaya Gerek türk firmalari gerek yunan hava yolu firmaları ile İstanbuldan 1 saatlik uçuşla Atinaya ulaşmak mümkün.Bunun Yanında tren ve Otobüs ilede Atinaya Gidilebilir.Son altenatifde İstanbul ve izmirden kalkan gemilerle Atinaya Kolaylıkla ulaşabilirsniz.

 

Saganaki 

 

Küçük sahanda ve çok sevilen bir çok mezenin genel adıdır. Kaşar peynirli saganaki, feta (beya peynirli saganaki, karidesli saganaki gibi çeşitleri vardır. Bir saganaki peynir kızartması da olabilir domatesli sulu bir yemek de..hepsi de birbirinden leziz ve doyurucu aperatiflerdir.

Atinada Ne yenir ne içilir?

Dünyanın en çokbeğenilen mutfaklarından biri olan Yunan mutfağı üphesiz yunanistana yolu düşen türk kardeşlerimiz için son derece keyfli gececektir.Başka ülke yemekleri ile soruun yaşayan seyehatseverler için yunanistan tam bize göre diyebilirim.Akdeniz, Balkan ve Türk mutfaklarının buluştuğu Yunan mutfağının başlıca lezzetleri arasında bir tür salata çeşidi olan Dako, Türkiye'de döner olarak bilinen Gyros, domuz ya da koyun etiyle yapılmış bir çeşit çöp şiş olan Souvlaki sayılabilir.
Öte yandan şehirde her daim taze balık bulabilir, Türk mutfağıyla benzerlikler taşıyan mezelerle birlikte kendinize lezzetli bir sofra kurabilirsiniz.

saganaki.jpg

Yunan salatası “horiatiki”

 

Bizim çoban salatamızın iri parçalar halinde doğranan versiyonu diyebiliriz. Bizden farklı olarak üzerine büyükçe bir parça beyaz peynir, siyah kalamata zeytini ve bol zeytinyağı ile servis edilmektede.

Atinada Gezilecek Yerler

Tzaziki (caciki);

 

Buda Bizim bildiğimiz cacık aslında Yunanistanda Biraz daha koyu Yapılıyor.Ayrıca dönerin arasına sos olarak Koyup yiyorlar.

souvlaki

 

Yunan Şiş Kebabı Gittiğinizde mutlaka denenmesi gerekn bir tat zaten uzak olmadığınız bir yiyecek.

Mousakkas:

Sulu sığır eti kıyma, tatlı patlıcan ve kremsi beşamel sosu ile yapılan Yunan mutfak klasiklerinden Bir yemektir.Türkiyedeki Musakkanın Kuzeni diyebiliriz.

Kalamaria gemista(Dolma)

Küçük küçük doğranmış sote sebzeler, karides ve rendelenmiş kaşar peyniri ile doldurulduktan sonra ızgarada pişirielen kalamar Dolma Hakikaten denemeye Değer.

Stifado:

Genellikle Dana Av etleri ve Domuz dan yapılan bir çeşit Yunan yahnisi.

Ballı Yoğurt

Yunan tatlılarında yoğurt, yufka, bal, ceviz, fındık gibi malzemeler bolca kullanılır.Geleneksek Yunan tatlıları deyince baklavadan sonra akla ballı yoğurt ve lokma geliyor.  Yunanistan’da bir kahvaltı klasiği olan ballı yoğurt aslında günün her saati yenebilir.

Atina Da Konaklama:

Atina'ya ilk kez gidiyorsanız ve amacınız kısıtlı zaman içinde turistik mekânları görmekse merkezi bir noktada kalmakta fayda var. Böylece her yere yürüyerek ulaşabilir, yürümeleriniz esnasında da şehri keşfedebilirsiniz. Bunun için en uygun bölge Plaka ve çevresi. Bunun haricinde şehrin en popüler caddelerinden biri olan ve birçok kafe ve mağazaya ev sahipliği yapan Ermou Caddesi'ne yakın olmak da bir diğer seçenek olabilir. Caddenin bir ucundaki Syntagma Meydanı ve çevresi de konaklayabileceğiniz yerler arasında..

