top of page

İtalyan Mutfağı

 

İtalyan mutfağı, tarihi MÖ 4. yüzyıla kadar uzanan  Antik Yunan, Antik Roma, Yahudi ve Arap mutfaklarının da etkisiyle gelişen çok köklü bir geçmişe sahiptir. Ülkenin geneline yayılan yiyecek, içecek ve malzemeler bölgelere göre değişerek İtalya yemek kültürünün zeminini oluşturmaktadır. İtalyan bayrağıyla özdeşleşmiş yeşil, beyaz ve kırmızı renklere sahip domates, mozzarella peyniri ve fesleğen üçlüsünü pizzadan makarnaya hemen hemen her yemekte görmek mümkündür.

 

İtalya yemekleri; içinde meyve, sebze, et ve birbirinden lezzetli sosları barındıran bir mutfak kültürüne sahiptir. Genel olarak yemekler basit ve çabuk hazırlanırken, önemli olan malzemelerin kalitesidir ki, İtalyan aşçılar özellikle bu kaliteyle övünürler. Peynir ve şarap kültürü mutfağın en önemli parçalarıyken zeytin yağ, fesleğen, domates, balsamic sos olmazsa olmazlar arasındadır.

 

Bölgelere hatta şehirlere göre değişiklik gösteren İtalyan mutfağı; kuzeyde balık, patates, mısır ve peynir çeşitleriyle şekillenirken güneye doğru inildikçe zeytin, enginar, patlıcan, kapari, sardalya, ançüez gibi sebze ağırlıklı yöresel tatlarla zenginleşir. Ülkenin genelinde domates sosu hem makarnaların hem de pizzaların vazgeçilmezidir.(genel Bilgi)

İtalya’da yıllık ortalama kişi başına makarna tüketimi yaklaşık 30 kilo kadardır ve dünyada hem üretim hem de tüketim de ilk sırada yer alır.

İtalyan Mutfağı Yemekleri

Pizza

 

Pizza, İtalyan kökenli bir hamur işi yemeği. Üstüne birçok malzeme konulabilir. Kaşar peyniri, sosis, domates, salam, biber, zeytin, mısır gibi ana malzemeleri dışında birçok değişik malzemenin konulduğu pizzalar da bulunmaktadır

pizza.jpg

Spaghetti

 

Spaghetti, uzun, ince ve silindirik bir makarna türüdür. Geleneksel İtalyan mutfağının temel gıda maddelerinden biri olup diğer makarnalar gibi öğütülmüş buğday ve sudan yapılır.Bir çok yapılış şekli vardır.

Lasagna

 

Lazanya, peynir, domates sosu veya ragù ile yapılan İtalya asıllı bir yemektir. Farklı katmanlarda ve farklı şekillerde yapılabilen yemeğe, ricotta veya mozzarella peyniri eklenebilmektedir

Penne arabbiata

Penne Arabiatta. “Penne” kelimesi kullandığımız makarnanın türünün adı. “Arabiatta” ise acılı domates sosa verilen isim. İkisi bir araya gelince Penne Arabiatta olarak anılmış bu makarna türü. Özetle; acılı domates soslu makarna nın adıdır.

penne.jpeg

Ravioli

Ravioli, mantıya benzer, salçalı bir İtalyan yemeği. Mantıya göre daha büyük, dikdörtgen ve kenarları tırtıklıdır. Mantıda yabancılarda bazen Türk Raviolisi şeklinde söylenir.

Caponata

Caponata Tarifi bizim şakşukamızla patlıcan silkmemiz arasında bir tarif, genelde ana yemek yanında ara sıcak ya da salata niyetine afiyetle yiyebilirsiniz. 

Minestrone Çorbası:

Minestrone, İtalyanlar'a özgü hafif bir sebze çorbası.Besleyiciliğini arttırmak için, içine pirinç/makarna ve fasulye de ekleniyor. Minestrone çorbasının kesin bir tarifi yok, çünkü yapıldığı mevsimdeki sebzeler kullanılıyor. İlginçtir ki, İtalya'daki masalarda makarna kadar sık yer alan bir çorba çeşididir

Bruschetta

Minestrone, İtalyanlar'a özgü hafif bir sebze çorbası.Besleyiciliğini arttırmak için, içine pirinç/makarna ve fasulye de ekleniyor. Minestrone çorbasının kesin bir tarifi yok, çünkü yapıldığı mevsimdeki sebzeler kullanılıyor. İlginçtir ki, İtalya'daki masalarda makarna kadar sık yer alan bir çorba çeşididir

Calzone

Calzone aslında bizim kapalı pidemize çok yakın bir lezzet. Pide hamurundan değil de pizza hamurundan hazırlanıyor. İç malzemeleri aynı pizza da olduğu gibi çok çeşitli, yani canınız nasıl isterse o şekilde hazırlamanız mümkün.

Gnocchi

Hamurunda bolca haşlanmış patatesin bulunduğu bir makarna ya da patates tadının hissedildiği içi boş bir mantı gnocchi.

Focaccia

Ekmeğin en kendini yedireni . Has zeytinyağı ve taze baharatlarla tadına doyulamayan, tepsiye yayılarak pişen, pişerken kokusu tüm evi saran bir lezzettir.

Risotto

Risotto, et, tavuk veya sebze suyunda pişirilerek krema kıvamına getirilmiş bir tür pirinç pilavı. İtalyan mutfağının önemli yemeklerinden biri olan risotto, İtalya'da pirincin en yaygın tüketim şekillerinden biridir.

Tortellini

Tortollini, bir çeşit yuvarlak makarnadır. Tortollini içerisinde kaşar peyniri veya domuz eti içeren çeşitleri bulunmaktadır. Genellikle kuru olarak değil, sos ile bulanmış bir biçimde servis edilmektedir.

Tiramisu

 İtalyan kökenli bir yaş pasta olan tiramisunun İtalyanca'daki anlamı 'Tira mi su' “Beni kendime getir , kaldır” demektir.Kahve, lable peyniri gibi malzemelerle yapılan nefis bir tatlı...

Panna cotta

 İtalyan kökenli bir yaş pasta olan tiramisunun İtalyanca'daki anlamı 'Tira mi su' “Beni kendime getir , kaldır” demektir.Kahve, lable peyniri gibi malzemelerle yapılan nefis bir tatlı...

Cannoli

Cannoli bir İtalyan hamurlu tatlısıdır. Tekil haliyle cannolo Latince “canna” kelimesinden köken almıştır ve tatlının anlamı ise “küçük tüp/boru” anlamına gelmektedir. Cannoli’nin kökeni Sicilya’dır ve Sicilya mutfağının bir unsurudur

İtalyan peynirleri

  • Gran Gusto.

  • Gorgonzola Peyniri.

  • Sterilgarda Mascarpone.

  • Provolone Dolce.

  • Pecorino Romano.

  • Grana Padano Peyniri.

  • Mascarpone Peyniri.

  • Parmigiano Reggiano.

İtalyada Ne İçilir?

İtalyan şarapları İtalyan peynirleri gibi meşhur ve mükemmeldir. En ünlüleri; Chianti, Frascati Valpolicella, Bardolino, Barolo, Barbera, Grignolino, Merlot ve bazı Sicilya ve Sardunya şarapları.

Roma da Giolitti Dondurması

1900lerden beri dondurma severlerin önünde sıra beklediği Roma'nın en meşhur dondurmacılarından olur Giolitti yi denemeden sakın gelmeyin.Sıra beklerken sıkılabilirsiniz ama değer .

bottom of page