top of page

Singapur Mutfağı hakkında bilgi

Singapur mutfağı , bu kozmopolit şehir devletinin yüzyıllarca süren siyasi, ekonomik ve sosyal değişimleri boyunca gelişen çeşitli etnik gruplardan türetilmiştir .

Singapur'da yemek, ulusal kimliği ve birleştirici bir kültürel bağ için çok önemli olarak görülüyor. Singapur edebiyatı , ulusal bir eğlence ve yemek yemeyi ulusal bir saplantı olarak ilan eder. Yemek, Singapurlular arasında sıkça konuşulan bir konudur. Dini diyet kısıtlamaları mevcuttur; Müslümanlar domuz eti yemezler ve Hindular sığır eti yemezler ve ayrıca önemli bir vejetaryen / vegan grubu da vardır . Farklı topluluklardan insanlar, birbirlerinin kültürüne dikkat ederek ve herkes için kabul edilebilir yiyecekleri seçerken genellikle birlikte yemek yenir.

Yerel Singapur mutfağı dışında, Singapur'da dünyanın çeşitli ülkelerinden mutfaklarda uzmanlaşmış restoranlar bulmak da yaygındır

Yemek kültürü

Singapurlu Çinliler için ortak bir selamlama, çeşitli Çin lehçelerinde sorulan "Yediniz mi?" sorusudur. Başka birine selam vermenin bir yoludur. Singapurluların yemek ve yemek hakkında böyle düşündüklerini de varsaymak mümkündür. Singapur karma bir kültürel ulus olduğundan, Müslümanlar ve Hindular gibi farklı ve kısıtlı diyetlere sahip olabilecek çok çeşitli insanlar var . [22] Singapur pek çok farklı bölge, din ve bölgeden etkilendiğinden, birçok etkinlik veya yıl dönümü de vardır. Ay Yeni Yılı sırasında insanlar nian gao yiyorAslen Çin'den gelen ve geleneksel olarak Çin Yeni Yılı civarında yenen . Singapur'un mutfağı, kültürü kadar çeşitlidir. Malay mutfağının bir uzantısıdır, ancak Çin ve Hintlilerden etkilenmiştir - Singapur'u dünyanın en önemli ticaret limanlarından biri haline getirmeye katkıda bulunan Araplar, İngilizler ve diğer göçmenlerden bahsetmiyorum bile

Chilli Crab

Biber yengeç, 1960'larda Singapur'dan gelen bir Güneydoğu Asya deniz ürünleri yemeğidir. Hem Malezya hem de Singapur'un ulusal mutfakları olarak yaygın bir şekilde ilişkilidir. Çamur yengeçleri yaygın olarak kullanılır ve yarı kalın, tatlı ve tuzlu domates ve biber bazlı bir sosta tavada kızartılır.

Char Kway Teow

Yengeç eti ve ördek yumurtası ile hazırlanabileceği char kway teow'un "gurme" versiyonları, Ipoh ve Penang gibi Singapur un  belli başlı bölgelerinde bulunabilir. yemeğin aromasını arttırması amaçlanan bir tabakta muz yaprağıda konulabilir.

Singapurdaki  Müslümanlar tarafından hazırlanan Char kway teow, domuz yağı ve domuz ürünlerini içermez ve sığır veya tavuk gibi alternatif malzemeleri içerebilir.

.

Roti Prata

Roti, 'ekmek' anlamına gelir ve prata veya paratha, Hintçe'de 'düz' anlamına gelir. Bazıları, yemeğin Hindistan'daki Pencap'tan gelen orijinal gözleme tariflerinden evrimleştiğine inanıyor, ancak Malezya'daki geçidin karşısında, yassı ekmeğe roti canai deniyor, bazıları bunun Chennai'den gelen kökenlerine bir selam olduğunu söylüyor.

Nereden geldiği önemli değil, roti prata günün her saati için doyurucu bir yemektir. Klasik versiyonlar sade veya dolgu olarak yumurta ile servis edilirken, yerel menüler artık peynir, çikolata, dondurma ve hatta durian gibi çeşitli modern varyasyonları içeriyor ve ana yemekten tatlıya dönüşüyor.

.

.

