top of page

BİSHKEK  GEZİ NOTLARI

Bişkek e  nasıl gidilir?

Bişkek e türkiyeden yaklaşık 5 saatlik uçuşla ulaşılmaktadır.Direk uçuş bulunmakla birlikte farklı kombinasyonlarla aktarmalı olarak ta gidilebilmektedir.

Bişkek te  şehir içi Ulaşim

Bişkekte ulaşım belediye otobüsleri ile yapıldığı gibi taksilerde iyi bir secenek olabilir.Marshrutka larıda unutmadan şehirler arası yolculuk yapabilirsiniz.

Telefonunnuza indereceğiz yandex taksi ile cok ucuza şehiri dolaşma şansınız olcaktır.Hava limanından şehir merkezine çalışan otobüsler bulunmaktadır.Yada takai tercihi yaklaış 50 tl ye alo too meydanına  yada kaldığınız tesise ulaşabilirsiniz.

Bişkek te  Nerede kalınır?

Bişkek konaklamak için her türlü alternatif bulunmaktadır.Markal oteller ,kiralık daireler,moteller ve hosteller .Biz türk büyükelçiliğinin yanındaki compas hostelde kaldık gayette memnun kaldık hem fiyat hem hizmet gercekten de çok iyiydi.

Bişkek te  GEZİLECEK YERLER

Bişkek   Hakkında Bilgi

Bişkek, eskiden (1862–1926) Pishpek veya Bişkek ve (1926–91) Frunze, Kırgızistan şehri ve başkentidir. Kırgız Dağları yakınlarındaki Chu Nehri vadisinde 2.500-3.000 fit (750-900 metre) yükseklikte yer almaktadır. Bişkek, Alaarcha ve Alamedin nehirleri boyunca yer alır ve kuzeyde Bolşoy (Büyük) Chuysky Kanalı ile kesişir.

Bişkek, ağaçlıklı geniş caddelerden oluşan bir ızgara üzerine yerleştirilmiştir. Parkları ve birçok meyve bahçesi vardır ve güneyde sürekli olarak karla kaplı dağlar görülebilir. Çeşitli hükümet binalarının yanı sıra tiyatrolar, yerel Bilimler Akademisi Kırgız Devlet Üniversitesi  ve tarım, tıp, politeknik ve öğretmen yetiştirme enstitüleri var.

oş pazarı - Copy.jpg
Oş pazarı
dordoy pazarı.jpg
Dordoy Bazaar
panfilov - Copy.jpg
Panfilov Parkı
Victory Square - Copy.jpg
Victory Square
supara.jpg
Etno - Kompleks Supara
atatürk parkı.jpg
Atatürk Parkı
outside-of-furenze-museum.jpg
M V Frunze Museum
alo too.jpg
Ala Too Square
state-history-museum.jpg
Devlet Tarihi Müzesi
oak park - Copy.jpg
Oak Park
Central mosque, Bishkek.jpg
Bishkek Central Mosque
kırgız bayrak.jpg
faydalı Bilgiler
bayraklar.jpg
Vize
Kyrgyzstan.jpg
Bişkek  Gece hayatı
Oş pazarı

Oş Pazarı

Oş pazarı bişkek in batı ucunda yer alan devasa büyük bir pazardır.İçinde Meyvadan sebzeye ,evde hazırlamış salat çeşitlerine tatlılara,çerezlerin her türlüsünü bulabilirsiniz.Kasaphane  bölümünde dana kuzu eti bölümü ,at etlerinin satıldığı reyonlar ve domuz eti bölümü bulunmaktadır.Giyimden kulama cep telefonlarından tütün ürünlerine kadra aklınıza gelen her türlü ürünün satıldığı keyifli bir gezi rotasıdır.

