top of page

SİRAZ  GEZİ NOTLARI

Shiraz  şehir içi Ulaşim

Şiraz'a Nasıl Gidilir?
Şiraz, ülkenin en önemli turistik bölgelerinden biri olarak kabul edilir ve sadece yabancı turistleri kendine çekmekle kalmaz, aynı zamanda İranlı turistlerin de özel bir eğilimi vardır ve çoğu zaman seyahat ederken Şiraz'a gitmeyi tercih ederler. . Şiraz, İran'ın turistik şehirlerinin çoğundan neredeyse uzaktadır ve bu nedenle, yakın şehirlerden olmadıkça oraya karayoluyla gitmeniz tavsiye edilmez. Zaman sıkıntısı çekiyorsanız, oraya gitmenin en iyi yolu uçak yolculuğu, ancak zamanla ilgili değilseniz, şüphesiz demiryolu, Şiraz'a denemenizi önerebileceğimiz en iyi seyahat türüdür.

Şiraz'a Yolculuk
İran'ın birçok şehrinden Şiraz'a giden otobüsler var. Şu anda Şiraz yakınlarındaki şehirlerden birinde değilseniz, orayı bu şekilde gezmek sizin için yorucu olabilir. Her neyse, Şiraz'a seyahat etmenin bu özel yolunu seçmek tamamen bütçenize ve seyahat planınıza ve kendi tercihlerinize bağlıdır. Otobüslerin kalkış ve varış saatlerini ve ayrıca fiyatlarını öğrenmek ve online otobüs bileti satın almak için Safar724 başta olmak üzere ilgili sitelere başvurabilirsiniz. Tahran çıkış noktası olarak Şiraz'a gitmeyi planlıyorsanız, Güney, Beyhaqi ve Azadi Meydanı Terminalleri gibi terminallerden yapabilirsiniz. Oradan Şiraz'a bir biletin fiyatı kabaca 68 Bin Toman olacaktır.

Şiraz'a Demiryolu Gezisi
Demiryolu yolculuğu, Şiraz'a seyahat ederken sahip olabileceğiniz en güvenli, en huzurlu ve en iyi seçenektir. Rahat uyuyabilme, banyo yapabilme ve ayrıca restorana gidebilme imkanı, Şiraz'a trenle seyahat edilmesi durumunda yararlanılabilecek başlıca olanaklardan bazılarıdır. Şiraz'a giden trenler, çeşitli sınıflarda yolcu alıyor. Şiraz trenlerinin kalkış ve varış saatleri hakkında daha fazla bilgi almak, bu şehre tren seferlerinin fiyatlarını öğrenmek ve ayrıca online bilet rezervasyonu için Ali'Baba başta olmak üzere ilgili sitelere başvurabilirsiniz. . Alternatif olarak, bu hizmetleri İran İslam Cumhuriyeti ulusal demiryolunun resmi web sitesine başvurarak da alabilirsiniz.

Şiraz'da Toplu Taşıma
Şiraz geniş ve büyük bir şehirdir ve turistik yerleri ve muhteşem yerleri şehrin her yerine dağılmıştır. Dolayısıyla Şiraz'a turla gelmediyseniz ve özel aracınız da yoksa Şiraz'da toplu taşıma ile ilgili temel bilgileri bilmek sizin için oldukça faydalı olabilir ve daha iyi ve düzenli bir şehire gelmenizin önünü açabilir. gezi planlaması. Şiraz'ın bazı muhteşem yerlerinin ve turistik mekanlarının şehrin dışında yer aldığını unutmayın. Örneğin burada Sepidan ve Margoon Şelalesi'nin eğlence ve spor kompleksine atıfta bulunabiliriz. Buradaki toplu taşıma araçlarını kullanarak bu iki cazibe merkezinin hiçbirine gidemezsiniz. Bu gibi durumlarda şoförlü özel bir taksi kiralamak en iyi seçeneğiniz gibi görünüyor.

Şiraz'da taksi
Şiraz'daki taksiler, havalimanı, turistik, kablosuz, terminal, online ve ayrıca sokak şeritli taksiler gibi çeşitli şekillerde faaliyet göstermektedir. Şiraz'daki çevrimiçi taksiler söz konusu olduğunda, Snapp ve Tapsi'ye ek olarak, Taxisma ve Tabsi, Ebish ve Rando gibi yolculara hizmet veren başka çevrimiçi taksicilik şirketleri olduğunu bilmelisiniz; Tabii ki, hizmetlerini kullanabilmek için ilgili uygulamalarını akıllı telefonunuza indirip yüklemeniz gerekiyor.