Nasi Lemak

Singapur'da yaşamanın en iyi yanlarından biri, yemek sahnemizde yerleşik olan saf çeşitliliktir. Bu çeşitlilik, çok kültürlü olmanın  bir yansımasıdır ve Singapur'da bulunan çok çeşitli etnik kökenlerden gelen klasik yemekler, kolektif ulusal kimliğin bir parçasıdır. Nasi lemak da bu yemeklerden biridir.

Menşei Malay olsa da, bu yemek kültürleri ülkeleri aşmıştır, farklı varyasyonlarını yaparak Singapurun  simgesi haline gelmiştir. Nasi lemak sizin için kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği veya akşam yemeği olsun, özünde rahat yemektir ve Singapur'un seyyar satıcı sahnesi, günün her saatinde tatmin edici seçeneklerle doludur.

Oyster omelette

Oa-tsian veya orh luak olarak bilinen istiridye omleti, Tayvan ve Güneydoğu'nun birçok bölgesi ile birlikte yerel Chaoshan ve Minnan bölgesinde lezzetli tadıyla ünlü Hokkien ve Teochew kökenli bir yemektir. Hokkien ve Teochew diasporasının etkisiyle Filipinler, Tayland, Malezya ve Singapur gibi Asya.Çin'in bazı güney bölgelerinde yemeğin varyasyonları var.

Kaya Tost

Kaya tostu, genellikle kahve ve haşlanmış yumurtanın yanında servis edilen, tereyağlı ve kayalı iki dilim tosttan oluşan bir yemektir. Singapur menşeli olan yemek, kahvaltıda yaygın olarak tüketilir.

Bak Kut Teh

Bak kut teh, baskın bir Hoklo ve Teochew topluluğunun olduğu Malezya ve Singapur'da popüler olarak servis edilen et suyunda pişirilen bir domuz kaburga yemeğidir.

Adı, kelimenin tam anlamıyla Hokkien lehçesinden "et kemiği çayı" olarak çevrilir ve en basit haliyle, karmaşık bir bitki ve baharat suyunda (yıldız anason, tarçın, karanfil, dong quai, rezene tohumu ve sarımsak dahil) kaynatılmış etli domuz kaburgalarından oluşur. 

Char siu

Char siu, bir Kanton usulü mangalda domuz etidir. Pirinçle yenir veya erişte yemekleri veya patates kızartması için bir bileşen olarak veya chasiu baau için bir dolgu olarak kullanılır. Beş baharat tozu birincil baharattır, bal veya diğer tatlandırıcılar sır olarak kullanılır ve karakteristik kırmızı renk, geleneksel olarak yapıldığında kırmızı mayalı pirinçten gelir.

Bir tür siu mei Kanton kavrulmuş et olarak sınıflandırılır.

.

Satay

Endonezya ve Malayca yazımında Satay veya sate, sosla servis edilen, terbiyeli, şiş ve ızgara etten oluşan bir Güneydoğu Asya yemeğidir. Satay'ın ilk hazırlıklarının Cava mutfağından geldiğine inanılıyor, ancak ulusal bir yemek haline geldiği Endonezya'nın neredeyse her yerine yayıldı. bir çeşit pirinç keki, ülkenin çeşitliliği çok çeşitli satay tarifleri üretmiş olsa da. Brunei, Malezya, Filipinler, Singapur ve Tayland dahil olmak üzere diğer birçok Güneydoğu Asya ülkesinde de popülerdir. Surinam ve Hollanda'da da tanınır ve popülerdir. Sri Lanka'da, yerel Malay topluluğundan gelen etkilerin bir sonucu olarak yerel diyetin bir parçası haline gelmiştir.

Sambal stingray

Baharatlı Muz Yaprağı Vatoz olarak da bilinen ve Malayca adı Ikan bakar (mangalda balık) olan Sambal vatoz, Malezya/Singapur deniz ürünleri yemeğidir. Vatozun mangalda pişirilmesiyle hazırlanır, üzerine sambal ezmesi sürülerek servis edilir. Sambal vatozu hem Malezya hem de Singapur'daki seyyar satıcı merkezlerinden kolayca satın alınabilir..