UZO

Yunanistanın Milli İçkisidir Uzo.Bizdeki Rakı ne ise Yunanistandada Uzo ayınıdır.Yunanlıların rakısı bizim Türk rakısına göre daha az anasonlu ve yaklaşık %40 alkol oranına sahip, yani daha yumuşak içimli ve tatlımsı bir tada sahiptir.Ülke de sevilen uzo markaları Plomari ve Barbayanni markaları rıdır.Uzonun birda içme adabı vardır.Uzoya su eklenmez, buz ile sek içilir.Orjinal uzo kadehleri bizimkilerden daha Küçktür., bardak önce uzo ile doldurur sonra buz eklenir.Bizde olduğu gibi Uzo Mezelerle içildiği zaman Keyf verir Yunan müziği eşliğinde sabahlar olmasın denir.

Yunanistan diğer İçecekleri ise:

  1. Yunan Biraları:Mythos, Alfa ve Fix

  2. Mastika:Yunanistan’da çokca bulunan bir çeşit sakızlı likör

  3. Metexa:İçerisinde brendi, şarap ve özel bitkisel aromalar bulunan bir çeşit Yunan içkisi.

  4. Frappe:Soğuk içilen kahveye Frappe denilmektedir.Yunanistan adeta Milli icecek olmuş herkesin elinde sokalarda frappe içen insanlar görebilirsiniz.

konaklama.jpg

ATİNA DA GEZİLECEK YERLER

Sintagma Meydanı

Atina Hakkında Küçük Bilgi:

Atina, Yunanistan’ın başkenti ve en büyük kentidir. 3400 yılı aşkın kayıtlı tarihi ile dünyanın en eski şehirlerinden biridir. Antik Atina şehri denizi olmayan güçlü bir şehir devletiydi. Denizle bağlantısını ve deniz ticaretini günümüzde Atina’nın parçası olan Pire liman şehri vasıtasıyla gerçekleştirmekteydi. Günümüzde Pire, Yunanistan’nın en önemli ulaşım limanına ev sahipliği yapmaktadır. Medeniyetler tarihinde özellikle antik felsefe ve sanat alanlarında Atina şehrinde gerçekleştirilen atılımlar büyük önem taşımaktadır.Antik dönemin mirası şehirde kendini hissettirmektedir. Bu dönemden kalan eserlerden en tanınmış olanı Parthenon’dur. Parthenon dışında Osmanlı, Bizans ve Roma dönemlerinden kalma önemli yapılara rastlamak mümkündür. Atina’da bulunan iki UNESCO dünya mirası Atina Akropolisi ve Dafni Manastırı’dır

 

 

 

​​

Acropolis:

Akropolis müzesinin hemen yakınında Akropolis Metro istasyonu bulunmaktadır. Atina şehrinin her bölgesinden şehri tümüyle kapsayan Metro-Tren-Tramvay ağı vasıtasıyla Akropolise rahatça ulaşılabilinmektedir.Akropolis'e giriş fiyatları tam 12 Avro öğrenci 6 Avro'dur. Öğrencilerin öğrenci kimliklerini gişelerde göstemeleri gerekmektedir. Türkiye'de ve Türkiye dışında okuyan Türk öğrencilere de aynı indirim uygulanmaktadır.

Atina'nın neresinden bakarsanız bakın Acropolis'i görebilirsiniz. Özellikle akşam saatlerinde devreye giren ışıklandırmalar sayesinde daha da büyüleyici duruyor. Yunanca ‘Yukarıdaki Şehir' anlamına gelen Acropolis, aynı zamanda demokrasinin doğum yeri olarak da anılıyor. Burası tepede görmeniz gereken en önemli yapı Parthenon. Atina fotoğraflarında sık sık karşınıza çıkan ve fotoğraflardaki görüntüsüyle bile hepimizi etkilemeye yeten bu sütunlu yapı, şehrin koruyucu tanrıçası Athena'ya adanmıştır.

akropolis.jpg
akropolis 2.jpg

Syntagma Meydanı

Atina'nın merkezi olduğunu söyleyebileceğimiz Syntagma Meydanı, Türkçe'de Anayasa Meydanı olarak anılıyor. Meydanda yıl boyunca politik ya da kültürel pek çok etkinliğe tanık olabilirsiniz. Meydan, Parlamento Binası'na ev sahipliği yapıyor. Meçhul Asker Anıtı da yine bu meydanda bulunuyor.