Şiraz'da otobüs
Şiraz'da en makul ve en geniş toplu taşıma ağı otobüs. Bu toplu taşıma araçlarını kullanmak sadece biraz zaman alabilir. Bununla birlikte, bütçeniz daha ucuz ulaşım masraflarına dayanıyorsa, o zaman kesinlikle otobüse binmeniz tavsiye edilir. Bu otobüsleri şehrin her yerinde her yönden tespit edebileceksiniz. Şiraz'da otobüs ücretleri 400 ile 700 Toman arasında değişiyor. Şiraz'daki otobüs yollarına gelince, yerel halk çok yardımcı olabilir. Ancak bu şehirde en geniş toplu ulaşım ağı olan otobüs sistemini kullanmak için aklınızda bulundurmanız gereken şey, otobüs kullanım ücretini ödemek için kredi kartı veya banka kartı kullanmanız gerektiğidir. Bu kartlar her otobüs durağının yanındaki stantlardan satın alınabilir. Otobüsler kart okuma sistemi ile donatılmıştır ve bu sistemleri kullanarak ücreti kolayca ödeyebileceksiniz.

SHİRAZ GEZİLECEK YERLER

Hafıziye.jpeg
Tomb of Hafız(Hafıziye)
erem garden.jpg
Eram Garden
qurʿan_gate.jpeg
Quran Gate‌
şah.jpg
Şah Çerağ
pars.jpg
Pars Museum
Narenjestane-Ghavam-Shiraz-TAPPersia.jpg
Naranjestan Sarayı
jahan-nama-garden-2.jpg

Jahan Nama Garden

arg-of-karim-khan-3.jpg
Kerim Han Kalesi
nasır el mülk.jpg
Nasır el-Mülk Camii
vakil-mosque-has-the.jpg
Vekil Camii
Vakil-Bazaar-Shiraz-1-1.jpg
Vakil Bazaar
müze.jpg
Doğa Tarihi ve Teknoloji Müzesi
persepolis-iran.jpg
Persapolis
Tomb of Hafiz(hafızıiye)

Tomb of Hafız(Hafıziye)

Biu bahçe, derin Tasavvufi mistik anlamlarla dolu olduğu anlaşılan aşk ve sevgili hakkında lirik şiirler yazan büyük Şirazi şairi (1326-c1390) Hafız'ın Mezarıdır (Aramgah-e Hafız)  'Hafız' sıfatı, Kur'an'ı ezbere ezberlemesini ima eder. Bu dernek sayesinde, bir veya iki derviş hala Çarşamba ve Perşembe günleri buraya gelirken, aileler küçük bahçenin ve 18. yüzyılın sonlarına ait hoş (en solda hay-khaneh) tadını çıkarırken, Karim Khan Zand 1773'te uygun bir türbe yapılmasını emretti Şiraz'ın bu ünlü oğlunu onurlandırmak için, ancak 1938'de mevcut sekizgen köşkün dikilmesi için yıkıldı.

Kerim Han Kalesi

Karim Han Kalesi, Shohada Meydanı'nın kuzeydoğusunda, Şiraz'da bulunan bir kaledir. Bu kale, İran'daki Zandieh hanedanına kadar gitmrktedir.
Kalenin orijinal yapısı Kerim Han'dan önceki döneme kadar uzanıyor, ancak Karim Han'ın Şiraz'ı krallığının başkenti olarak seçmesinden sonra şehri genişletmeye ve refahı için yapılar dikmeye başladı.

Kerim Han Kalesi
Eram Garden

Eram Garden

Şiraz'da Khoshk Nehri'nin kuzey kıyısında BULUNAN, tüm İran'daki en ünlü ve güzel Pers bahçelerinden biridir. Unutulmamalıdır ki 'Eram' kelimesi, İslam'ın en kutsal kitabı olan Kuran'da cennet anlamına gelen Arapça 'Iram' kelimesinin Farsça versiyonudur. Güzel arazileri, yemyeşil bitki yaşamı ve estetik çekicilikleri ile Eram'ın neden böyle bir tanımlamayı çağrıştırdığını anlamak kolay.