Hokkien mee

Hokkien mee, kökeni Çin'in Fujian (Hokkien) eyaletinin mutfağına dayanan bir Güneydoğu Asya yemeğidir. Malezya ve Singapur'da bulunan üç farklı Hokkien mee türü vardır.

Yerel dilde, Penang Hokkien mee, Penangitler tarafından sadece Hokkien mee olarak bilinirken, Kuala Lumpur karıştırılmış kızarmış çeşidine Hokkien char denir. Penang Hokkien mee, eyalet genelinde seyyar satıcı tezgahları ve kopitiams (geleneksel Çin kahve dükkanları) tarafından servis edildiği için özellikle Penang'da her yerde bulunur. Hem Penang hem de Singapur versiyonları daha doğru bir şekilde hae mee olarak bilinse ve ana bileşenleri olarak karideslerden oluşsa da, iki varyant farklı şekilde hazırlanır. Singapur hae mee tavada kızartılır ve daha açık bir renge sahiptir, Penang çeşidi ise karides bazlı baharatlı et suyunda pişirilir.

.

Laksa

Laksa, Güneydoğu Asya'da popüler olan baharatlı bir erişte yemeğidir. Laksa, tavuk, karides veya balık gibi soslarla birlikte, genellikle kalın pirinç eriştesi olmak üzere çeşitli erişte türlerinden oluşur. Laksa çeşitlerinin çoğu, zengin ve baharatlı bir hindistancevizi çorbası veya ekşi asam (demirhindi veya gelugur) ile terbiyeli bir et suyu ile hazırlanır.

Peranakan kültüründen gelen laksa tarifleri Endonezya, Malezya ve Singapur'da yaygın olarak servis edilir.

.

Hainanase Chicken Rice

Hainanese tavuklu pilav, haşlanmış tavuk ve terbiyeli pilavdan oluşan, biber sosuyla ve genellikle salatalık garnitürleriyle servis edilen bir yemektir. Güney Çin'deki Hainanlı göçmenler tarafından yaratılmış ve Hainanese yemeği Wenchang tavuğundan uyarlanmıştır. Singapur'un ulusal yemeklerinden biri olarak kabul edilir ve en çok Singapur mutfağı ile ilişkilendirilir. Yemek ayrıca Güneydoğu Asya'da, özellikle Endonezya ve Malezya'da bir mutfak elyafı olarak görülüyor..

Pandan Chiffon Cake

Endonezya veya Malezya'ya özgü olduğuna inanılan pofuduk pandan şifon keki de ülkede denenmesi gereken tatlılardan biri. Bu Singapur tatlısını benzersiz yapan şey, ana malzemesidir - pastaya canlı bir renk ve pandan bitkisinin suyundan gelen otantik bir tat veren geleneksel pandan yaprakları. Pandan şifon keki aynı zamanda “Singapur'un Ulusal Pastası”dır..

Tang Yuan Soup ( Ah Ballıng Peanut Soup)

Tang Yuan, yapışkan pirinç unu ve sudan yapılan nefis bir Çin tatlısıdır; fıstık, siyah susam veya kırmızı fasulye ezmesi (seçtiğiniz tatlı bir dolgu) ile doldurulur. Bu tatlı yapışkan pirinç toplarının Singapur versiyonu Ah Balling Fıstık Çorbası olarak bilinir ve en iyi kış gündönümü festivalinde sıcak yenir. Bu mutfak genellikle tatlı fıstık çorbalarında ve zencefil aromalı çorbalarda pişirilir..

Ice Cream Uncle's Ice Cream Sandwıches

Dondurmalı sandviç de Singapur'da mutlaka denenmesi gereken tatlılardan biridir. Bu tatlı ikram genellikle Singapur sokaklarında dondurma arabalarında veya tatlı tezgahlarında satılmaktadır. Dondurmalı sandviçler, nefis lezzetlerinin yanı sıra tatlıyı cazip kılan farklı renklerde gelir.

Mango Puddıng

Mangolu puding de Güneydoğu Asya mutfağında bilinen, denenmesi gereken tatlılardan biridir. Her gezginin damak zevkini kesinlikle tatmin edecek ferahlatıcı bir tatlıdır. Bu tatlı, taze olgun mangolardan yapılır.

