top of page

LÜBNAN  MUTFAĞI

Lübnan yemekleri,

tüm Ortadoğu'da ve dünyada en ünlü ve popüler yiyeceklerden biridir.

Lübnan mutfağı otlar, baharatlar ve taze malzemelere odaklanır .

Zeytinyağı, limon ve sarımsak ile nane, maydanoz, yenibahar ve tarçın en yaygın baharatlardan bazılarıdır.

Yemek genellikle çeşitli sıcak ve soğuk mezeler, yanında biraz salata ve tabii ki yumuşacık ızgara etler sipariş edilerek yenir. Lübnanlılar konu tatlı yemek olduğunda geri adım atmıyor.

Lübnan Mezeleri
Lübnan mutfağının en önemli parçalarından biri olan meze, sıcak ve soğuk yemek çeşitleri arasında yer alıyor. Masanızda hem meze hem de yemek olarak aynı anda temsil edilen birçok küçük tabak olabilir.

Humus, yaprak sarma, sıcak ve soğuk salatalar, çeşitli hamur işleri bunlardan sadece birkaçı.

Mezeler ve ana yemekler her zaman arkadaşlar, aile ve ortaklar arasında paylaşılır - aslında gerçek Lübnan yemek deneyimi, yemeği paylaşmak ve birlikte yaşam sevincini paylaşmaktır.

Lübnan Ekmekleri


Lübnan'da temel bir gıda olan ekmek, Macar gastronomisinde genellikle görüp tadabileceğinizin aksine, çoğu zaman yassı ekmek olarak hemen hemen her öğünde servis edilir. Lübnan mutfağı için o kadar önemlidir ki, bazı Arap lehçeleri ona 'hayat' anlamına gelen 'esh' olarak atıfta bulunur.

Lübnan ekmeği çok ince olduğundan farklı mezelerin ve ızgara etlerin tadına varmanızı sağlıyor.

 

Cennet Tatlıları

Lübnan tatlıları mutlaka denenmeli. Portakal çiçeği ve gül suyunun egzotik tatları, üzerine Lübnan şurubu gezdirilmiş gevrek antep fıstığı ile karıştırılarak duyularınız için bir şölen yaratmaktadır.

Otantik Lübnan külü dolgulu tatlı peynirli börek olarak da bilinen,  Halawet el Jibn'i Mutlaka deneyin.

.

Aromalı İçecekler


Her yemek deneyimine, ülkenin ünlü içeceği olan lezzetli arak eşlik etmektedir. Diğer içeceklerin yanı sıra geleneksel Lübnan meşrubatı Gül suyunu da sunmaktadırlar.

Yemeğinizi bitirmek için sindirim sistemi olarak kabul edilen Lübnan kakule aromalı kahve ile gastronomik deneyiminiz tamamlanmalıdır. Ya da çayı tercih ederseniz, arap tarzı güzel bir demlikte servis edilen kakule aromalı çayını kaçırmamanız temenni ederim.

 

Baba Ganoush

Baba ganoush (veya baba ghanouj), Ortadoğu ve ötesinde popüler olan bir başka Lübnan sosudur. Tahin, sarımsak, limon suyu, zeytinyağı ve farklı baharatlarla karıştırılmış pişmiş patlıcan püresinden oluşur. Humus gibi, tipik olarak pide ile meze tabağının bir parçası olarak veya daha büyük öğünlere garnitür olarak servis edilir.

Baba ganoush, közlenmiş patlıcandan elde edilen harika bir dumanlı tada sahiptir. Hazırlamak için, patlıcan soyulmadan ve malzemelerin geri kalanıyla karıştırılmadan önce açık ateşte kızartılır veya kavrulur.