Güzel çiçekleri, serinletici havası, aromatik mersinleri ve 3000 yıl öncesine ait olduğu söylenen bir ağaç (Sarv-e naz) da dahil olmak üzere yükselen selvi ağaçları ile Eram Bahçeleri, özellikle bahar aylarında önemli bir turizm merkezidir.

.

Nasır el-Mülk Camii

Nasır el-Mülk Camii

ŞİRAZ, her ikisi de İran'ın en güzel camilerinden biri olan Nasır el-Mülk Camii'nde muhteşem bir şekilde sergilenen canlı bir sanat ve zanaat kültürü ve zengin bir tarihe sahip en eski İran şehirlerinden biridir.

Göz kamaştırıcı vitrayları, tavanda binlerce boyalı çini ve zemini kaplayan İran halılarıyla bu ibadet yeri, bir kaleydoskopa adım atmak gibi her yönden muhteşem bir renk gökkuşağıdır.

 

Quran Gate‌

Quran Gate‌

.

Kuran Kapısı, İran'ın Şiraz kentinin kuzeyinde bulunan tarihi bir kapıdır.

Kapı ilk olarak 'Adud ad-Dawla'nın hükümdarlığı sırasında inşa edilmiştir. Zand hanedanı zamanında çok hasar görmüş, bu yüzden restore edilmiş ve üzerine Sultan İbrahim Bin Shahrukh Gürekani tarafından el yazması Kuran'ların saklandığı küçük bir oda eklenmiştir. İki Kur'an, Hifdah-Man olarak bilinir. Kapıların altından geçen yolcuların Şiraz'dan yola çıktıklarında Kutsal Kitap'ın bereketini aldıklarına inanılırdı.

Ali bin Hamze Türbesi

Ali bin Hamze Türbesi

Şah Çerağ, İran'ın Şiraz şehrinde Şiilerin 8. imamı Ali er-Rızâ'nın kardeşleri Seyyid Emir Ahmed ile Mir Muhammed'in mezarlarının bulunduğu tarihi cami ve türbe. Seyyid Emir Ahmed'e verilen lakap olan Şah Çerağ "ışıklar şahı" anlamına gelmektedir. İlk olarak 12. yüzyılda inşa edilmeye başlanmıştır. Şah İsmail ve Kaçarlar döneminde cami onarılmıştır.

şah çerağ

şah çerağ

Shah-e Cheragh Mabedi, İran'ın Şiraz kentinde, Ahmed ve Muhammed kardeşlerin, Mūsā al-Kādhim'in oğulları ve 'Alī ar-Ridhā'nın kardeşlerinin mezarını barındıran bir cenaze anıtı ve camisidir.

Vekil Cami

Vekil Camii

Vakil Camii  veya Soltani Camii, Şiraz'da Zandieh dönemiyle ilgili tarihi bir camidir. Bu cami Kerim Han Zand tarafından yaptırılmıştır. Bu cami, Vakil Çarşısı'nın batısında ve Rasteh Çarşısı Shamshirgarha'nın (kılıç satan bir dizi dükkan) sonunda yer almaktadır.

Vakil Bazar

Vakil  Bazaar

Vakil Çarşısı, kesinlikle ziyaret etmekten keyif alacağınız Şiraz'ın birçok antik cazibe merkezinden biridir. Bu çarşıyla ilgili önemli bir ipucu da, kaliteli ürünler düşük fiyatlarla sunulduğundan burada birçok şey alabileceğinizi aklınızda bulundurmalısınız. Safevi mimarisinden ilham alan muhteşem yapısı nefesinizi kesecek bundan emin olabilirsiniz.

Naranjestan sarayı

Naranjestan Sarayı

Adını bahçeye dikilen birçok narenciye ağacından alan Narenjestan'ın bahçesi ve köşkü, 1870 yılında Mirza İbrahim Han Qavam tarafından yaptırılmıştır.Bu yıllarda, Qavam ailesi, Kaçar döneminin (19. yüzyıl) en etkili ailelerinden biri olarak kendini kurmuş ve Fars eyaleti ve Basra Körfezi kıyıları üzerinde tartışmasız bir hakimiyet kazanmıştı. O kadar büyüdüler ki, Feth Ali Shah-e Qajar, onları 'Qavam al-Molk' unvanına layık gördü. İlk Qavam, Kazvinli bir tüccardı, ancak oğlu Zand hükümdarlarının sarayına gitti ve bir bakan oldu. Çok sonra, torunu Şiraz belediye başkanı ve iki Kaçarid kralının başbakanı oldu.