Ala Too Square

Ala Too Square

Ala Too meydanı, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'in ana ve merkezi yeridir. Kırgızların şehirdeki en gözde noktalarından biri olan Ala Too meydanı her zaman çok hareketli ve birçok animasyon ve kutlamaya ev sahipliği yapmaktadır.Ala Too meydanı, Kırgızistan Sovyet cumhuriyetinin 60. yıldönümünü kutlamak için 1984 yılında inşa edildi.

24 Mart 2005'te Ala Too Meydanı'nda, Kırgızistan'daki Lale devriminin en büyük hükümet karşıtı gösteri için siviller sokaklara döküldü. 15.000'den fazla kişi yasama seçimlerinin sonuçlarını protesto etmiş. Protesto haftası iki kişinin ölümü ve yüzlerce kişinin yaralanmasıyla sona ermiştr, ancak Kırgızistan'ın ilk cumhurbaşkanı Askar Akayev'in istifasına yol açmış. Daha sonra ülkeden kaçmıştır.

Dordoy Bazaar

Dordoy Bazaar

Büyük bir perakende ve toptan satış kompleksi olan Dordoy Bazaar'da kendinizi halka açık ticaret dünyasına bırakabilirsiniz. 1992 yılında inşa edilen çarşı, Çin ile Avrupa arasında önemli bir ticaret merkezi olarak hizmet vermektedir.100 hektarlık (247 dönüm) Orta Asya'nın en büyük pazarıdır. Sayısız ipek ve elektronik ürün, ayakkabı ve çeşitli kıyafetleri burada bulabilirsiniz. Dükkanlara dönüştürülen 10.000 çift istifli nakliye konteyneri ve toplam 40.000 satış noktasıyla, zevkinize uygun bir şeyler bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Resmi pazar çevresinde her zaman lisanssız bir dizi stant vardır. 

Devlet Tarihi Müzesi

Devlet Tarihi Müzesi

Eskiden Lenin Müzesi olarak bilinen Devlet Tarih Müzesi, Ala-Too Meydanı'nda yer alır ve Salı'dan Cumartesi'ye 10:00 - 15:00 arası açıktır.

Ziyaretçiler, kaya resimlerinden örnekler, Tunç Çağı'ndan kalma ev eşyaları, MS 1-5. antik sikke.

Müze, keçe, deri, yün, ahşap işleri, örgü, nakış, giyim, mücevher ve at koşum takımları ve sanatsal değer taşıyan donanımlar dahil olmak üzere 19. yüzyılın sonlarından ve 20. yüzyılın başlarından kalma geniş bir etnografik nesne koleksiyonuna sahiptir.

Panfilov Parkı

Panfilov Parkı

Panfilov Parkı, Bişkek'in merkezindeki en popüler parklardan biridir. Bir dizi ünlü Kırgız anıtının yakınında yer almaktadır. Park, her yaştan çocuk için eğlenceli ve ilginç bir yerdir. Oyun alanları, atlıkarıncalar ve bir gözlem çemberi vardır. Ebeveynler de burada vakit geçirmekten keyif alacaklardır.

.

Oak Park

Oak Park

Oak Park veya Dubovy Park, şehrin merkezinde bulunan en iyi parklardan biridir. Parkın geniş alanlarını keşfetmenin tadını çıkarın. Harika bir gül bahçesi ve güzel çeşmelerin yanı sıra çoğu Sovyet döneminden kalma birçok heykel ve anıt burada yer almaktadır. Parkta yerel sanatçıların resim ve el sanatlarını sattıkları bir açık hava sanat sergisi de bulunmaktadır..

Victory Square

Victory Square

Zafer Meydanı , Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te bulunan halka açık bir meydandır. Nazi Almanyasına Karşı Zafere Adanmıştır. 1985 yılında, İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinin 40. yıldönümü vesilesiyle kuruldu.Meydanda kocasının savaştan dönmesini bekleyen bir kadın heykeli bulunuyor.Tasvir edilen kadınlar, kırmızı granit temsilcinin üç kaburga kemiğinin tuttuğu bir cenaze çelengi şeklinde  altında duruyor.