Peanut Ice Kachang

Ice kachang, traşlanmış buz, kırmızı fasulye, kavrulmuş fıstık ve çok renkli şuruptan yapılır. Bu, Singapur'u ziyaret ederken gezginlerin en sevdiği tatlılar arasındadır. Şehirdeki ünlü ice kachang, Annie'nin Peanut Ice Kachang'ı. Ama bu Singapur tatlısını evde hazırlamayı da deneyebilirsiniz..

Durian Pengat

Durian pengat bir Malay mutfağıdır ama aynı zamanda Singapur'da da bilinen bir tatlıdır. Bu yerel tatlılar, taze durian meyvesi, kremalı hindistan cevizi sütü ve diğer malzemelerden yapılan kremsi, pürüzsüz, lüks ve tam aromalı tatlılardır..

Chendol

Chendol Singapur versiyonu, hurma şekeri şurubunda dondurma, tatlandırılmış kırmızı adzuki fasulyesi, yeşil pirinç unu jölesi veya pandan jölesinden oluşur. Topingler durian veya tatlı mısır olabilir.

Teh Tarik

Singapur'daki ünlü içecekler listesinde kahve varsa, Çay da orada olmalı. Dünyanın her yerindeki çay severler, “Indian Teh Tarik”i üstlenmek için Singapur'a seyahat ediyor. Çay likörü ve sütle yapılır, yeni bir tatlı tarzıdır. Bu sıcak sıvı sadece canlandırıcı değildir, ayrıca buna zencefil eklendiğinde yaygın öksürük ve soğuk algınlığında da rahatlama sağlar. Zencefil Çayı “Ta Halia Tarık” olarak düşünülür ve yerel halk arasında eşit derecede yaygındır. Tarık'ın üslubunun yanı sıra hazırlanışını da gözlemlemek oldukça büyüleyici. Çay satıcıları, bir kol mesafesinden bir kaptan {başka|bir başkasına} fışkırtarak onu köpürtüyorlar. Bu yöntem, stili geliştirir ve son sıvıyı optimum içme sıcaklığına getirir. Singapur'da bir dahaki sefere bu keyfi kaçırmayın...

Tiger Beer

Tiger Beer, Singapur'un ulusal birası olarak kabul edilir. Milo dinozoru, üzerine çözülmemiş Milo tozu eklenmiş bir fincan buzlu Milo'dan oluşan Singapurlu çikolata maltı bazlı bir içecektir. Tozun içecekte hemen çözülmesini önlemek için genellikle soğuk servis edilir..

Milo Dinasaur

Çocuklarla mı seyahat ediyorsunuz yoksa içinizdeki çocuğu mu tedavi etmek istiyorsunuz? O zaman milo dinozor sizin için önemli bir faktör. Bu malt esaslı içecek, hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından beğenildiği için Singapur'daki popüler içecekler arasında sayılıyor. Çikolata aromalı milo mısır, soğuk sütle karıştırılır ve daha sonra kuru milo mısır veya donmuş tatlı ile bolca kaplanır. Daha zengin, daha kremalı ve daha lezzetli donmuş tatlı tepesi onu milo Godzilla yapar (Godzilla'yı Jurassic dönem parkına tercih ediyorsanız veya genel olarak donmuş tatlı hayranıysanız bu varyantı tercih edin). Aslen Singapur'da bulunan bu içecek şu anda güneydoğu Asya'nın sıcak (veya daha doğrusu soğuk) favorisidir. Bir bardak soğutulmuş milo mısır dinozoru çocuklarınızı mutlu edebilirken, dünyanın en işlek görünümlü merkezlerinden birinden satın alırsınız...

Bandung

Soğutulmuş sütü gül şurubu ile birleştirince ne elde edilir? Sırf harikalık aka Bandung. Bu içeceği çok duymuş olmalısınız, ancak tattıysanız, neden Singapur'daki en popüler içeceklerden biri olduğunu bilirsiniz. Bu soğutucuyu Singapur sokaklarındaki yerel kafelerde alacaksınız. Tatlı-pembe tarzı susuzluğunuzu giderebilirken, şeker pembesi rengi gözlerinizi yatıştırabilir, ancak onu sadece göz şekerleriyle ilişkilendirmeyin, besleyici ve tıbbi özellikleri de yüksektir. Singapur dışında, bu içecek, genellikle eski hoşgeldin içeceği düğün törenleri olarak servis edildiği her yerde Asya ülkesinde de çok sevilir...