Pars Museum

Pars Museum

Şiraz'da Nazar Bahçesi'nin ortasında yer alan Kolah Farangi Köşkü (Pars Müzesi), 1852 yılında müzeye dönüştürülmüş ve 1901 yılında restore edilmiştir. Bu müzede, dönemin tanınmış ressamlarından Aqa Sadık'ın on bir tablosu sergilenmektedir.Golestan Sarayı'nı ziyaret ettiyseniz, Karim Khan Zand'ın geri kalanının Karim Khani Nook'un altına gömüldüğünü ve daha sonra Pehlevi hanedanlığı sırasında Şiraz'a taşındığını biliyor olabilirsiniz. Asıl soru bundan sonra onlara ne oldu?
Nazar Bahçesi Şiraz'ın güzel bahçelerinden biridir. Başlangıçta misafirler için bir karşılama odası olarak inşa edilmiş ve tören düzenlemeleri yapılmış sekizgen bir konaktır. Konağın, yerde dört niş veya Shahneshin ile merkezi bir salonu vardır. 1315 SH'de İran Ulusal Miras Derneği ve Ali Asghar Hemmat'ın çabalarıyla inşa edilmiştir. İşlev değişikliğinden sonra Tahran dışında müze olarak açılmış ve Şiraz Pars Müzesi olarak anılmıştır.

Natural History and Technology Museum

Natural History and Technology Museum

Bu müze iki bölümden oluşan iki katlı yeni bir yapıdır. Doğa tarihi bölümü 1974 yılında, teknoloji bölümü ise 1986 yılında Şiraz Üniversitesi tarafından açılmıştır.
  Şiraz Üniversitesi Doğa Tarihi ve Teknoloji Müzesi 1974 yılında kurulmuş ve 1978 yılında bugünkü binasına taşınmıştır.

Bu müzede süngerler, mercanlar, solucanlar, eklembacaklılar, derisidikenliler, yumuşakçalar, çeşitli köpekbalıkları ve balıklar, amfibiler, sürüngenler, kuşlar ve memeliler gibi yaklaşık 7800 bitki, fosil, taş, omurgasız ve omurgalı örneğine ev sahipliği yapmaktadır.  

Jahan Nama Garden

Jahan Nama Garden

Şiraz'ın sizi karşıladığı neredeyse ilk bahçe Jahan Nama Bahçesi  , Han Zand döneminde inşa edilen bahçelerden biridir.Jahan Nama Bahçesi bir dağın yamacına kurulmuş olup, manzarası tüm Şiraz'ı kaplamaktadır. Belki de bu yüzden dünya görüşü deniyor çünkü bahçe tüm şehre bakıyor.Yaklaşık beş hektarlık bir alanı kaplayan bahçe, doğal ve mimari güzellikleri ile görenleri kendine hayran bırakıyor; Bu bahçede ayaklarınızın altına çiçeklerden bir halı serilmiş sanki. Bahçenin ortasında Roknabad'dan gelen suyla dolu mermerden yapılmış bir havuz var.

Persapolis

Persapolis

Persepolis, I. Darius'un (Büyük, M.Ö. 522-486) saltanatından MÖ 330'daki yıkımına kadar Pers Ahameniş İmparatorluğu'nun başkentiydi. Adını Yunanca Perses-polis'ten (Pers Şehri) alıyor, ancak Persler onu Parsa (Perslerin Şehri) olarak biliyorlardı. İnşaat, Pers hükümet yönetimi için yeni bir başlangıç isteyen ve başkenti Pasargadae'den (Büyük Cyrus tarafından kurulan başkent, r. c. 550-530 BCE) taşıyan Darius I altında MÖ 518-515 arasında başladı. Şehir, dağlarda uzak bir bölgede bulunuyordu, ancak Pers kışının yağışlı mevsiminde oraya seyahat etmeyi zorlaştırıyordu, bu nedenle Ahameniş İmparatorluğu'nun yönetimi de Ecbatana, Babil ve Susa'dan denetlendi. Persepolis bir ilkbahar/yaz kraliyet ikametgahıydı ve tabi devletlerin temsilcilerinin krala saygılarını sunmak için geldikleri bir tören merkezi olarak tasarlanmış gibi görünüyor.

bottom of page