Bishkek Central Mosque

Bishkek Central Mosque

Merkez cami, Kırgızistan'ın en büyüğüdür. Ankara'da bulunan Kocatepe Camii'nin birebir kopyasıdır. Bu, başkentin tarihi merkezi olan Issyk-Kul sinemasının yerine inşa edilen Bişkek'in ana mimari cazibe merkezidir.

Etno - Kompleks Supara

Etno - Kompleks Supara

Kompleks, geleneksel göçebe Kırgız yaşam tarzlarını tasvir etmeyi amaçlayan bir restoran ve etkinlik alanıdır. Çoğunlukla keçe ve taş yurtlardan oluşan kompleks, yalnızca kil, ahşap, saman ve taş gibi doğal malzemeler kullanılarak inşa edilmiştir.

Bişkek'in güzel manzaralı eteklerinde yer alan Supara Etno-Kompleksi), geleneksel Kırgız içecekleri üreten son derece popüler bir yerdir.

Atatürk Parkı

Atatürk Parkı

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’teki Atatürk Parkı, büyük bir alan üzerinde bulunuyor.

Atatürk Büstü çevresinde 7 bağımsız Türk Devletini sembolize eden “7 Devlet Tek Millet Konsepti” ve bu devletlere ait bayraklar bulunmaktadır.Bir türk olarak atamızın parkını ziyaret etmeden olmazdı

y.

M V Frunze Museum

M V Frunze Museum

Frunze Müzesi, Sovyet hatıra ve gereçlerinde muhtemelen en zengin olanıdır. Bina, ayrıcalıklı sınıflara, Sovyet askerlerine ve Sovyet Rusya'nın orak ve çekiç sembolüne karşı isyan eden sıradan işçilerin imgeleriyle kaplıdır.Müze, Bişkek'in yerel kahramanı Mikhail Frunze'ye adanmış ve adını almıştır. Daha sonra Büyük Kızıl Ordu Komutanı olan 1917 Bolşevik Devrimi sırasında bir liderdi. Frunze, Kırgız etnik kökene sahip olmamasına rağmen, Bişkek'te Rus ve Rumen bir anne babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. Kurtulduğu Sibirya'daki bir hapishanede 10 yıl geçirdi ve 1920'de Baron Wrangel'in Kırım'da yenilmesinde oynadığı kilit rolle ünlüdür.

Bişkek Gece Hayatı

Bişkek   Gece Hayatı

Bişkek gece hayatı çok hareketlidir.Sabah 04.00 kadar eğlence devam etmektedr.İçkiler oldukça ucuzdur.Kırgızlar da iyi içicilerdir bundan dolayı kendi aralarında ki şiddetli kavgalara şahit olabilirsiniz.Bunun yanında dikkat edilmesi gereken konu malum kadın mevzularıdır.Tavsiyem tanıdığınız birileri yanınzda yoksa bu işlere çok bulaşmayın derim zira dışarı çıktığınızda kendine polis süsü veren uyanıklar cıkıp sizi dolandırabilir yada kadınlar sizi eve  veya herhangi bir yere  çağırıp  ekibi ile sizi soyabilirler.Dikkatli olmakta yarar var benden size tavsiye tercih sizin.

Faydalı Bilgiler
Vize

Faydalı Bilgiler

İtfaiye:101

Polis:102

Ambulans:103

 PARA BİRİMİ:SOM

SAAT:Kırgızistan Türkiyeden 3 Saat ileridedir.

RESMİ DİL:Rusça,Kırgızca

Vize

Kırgızistana  Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine. Kırgızistan ile Türkiye arasındaki "Vize Muafiyet Anlaşması" uyarınca, turizm ve iş ziyareti amacıyla Kırgızistana gelen vatandaşlarımız 3 ay süreyle vizeden muaf tutulmaktadır.

bottom of page