Tabbouleh

Tabbouleh (veya tabouli, taboulah), nane, domates, soğan, bulgur, zeytinyağı ve limon suyu ile karıştırılmış ince kıyılmış maydanozdan oluşan bir Levanten salatası anlamına gelir. Aslen Lübnan ve Suriye dağlarından gelen salata, Ortadoğu mutfağının en popüler salatalarından biri dir

Humus ve baba ganoush gibi, tabbouleh de genellikle meze tabaklarının bir parçası olarak servis edilir. Bölge genelinde yaygın olarak tüketilir ve Ortadoğu dışında en bilinen Arap yemeklerinden biridir. Lübnan'da birçok kişi tarafından ulusal bir yemek olarak kabul edilir.

.

Fattoush

Fattoush, kızartılmış khubz (Arap ekmeği) parçalarıyla (genellikle artık pide artıkları) farklı yeşillikler ve diğer sebzelerle karıştırılarak yapılan bir Levanten salatasına atıfta bulunur. Bu, bir tür fetteh (ya da fatta) yemeğidir - artık pide ve yeni bir yemek yaratmak için yeniden tasarlanmış diğer malzemelerle yapılan bir Orta Doğu yemekleri ailesi..

.

Falafel

Falafel, öğütülmüş nohut (veya bakla), otlar ve baharatlardan yapılan derin yağda kızartılmış toplar veya köftelerden oluşan bir Orta Doğu yemeği anlamına gelir. Orta Doğu'da popülerdirler, meze tabaklarının bir parçası olarak kendi başlarına yiyebilirler veya salata, salamura sebze ve tahin bazlı soslarla pide sandviçlerinde servis edilebilirler.

Falafel'in Mısır'da oruç zamanlarında etin yerini alması için icat edildiğine inanılıyor. Yaygın bir sokak yemeğidir ve bazen Ramazan'da (iftar) günlük orucu bozan öğünlerin bir parçasıdır. Mısır'da o kadar popüler ki, ülkedeki herhangi bir McDonald's'ta kahvaltıda bir McFalafel'in tadını çıkarabilirsiniz.

Mujadara

Mujadara mercimek, pirinç (veya bulgur) ve karamelize soğan ile yapılan bir Arap yemeğidir. Majadra, megadarra veya mudardara gibi farklı isimlerle geçtiği Orta Doğu'da popülerdir.

Mujadara farklı şekillerde hazırlanabilir ancak genellikle kahverengi veya yeşil mercimek, pirinç, soğan, kimyon ve zeytinyağı ile yapılır. Lübnan'ın bazı bölgelerinde yemeğin pirinç veya bulgur içeren versiyonları arasında bir ayrım yapıldığı görülüyor. Mercimek ve pirinçle yapılan çeşitleri mudardara, mercimek ve bulgurla yapılan çeşitleri ise müceddere olarak bilinir.

Mujadara, genellikle yoğurt, sebze ve diğer garnitürlerle birlikte sıcak veya soğuk olarak servis edilebilir. Yapımının ucuz ve kolay olması nedeniyle geleneksel olarak köylü yemeği olarak kabul edildi.

Warak Enab

Warak enab, Arapça'da "üzüm yaprağı" anlamına gelir ve Yunanistan, Gürcistan, Türkiye ve Ermenistan'da ve Levant, Balkanlar ve Güney'deki diğer birçok ülkede popüler bir yemek ailesi olan dolmanın (veya sarma) Lübnan versiyonuna atıfta bulunur. Kafkasya ve Orta Asya.Warak enab, kısa taneli pirinç, sarımsak, soğan, maydanoz ve Lübnan yedi baharatı ve tarçın gibi baharatlarla yapılan bir dolgunun etrafına sarılmış salamura üzüm yapraklarından oluşur. Vejetaryen olabilirler veya sığır eti veya kuzu eti gibi kıyma ile karıştırılabilirler. Genellikle meze tabaklarının bir parçası olarak servis edilen vejetaryen warak enab genellikle soğuk yenir, etle yapılan versiyonlar ise sıcak olarak servis edilir.