Ermou Caddesi

 

Ermou Caddesi için şehrin en popüler caddesidir.Cadee boyunca çeşitli mağazalar, restoran ve kafeler bulunuyor. Yan yana sıralanmış yapılar hakikaten görülmeye değer. Türkiye'den giden pek çok ziyaretçi caddeyi İstiklal Caddesi'ne benzetiliyor.

Anafiotika

 

Acropolis eteklerinde bulunan Anafiotika, fotoğraflama yapacağınızen iyi Noktadır. Renkli pencereli evleriyle dikkat çeken bölgede birçok kafe ve restoran bulunuyor. Herhangi bir tanesini seçip güzel bir kahve molası verebilirsiniz. 

Monastiraki Meydanı

 Şehrin bir diğer önemli meydanı da Monastiraki Meydanı. Meydana ulaştığınızda Osmanlı döneminden kalma Tsisdarakis Camii ile karşılaşacaksınız. Ancak camii, şu anda ibadete açık değil. Meydan özellikle gençler tarafından ilgi görüyor. Zira burada gece hayatı oldukça renkli. Aynı zamanda da tavernalar bölgesi olarak biliniyor. Dolayısıyla özellikle akşam saatlerinde buraya uğrayabilir, Acropolis'in ışıklandırılmış görüntüsü eşliğinde keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.

Kolonaki

  Atina'nın en lüks ve en pahalı caddesi olarak biliniyor. Lüks mağaza ve restoranların bulunduğu cadde aynı zamanda konsolosluklara ev sahipliği yapıyor. Kolonaki, tıpkı Ermou Caddesi gibi Syntagma Meydanı'na çıkan caddeler arasında bulunuyor. Roma dönemi kalıntılarını görebileceğiniz Roman Agora da bu civarda bulunuyor.

Ulusal Arkeoloji Müzesi

  Dünyanın en kapsamlı antik Yunan içerikli müzesi olarak bilinen Ulusal Arkeoloji Müzesi, Yunan uygarlığının Neolitik döneminden başlayarak Roma çağına kadar uzanan arşivini bir araya getiriyor. Müzedeki eserler, türlerine ve tarihlerine göre ayrılmış durumda. Ulusal Arkeoloji Müzesi, pazartesi günleri dâhil her gün açık.

Atina Gece hayatı:

  Atina çok hareketli bir şehirdir tabi Tavernayı severseniz. Atina’da bolca Taverna müzik çalışan mekanları ve eski Rum meyhanelerini bulabilirsiniz. .Atina’da gece hayatı 3 bölgeden oluşuyor. Plaka, Psiri ve Gazi bölgelerinde onlarca mekan bulabilirsiniz.Rum müziklerini ve Taverna ve rebettika kültürünü seviyorsanız  Psiri ve Gazi ideal bir nokta.Atina discoları genellikle sahil kenarlarında olduğu için bu bölgelerde sabaha kadar Eğlenebilirsiniz.Eğer İngilizceniz iyi ise yeni arkadaşlar edinebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler

Acil Yardım:112

Polis:000

Yangın:199

 PARA BİRİMİ:

Yunanistan  para birimi Euro dur.

 

SAAT:

Türkiye saati Saat Farkı Bulunmamaktadır.

RESMİ DİL:

Resmi dili  Yunancadır.Yunanistanda Bölgesel diller vardır.Türk sınırına yakın yerler türkçe konuşmaktadır.Arnavutça ve Pomakça da konuşulmaktadır.

Vize

Yunanistan Türk vatandaşlarına Schengen vizesi uygulamaktadır.

Yeşil Pasaport Sahipleri Vizden Muaftır.

bottom of page