top of page

Kırgız Mutfağı

Kırgız Mutfağı  Hakkında Bilgi

Geleneksel Kırgız yemekleri koyun eti, sığır eti ve at etinin yanı sıra çeşitli süt ürünleri etrafında döner. Hazırlama teknikleri ve ana bileşenler, ülkenin tarihsel olarak göçebe yaşam tarzından güçlü bir şekilde etkilenmiştir. Bu nedenle, birçok pişirme tekniği gıdanın uzun vadeli korunmasına elverişlidir. Koyun eti ve sığır eti en sevilen etlerdir, ancak modern zamanlarda çoğu Kırgız düzenli olarak bunları karşılayamamaktadır.

Kırgızistan birçok farklı milletten ve onların çeşitli mutfaklarına ev sahipliği yapmaktadır. Bişkek, Oş, Celal-Abad ve Karakol gibi daha büyük şehirlerde çeşitli ulusal ve uluslararası mutfaklar bulunabilir. Kırgızistan'da özellikle yaygın ve popüler olan Kırgız mutfakları arasında ülkedeki en büyük azınlıkları temsil eden Uygur, Dungan, Özbek ve Rus mutfakları bulunmaktadır.

 .

ET  YEMEKLERİ

Çeşitli biçimlerde et, her zaman Kırgız mutfağının vazgeçilmez bir parçası olmuştur. En popüler et yemekleri arasında at etli sosisler (kazy veya chuchuk), kavrulmuş koyun ciğeri, beshbarmak (ince erişte ile haşlanmış ve kıyılmış et içeren bir yemek) ve at etinden yapılan diğer çeşitli lezzetler yer almaktadır.

Beshbarmak

Beshbarmak, Kırgızların ulusal yemeğidir, ancak Kazakistan, Özbekistan ve Sincan'da da (narin olarak adlandırılır) yaygındır. Kendi suyunda birkaç saat haşlanmış ve maydanoz serpilmiş ev yapımı erişte üzerine servis edilen at etinden (veya koyun eti / sığır eti) oluşur. Beshbarmak, Kırgız dilinde "Beş Parmak" anlamına gelir ve muhtemelen yemeğin tipik olarak elle yenmesi nedeniyle denir. Beshbarmak, genellikle yeni bir çocuğun doğumunu, önemli bir doğum gününü kutlamak veya ailede bir cenaze töreninde veya bir yıldönümünde yasını tutmak için bir ziyafet sırasında yapılır. At eti yerine koyun eti kullanılıyorsa, başından parçalar ve parçalar kesip masadaki diğer misafirlere ikram eden en şerefli konuğun önüne haşlanmış koyun başı masaya konur.

DIMLAMA

Dimlama et, patates, soğan, sebze ve bazen meyvelerden oluşan bir güveçtir.ırr

Kuurdak

Yağı, yapışmaz veya ağır alt tavada orta ateşte ısıtın. Soğanları yarı şeffaf olana kadar soteleyin. Sarımsakları ekleyin ve yaklaşık 30 saniye soteleyin. Et, patates ve baharat ekleyin ve ara sıra karıştırarak pişene kadar üstü açık olarak pişirin..

Shashlik

Çiğ doğranmış soğanla birlikte gelen füme kömürlerin üzerinde ızgara yapılan şiş kuzu eti parçaları, restoranlarda servis edilir ve genellikle sokakta satılır. Et genellikle pişirilmeden önce saatlerce marine edilir. Shashlyk ayrıca sığır eti, tavuk ve balıktan da yapılabilir. Her shashlik tipik olarak bire bir yağ / et oranına sahiptir.

Shorpo

Shorpo, Asya'da çok popüler olan çorbadır. Kuzu eti, sebze ve baharatlardan yapılır. Shorpo sıcak olarak servis edilir ve yeşillik serpilir.

Shurpa ( shorba, yani çorba) - çeşitli isimlerle bilindiği Doğu'da yaygın olarak yayılmış çorba veya et suyu doldurma

Manty Mantı

kıyma ve soğanla doldurulmuş buharda pişmiş köfte harcı.

Samsa

Samsa, Hint samosalarına çok benzeyen, lapa lapa hamur işi veya ekmeğe sarılmış etli ve sebzeli küçük ceplerdir. Çoğunlukla koyun eti ve yağ ile doldurulur, ancak aynı zamanda tavuk, peynir, lahana, sığır eti ve hatta balkabağı ile yapılırlar. Çoğu çarşıdan veya büyük şehirlerde sokak köşelerinden satın alınabilirler..

Lagman

Kırgızistanda çok popüler bir erişte yemeğidir. Çok basit bir un hamurunun gerilmesiyle oluşturulan kalın eriştelerden oluşur, daha sonra doğranmış biber ve diğer sebzelerle kaplanır ve baharatlı bir sirke sosunda servis edilir. Lagman, Kırgızistan'ın her yerinde servis edilir, ancak bir Dungan veya Uygur yemeği olarak kabul edilir.

Bread and tea(Ekmek ve Çay)

Kırgızistan'da bulunan yaygın ekmek türleri  Orta Asya pidesi (nan) ve kalın, sağlam Rus ekmeklerini içerir. Orta Asya pidesi, tandır (Kırgız: тандыр  fırınlarında kömür üzerinde pişirilir ve yuvarlak ve nispeten düzdür.

Daha geleneksel ekmek ürünleri arasında iki tür kızarmış ekmek olan qattama ve boorsoq bulunur.

Kırgızlar genellikle çeşitli ekmekleri reçel, kaymak, tereyağı  İçine daldırarak yerler. Boorsoq bazen çaya veya bala daldırılarak yenir.

Ekmek, Kırgız kültüründe kutsal olarak kabul edilir ve iyi bir ev sahibi, misafir sadece birkaç dakika kalsa bile, her zaman en azından (genellikle çay ile) bir misafir ekmeği sunar.

Kımız

Popüler bir Kırgız içeceği, kısrak sütünün fermente edilmesiyle yapılan hafif alkollü bir içecek olan kymyz'dir . Bu içecek, Kazakistan ve Moğolistan'da da tüketildiği için Avrasya göçebe kültürünün imza içeceği olarak kabul edilir. Taze kymyz yalnızca yaz aylarında, yaklaşık Mayıs'tan Ağustos'a kadar, dağlık bölgelerde yol kenarlarında yaygın olarak satın alınabildiğinde mevcuttur

chalap 

Yogurt ile yapılan bir diğer gazlı içecek ise chalap'tır. Diğer geleneksel içecekler ise koyun sütü ve ürünleri (kurut gibi) ve deve sütüdür. Kırgız yerli içkilerini ticari olarak üreten iki ana şirket Shoro ve Enesay'dir.

Bishkek te Restaurant Önerileri

  1. Navat Restaurant:Yer: 32 / 4 Aaly Tokombaev Sokağı, Bişkek, Kırgızistan

  2. Vostochka Restaurant:43 Tashkent St, Bishkek, Kırgızistan

  3. Faiza Restaurant:Mederov Caddesi 157 Bişkek, 720005, Kırgızistan

bottom of page