Kousa Mahshi

Warak enab'a benzer şekilde, kousa mahshi, başka bir tür doldurulmuş Lübnan yemeğini ifade eder. Asma yaprağına sarılmak yerine içi oyulmuş ve içi pirinç veya etle doldurulmuş kabak veya kabak ile yapılır. Vejetaryen versiyonları tipik olarak oda sıcaklığında servis edilirken, etle yapılan çeşitler ana yemek olarak sıcak olarak, genellikle kuru naneli sarımsaklı domates sosunda servis edilir.

Açıklandığı gibi, bu sebze dolması yemekleri Levant, Balkanlar, Güney Kafkasya ve Orta Asya'da popülerdir ve genellikle toplu olarak dolma olarak tanımlanırlar. Bazı ülkelerde, sarılmış yemekler (sarma) ve içi doldurulmuş yemekler (dolma) arasında bir ayrım yapılır.

Kibbeh

Köfte veya kroket seviyorsanız, muhtemelen Lübnan'ın ulusal bir yemeği olan içli köftenin tadını çıkaracaksınız. Baharatlı kıyma, soğan, çam fıstığı ve bulgur ile yapılan hibrit bir köfte-kroket yemeği gibi. İçli köfte ismi Arapça "top" anlamına gelen kubbah kelimesinden gelmektedir.

İçli köftenin pek çok çeşidi ve tarifi vardır, ancak genellikle bulgur ile etli - genellikle kuzu veya dana eti - ince bir hamur haline getirilerek yapılır. Karışım daha sonra kavrulmuş çam fıstığı ve öğütülmüş tarçın ve yenibahar gibi baharatlarla, derin yağda kızartılmadan veya fırınlanmadan önce futbol şeklinde küreler haline getirilir. Genellikle meze tabaklarının bir parçası olarak veya genellikle tahin bazlı bir sos ile garnitür olarak servis edilirler.

.

Sambusek

Hint samosalarını veya Latin Amerika empanadalarını seviyorsanız, sambousek'i seveceksiniz. Orta Doğu, Güney Asya, Güneydoğu Asya, Orta Asya ve Afrika'da yaygın olarak tüketilen küçük bir Lübnan etli turtası veya cirosu. Birçok biçimde bulunur ve sambosa, sambusak, sambuseh ve samsa gibi farklı isimlerle gider.

.

 Shawarma

Shawarma, uluslararası alanda en çok tanınan Lübnan yemeklerinden biridir. Orta Doğu'da ve ötesinde yaygın olarak sokak yemeği olarak satılan bu yemek, yoğun bir şekilde marine edilmiş etle (genellikle tavuk, sığır eti, kuzu eti veya koyun eti) dikey bir döner fırında pişirilen bir Levanten yemeğine atıfta bulunur..

.

 Kafta

Kafta (ya da köfte, kufta), kıyma, soğan, maydanoz ve baharatlarla yapılan bir Lübnan kebabı ya da köfte türüdür. Orta Doğu, Orta Asya, Balkanlar, Güney Kafkasya ve Hindistan alt kıtasındaki birçok ülkede popülerdir.

Kafta tarifleri değişkenlik gösterir ancak tipik olarak ince kıyılmış maydanoz, soğan, karabiber, tuz ve yedi baharatla karıştırılmış kıyma (genellikle sığır veya kuzu eti) ile yapılır. Karışım daha sonra domates, soğan ve patates ile kömür üzerinde ızgara yapılmadan önce köfteler haline getirilir veya şiş üzerinde şekillendirilir. Genellikle pirinç veya pide ile yenir ve genellikle humus, fattoush veya tabbouleh ile servis edilir.

Lübnan kaftası en yaygın olarak ızgara yapılır, ancak başka şekillerde de hazırlanabilir. Sotelenebilir, güveçte pişirilebilir, pide (araye) dolgusu olarak kullanılabilir ve hatta çiğ olarak yenebilir.