Sugarcane Juice

Şeker kamışı suyuna dünyanın neredeyse her yerinden erişilebilir, peki onu Singapur'da bu kadar özel yapan nedir? bu ülkede yaratılan şeker kamışlarının standardıdır. Singapur'un havası şeker kamışı büyümesi için idealdir, bu ülkenin en iyi şeker kamışı türlerini üretmesinin nedeni budur. Buna sadece satıcının tatlı şeker kamışını gözünüzün önünde ezdikten sonra içmenizi önerdiği parlak, yatıştırıcı deneyimsiz meyve suyunu gördüğünüze inanabilirsiniz. Şeker kamışı suyu vücudu soğutur, size anında enerji verir ve karaciğeriniz üzerinde tedavi edici etkileri vardır. sadece uzun süre tadını çıkarabileceğiniz hafif tatlı bir lezzet. Bir zamanlar bu organik içeceği içtiğinizde vücudunuzun teşekkür ettiğini gerçekten hissedeceksiniz..

Cider 

Singapurlular elma şarabını severler. İngiliz muadilini utandıracak taze ve tatlı bir elma şarabı türüdür. Bununla birlikte, elma şarabının yerel üretimi açısından çok fazla gelişme olmamıştır. Bununla birlikte, şehirdeki en tuhaf mikro bira fabrikası bununla 2013'ten beri ilgileniyor. Elma şarabı, Adstragold'un ana Katong çıkışında bolca bulunur. Singapur seyahatinizde bu inanılmaz karışımı mutlaka deneyin. Bunun Singapur'daki en iyi barlardan herhangi biri olduğunu kolayca bulabilirsiniz.

Bubble Tea

Tayvan menşeli Bubble tea, Singapur'da gençler arasında en popüler içeceklerden biridir. Tadı kadar güzel görünen bir içecek olan Bubble tea, şu anda Singapur'un en sevilen içecekleri arasında sayılıyor. Bu içecek, sömürü çayı, gıda ürünü topları, tatlandırıcı (şeker, bal, stevia, tatlandırıcı vb), süt ve/veya ezilmiş meyvelerden yapılır. Bubble Tea, soğuk olduğu kadar sıcak olarak da servis edilebilen sulu bir içecek olabilir. Gıda ürünü topları, içecek baloncuklarla doluymuş gibi etrafta yüzer ve ona yeni ve büyüleyici bir görünüm kazandırır. Boba olarak da anılan bu likit kesinlikle damak zevkinizi çabucak alacak.

Barley Water

Bu haşlanmış arpa ve akide şekeri içeceği, vücut ısısını azaltmak için eski bir Çin ilacı olabilir ve bu da onu Singapur'un dik bir atmosferik koşulu haline getirir. Bununla birlikte, birkaç Singapurlu demleme suyu alımı oluşturmak kolay olduğu için, ara sıra satış noktalarında ve seyyar satıcı merkezlerinde bunu fark edebileceksiniz. Tadı yumuşaktır, ancak kaygan dokuya alışmak olumlu bir şekilde zaman alır...

Kaya Tost

Kaya tostu, genellikle kahve ve haşlanmış yumurtanın yanında servis edilen, tereyağlı ve kayalı iki dilim tosttan oluşan bir yemektir. Singapur menşeli olan yemek, kahvaltıda yaygın olarak tüketilir.

Peanut Ice Kachang

Ice kachang, traşlanmış buz, kırmızı fasulye, kavrulmuş fıstık ve çok renkli şuruptan yapılır. Bu, Singapur'u ziyaret ederken gezginlerin en sevdiği tatlılar arasındadır. Şehirdeki ünlü ice kachang, Annie'nin Peanut Ice Kachang'ı. Ama bu Singapur tatlısını evde hazırlamayı da deneyebilirsiniz..

bottom of page