Shish Taouk

Şiş taouk (veya şiş tawook), bir tür tavuk şiş kebabı anlamına gelir. Aslen Lübnan'da ve Orta Doğu'da popüler hale gelen bir Türk yemeğidir. Türkçe'de şiş "şiş", taouk ise "tavuk" anlamına gelen tavuktan türetilmiştir.

Hazırlanması için küp küp doğranmış tavuklar şiş haline getirilmeden önce sarımsak, limon suyu, yoğurt ve baharatlarla marine edilir, soğan ve domatesle birlikte ızgara yapılır. Pidede pilav ve salata ile bir tabakta veya sebze ile sarılmış sandviç şeklinde servis edilebilir. Nasıl sahip olursanız olun, neredeyse her zaman toum veya Lübnan sarımsak sosuyla sevilir.

Maamoul

Maamoul, bir tür Lübnan  kurabiyesidir. Geleneksel olarak hurma ile doldurulur ancak badem, ceviz veya antep fıstığı gibi kuruyemişlerle de yapılabilir. Sadece elle şekillendirilebilirler veya tahtaya oyulmuş özel kalıplar kullanılarak daha karmaşık desenlere dönüştürülebilirler.

Baklawa

Hayır, bu bir yazım hatası değil. Baklawa (ya da batlawa), daha yaygın olarak hecelenen baklavanın Lübnan versiyonudur, birçok laye ile yapılan popüler bir tatlıdır. Bal bazlı bir şurup yerine, atter adı verilen bir gül suyu / portakal çiçeği şekeri şurubu ile yapılır. Daha hafiftir ve baklava kadar şerbetli tatlı değildir.

Nasıl yapılırsa yapılsın bu yufka tatlısı Akdeniz, Balkanlar, Orta Doğu, Güney Kafkasya ve Orta Asya'da birçok ülkede yaygın olarak tüketilmektedir. Mevcut versiyonu Osmanlı İmparatorluğu'nun yufka, doğranmış fındık, tereyağı ve şurup mutfaklarında icat edilmiş olsa da kesin kökenleri belirsizdir.

Jallah

Jallab, pekmez, hurma ve gül suyu ile yapılan bir Lübnan içeceğidir. Karışım suda seyreltilir ve kırılmış buz, çam fıstığı ve altın kuru üzüm ile bir bardakta servis edilir. Yaz aylarında serinlemek için favori bir içecek olan ferahlatıcı bir demleme.

.

Kanafeh

Kanafeh, tatlı şuruba batırılmış ve peynirle kaplanmış rendelenmiş yufka hamurundan yapılan popüler bir Orta Doğu tatlısıdır. Nereden geldiğine bağlı olarak, antep fıstığı veya kaymak gibi ek malzemelerle doldurulabilir.

Künefe, kataifi, knafeh ve konafa gibi farklı isimlerle geçtiği Orta Doğu, Balkanlar, Akdeniz ve Güney Kafkasya'da popülerdir. Baklava gibi, kesin kökenleri belirsizdir ve çoğu zaman tartışma konusudur.

Adı ne olursa olsun, adı ne olursa olsun, kesin olan bir şey var ki, künefeyi mutlaka denemelisiniz. Sıcak servis edilir, böylece peynir lezzetli yapışkan şeritler halinde gelir. Harika ve herhangi bir kültürden en sevdiğim tatlılardan biri.

.

Arak

Arak (veya arak) Lübnan'ın ulusal içeceğidir. Üzüm ve anason olmak üzere sadece iki bileşenle yapılan damıtılmış bir ruhu ifade eder. Bulutlu görünümü ve meyan kökü aromasıyla tanınan, Lübnan'daki sosyal toplantı ve kutlamalarda sıklıkla tüketilen popüler şekersiz bir içkidir.

Arak güçlüdür – yaklaşık %40-63 ABV – bu nedenle seyreltmek için genellikle su ve buzla karıştırılır. Etkisi ve süt beyazı görünümü ona Ortadoğu'da "aslanların sütü" lakabını kazandırmıştır.

.

bottom of page